| YaonJinji a întrebat:

Salutare.
Cum pot sa fac o relație sa meargă dacă noi doi (eu cu iubita mea) ne-am cam certat in ultima vreme și nu vreau nici sa o pierd.
Nici ea nu vrea sa ma piardă pe mine, dar totuși ne cam certam.
Și m-am cam saturat de atâta cearta.
Și nu e vorba ca nu ne potrivim, pentru ca ne am iubit mult și simt ca o iubesc mult și ca, și ea ma iubește pe mine.
Doar vreau sa o îndulcesc puțin și sa fie din nou ca la început, adică fără certuri.
Mulțumesc

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Consiliere psiholog pentru amandoi

| Violleta2022 a răspuns:

Daca v-ati iubii cu adevarat, v-ar pasa sa va jigniti si sa va faceti sa suferiti unul pe altul, dar se pare ca nu-i vorba de dragoste aici ci de oambitie prosteasca.
evident ca nu sunteti compatibioli, atata vreme cat continuati sa va certati.
Sfatul meu esete: nu mai pierdeti timpul de pomana, cautati-va alti parteneri, unii cu care va sa impacati bine sis a nu va ceertati.
Oricum relatia asta nu va rezista, ca cearta si jigniri dese, nu fac. decat sa amarasca o relatie.
Fiti realisti si rupeti relatia, ca nu sunteti compatibili.

| doctorandus a răspuns:

Certurile sunt normale, tradarea nu se iarta.

| Freya1 a răspuns:

Nu există persoane identice de aceia apar şi certurile.
Acuma depinde pe ce subiecte vă certaţi. Dacă sunt certuri din nimic înseamnă că vă plictisiţi şi aveţi nevoie de puţin spaţiu, în schimb dacă sunt certuri mai mari pe lucruri mai grave înseamnă că aveţi planuri şi idei diferite şi ori terminaţi relaţia ori faceţi pe rând compromisuri lăsând unul de la altul.
Cred că astea sunt singurele soluţii pentru a înceta orice discuţie.Şi eu în relaţiile mele am avut aceste probleme la un moment dat iar la una am renunţat pentru că am încercat şi cu compromisul şi îl făceam doar eu şi nu a mai mers aşa iar în actuala facem cu rândul. O dată iau ideea lui în considerare o dată el pe a mea.

| SkyPilot a răspuns:

Renuntati amandoi la orgoliile personale. Comunicati deschis si faceti compromisuri pentru relatia voastra.
Incercati sa faceti unul pentru celalalt lucruri despre care stiti ca ii plac partenerului. Tu spune-i ce simti pentru ea si cat de frumoasa o consideri. Ofera-i flori si/sau fa-i mici cadouri. Aminteste-ti de aniversarile voastre.
Nu te lua dupa acritura asta frustrata de mai sus. In orice relatie sunt neintelegeri, nu inseamna ca sunteti incompatibili. Trebuie sa invatati impreuna cum sa le rezolvati.

| eugeniu2020 a răspuns:

Singur ai zis, ne-am iubit, deja nu va mai iubiti?
sunteti 2 persoane orgolioase, de asta va certati.
de ce va certati? din gelozie, din fleacuri?
nu sunteti compatibili, cel mai bine mergeti pe drumuri diferite si gata.
dar daca veti fi orgoliosi in continuare, nu veti reusi alte relatii normale!