| Euletitia a întrebat:

daca mama tati-ar trage o palma peste ochi, ce ai face?

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Te inteleg perfect. Am primit si eu o singura palma in viata mea pe care nu am uitat-o nici acum, dupa 15 ani, insa ma bucur ca am primit acea palma. Am meritat-o pe deplin.
Ce as mai face acum nu stiu, ca deja sunt majora, dar iti pot spune ce am facut si cred ca am procedat bine. Pentru ca stiam ca am suparat-o, am plecat capul cu lacrimi in ochi (mai mult de ciuda decat de durere) si mi-am cerut scuze. Am stat cateva zile suparate si dupa cateva zile iar m-am dus la ea sa-i cer sa ma ierte cu conditia ca o sa incerc sa nu o mai supar asa de tare si atunci ne-am impacat. Ea mi-a explicat motivul supararii si mi-a spus ca atunci cand o sa am copii voi intelege. Acum sunt majora si o inteleg chiar daca nu am copii.
Orice ar face parintii nostri, noi, copii fiind, nu avem dreptul sa ii judecam (cu atat mai mult cu cat ei te cresc si te iubesc), sa ne ratoim la ei, sa le raspundem sau sa ne razbunam, ci pe cat posibil trebuie incercat sa-i ascultam (pentru ca sunt poate singurele persoane din lumea asta care ne vor binele neconditionat), sa-i respectam, sa-i iubim si sa nu-i suparam. Asa cum te comporti cu parintii tai acum si mai incolo, asa se vor purta si copii tai cu tine. Ai grija de relatia cu ei si respecta-i. Te pup

| Euletitia explică (pentru AliGab):

Ce varsta aveai cand ai luat acea palma?

| AliGab a răspuns (pentru Euletitia):

Aveam 14 ani si voiam sa arat eu parintilor ca am crescut tongue. Acum nu cred ca ar avea nici motiv, si chiar daca ar avea motiv sa-mi dea o palma lucrurile ar trebui sa fie prea grav intre noi, ceea ce sper ca nu va fi cazul.

| MineaPeter a răspuns (pentru AliGab):

A fost după ceafă? Dar după aceea v-ați mai certat, ați mai avut supărări?
Profesorii dădeau palme?

31 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Însemnă că ai meritat, nu ai ascultat!
Îți ceri iertare, asta trebuie să faci.
Pa, pa.

| thealchemist a răspuns:

Bataia nu e rupta din Rai asa cum crede prostimea. e dovada de comportament primitiv si in locul tau mi-as incheia socotelile cu persoana care m-a lovit. deci daca nu ii merge mintea si nu poate reactiona decit violent as sterge-o din lista cu daruri de Craciun, ca sa zic asa.

| AliGab a răspuns (pentru thealchemist):

Uneori copii chiar cer palme. Spun asta pentru ca in viata mea parintii mei nu m-au batut, insa odata am primit o palma zdravana pentru ca am meritat-o. Nu am uitat multa vreme acea palma, nu am uitat-o nici acum, dar ii sunt recunoscatoare maca-mii pentru acea palma. Cine stie de ma cuminteam daca ma trata ca si cum nu as fi suparat-o.

| xJuliusx a răspuns:

Cand vei fi mama, atunci vei intelege.

| dragos9234 a răspuns:

Dacă mă-ta mi-ar trage o palmă i-aș da un cap in gură.

| KodrutZ a răspuns (pentru dragos9234):

Genial.
@Euletitia: Da' ce facusi? Maica-mea a incercat la un moment dat sa imi dea o palma si eu ma cocosam de ris, ca nu ajungea... pina la urma ne-am impacat fara bataie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Mi-aş cere iertare pentru greşelile pe care le-am făcut.
Înseamnă că ai fost neascultătoare!
Te pup!

| Gdeni a răspuns:

E naspa sa iti dea una peste ochi laughing eu nu suport sa te atingi de fata mea sau sa imi pui mainile in juru gatului. ai meritat-o! ca nu dadea ea de nebuna in tine. eu de fel sunt mai rea asa si cred ca as tipa un pic la mama si pourma m-as duce la mine in camera

| Euletitia explică (pentru Gdeni):

Da, am meritat, dar nu putea si ea sa ma certe sau sa rezolve problema cu vorba buna chiar? Numaidecat bataie si bataie... offf

| Gdeni a răspuns (pentru Euletitia):

Unii cred ca bataia e rupta din rai. n-ai ce face. numai sa nu mai gresesti si la randul tau sa nu aplici tratamentul asta copilului tau! rupe lantulwinking

| Euletitia explică (pentru Gdeni):

Tu ti-ai luat in viata ta bataie de la ai tai?

| Gdeni a răspuns (pentru Euletitia):

Dap! de mai multe ori. pentru ca la randul lor, parintii, in copilarie au avut parte de acelasi tratament. acum regreta ca nu a incercat sa foloseasca vb buna cu mine pentru ca acum sunt un pic mai rea. daca nu ma inteleg cu tine te pocnesc! si o sa incerc sa ma stapanesc si sa nu il lovesc pe copilul meu ca sa nu faca si el acelasi lucru cu al lui.

| MissAvocado a răspuns:

I-as zice: Vrei bataie? No hai da daca ai curaj ...si as da si eu laughing

| Georgiana2505 a răspuns:

Buna! In primul rand mi-as cere iertare si nu as putea sa-i mai privesc in ochi x_x. Apoi m-as retrage in camera mea pana se linistesc apele.

| Unicubeii a răspuns:

As incepe sa plang, sa ii spun ca imi pare rau, m-as duce in camera, as bocin si apoi m-as gandi sa ii fac un cadou.

| food23 a răspuns:

Eu i-as spune ca nu are dreptul ca totusi sunt copilul ei si nu trebuie sa fiu invatata asa. i-as spune ca ea este un exemplu pentru mine si ca nu vreau sa ma obisnuiesc sa imi bat copiii daca o sa am cand o sa fiu mare. as discuta cu ea ca daca o enervezi, nu trebuie sa ma bata, ci doar sa discutam sa fiu mai respectabila. SA NU O BATI SI TU!

| Euletitia explică (pentru food23):

Poftim? Cum adica sa nu o bat si eu? Nici nu ma po gandi la asa ceva, nu as ridica mana la dnasa indiferent ce mi-ar face. Ea ma poate bate, na, e mama, dar eu cum s-o bat pe ea? O respect foarte mult si nu am niciodata iesiri urate fata de ea nici macra nu mi se intampla sa comentez des la ea, cum sa o lovesc?

| food23 a răspuns (pentru Euletitia):

Pai asta zic si eu. sa nu o batiwinking

| Kapkha a răspuns:

M-as duce in cealalta camera si as sta acolo pana s-ar calma toti si dupa aia m-as preface ca am uitat de asta

| Euletitia explică (pentru Kapkha):

Pai eu mi-am cerut si scuze, mi-am asumat vina etc, dar nu pot uita, asta e problema, ca m-a lovit si parca mi-e ciuda pe mama pentru asta, nu stiu cum sa-ti explic.

| Kapkha a răspuns (pentru Euletitia):

Pai incearca sa vorbesti cu ea adica... sa deschizi orice subiect sau sa faci niste glume ca sa dispara supararea asta parerea mea.

Răspuns utilizator avertizat
| danut98 a răspuns:

Desi ea ti-a tras palma ar trebui sa-ti teri scuze, sigur a avut un motiv intemeiat ori ce mama se supara daca suntem neascultatori

| Euletitia explică (pentru danut98):

Mi-am cerut deja scuze, insa mi-e ciuda parca pe ea ca m-a lovi asa dureros, nu stiu ce sa fac.

| andralol a răspuns:

Ii tragi si u una laughing rolling on the floor

| larisa123123 a răspuns:

Mas abtine sa nu-i trag si eu una!

| Euletitia explică (pentru larisa123123):

Cum adica? Sa ma abtin ca sa nu-i trag una? Asta e ceva tabu pentru mine, pe mama nu as lovi-o nici din greseala, nu conteaza ca ea ma bate si ma cearta, e spre binele meu, dar eu cum sa ridic mana, fie si in gluma numai, la cea care m-a purtat in pantecer, nascut, crescut, educat, care a cheltuit atatia bani pentru ca sa ma intretina pe mine, care m-a vegheat nopti intregi in primii ani de viata cand am avut febra sau diferite boli. Imi respect mult mama, cand o supar de multe ori termin cerandu-i iertare in genunchi ca i-am provocat nervi si durere, nu sa dau in ea.

| cumbaia97 a răspuns:

As incerca sa imi ascund erectia