| angel70530 a întrebat:

Salutare foarte mult timp nu am scris la voi, pentru că nu aveam curajul sa îmi deschid inima, însă acum simt că explodez și trebuie să mă deschid, va rog cer ajutorul vostrul, este vorba despre fostul suntem despărțiti mai mult de jumătate de an. Eu că o proastă îl mai iubesc am incercat sa vorbesc cu el despre noi el nu a vrut, suntem în luna lui august 2019 el are iubită eu am copil cu el iubita asta a apărut acum jumate de an, cînd el mă trimis la tara la părinți cu un copil in brațe dar el făcea sex cu ea, și ea fata deșteaptă știe că avea femeie și copil însă tot s-a băgat și mi l-a luat, el o iubește pe ea, am încercat să-i despart, dar nu a fost posibil și tot trăiesc cu fondul că într-o zi va veni, dar nu este așa. Am și eu pe cineva un bărbat care l-am cunoscut și nu știu în că nu m-am vazut cu el, dar nici nu prea vreau să mă văd cu el deja cînd se întoarce de peste hotare, gelozia e mare la el, fostul a venit acum recent sa viziteze copilul, el fiind că nu a avut unde sa ramina la noapte a rămas la mine, eu am fost mulțumită dar nu mult, am avut și o partida, dar a fost doar o singura zi, ea știa că el vine la mine și rămîne pe noapte, lîngă copil, oameni nu o să mă credeți ce fel de vipera este ea și ce i-au făcut ea că îl atrage mai mult, el a stat numai o zi cu copilul și a plecat, mai tare mi-am stricat inima. Oameni buni as vrea sa ies odată din iadul asta. El își bate joc de mine cu aceea însă eu sufăr. Ajutați mă cum sa procedez mai departe sa îl întorc că tatăl și bărbat lîngă mine, sau sa îl uit definitiv și săl las ei după 5 ani de căsnicie și un copil. Îl mai iubesc cum să-l întorc, sa-i scriu ei? Am incercat sa vorbeasc cu ea și cu mama ei, și se vede că nu ma inteles.el a petrecut cu mine și copil o zi, dar cu ea petrece săptămâni întregi, Petru că i se sfârșește concediul și trebuie să plece peste hotare. Ce pot face mai departe ieri i-am scris că fata vrea sa îl vadă și a citit mi-a zis că vorbim deseara dar era cu ea și e clar că nu am mai vorbit Iam scris mai deseara și a citit și nu a răspuns nimic. L-am pierdut oameni buni, și îmi vine să mă distrug pe mine singură, pentru aceea la cistigat, ea are. Casa. Mașina, poate că și e mai frumoasa, deși toți zic că eu sunt mai frumoasa. Ajutați mă cum sa ies din problema asta îl iubesc. Vreau să îl întorc, el tot stie că am pe cineva și. Mi-a zis sa îmi fac viața că el își face viața cu ea, dar de copil o să aibă el grija sa ajungem la un numitor comun, ajutați mă va rog nu mai pot tine în inima vreau sa trec peste asta, cum sa fac sa o dau pe ea laoparte și să fim o familie. Mulțumesc că ati avut răbdare să citiți istoria mea.

14 răspunsuri:
| shawkyadee a răspuns:

Eu zic sa il lasi in pace, gandeste-te doar la copilul tau, el are nevoie de tine, si daca el te vede distrusa, asa va fi si el, fi puternica si arata-i ca nu te doare, da-le pace la amandoi, iti poti reface viata si tu ai lasa-l pe el in pace, crede-ma, indiferenta si nepasarea doare mult mai tare decat ceea ce faci tu acum, sa il cauti intr-una, este un Dumnezeu sus care le va face pe toate, va veni soarele si pe strada ta, inca o data iti spun, fi puternica si lasa-l in pace, indiferenta doare mai tare

| romeo78 a răspuns:

Din păcate, astfel de situații sunt foarte dificil de întors, mai ales dacă spuneți că el muncește în străinătate. Mai grav este că aveți un copil care are nevoie și de tată!
Sănătate și putere de a trece peste toate acestea!

| DanielIlie a răspuns:

NU ÎȚI IROSI TIMPUL cu el! Privește în viitor și uită l. Viața e frumoasă, deschide larg ochii! Baftă

| anonimg a răspuns:

Îmi pare că vina se răsfrânge toată asupra ta.
Tu nici de al doilea nu vei avea parte pentru că l-ai înșelat. Nu va auzi prea curând, dar tot va auzi. De aceea tu trebuie să renunți la amândoi. Este nevoie să rămâi singură pentru un timp, până când rănile ți se vor vindeca. Până atunci nu mai cauți nici un bărbat, iar pe tatăl copilului trebuie să-l ți departe de viața ta și de trupul tău, chiar dacă va veni să viziteze copilul după cum are dreptul. Ți s-o rupe inima după el, dar dacă tragi de el, dacă îl vei primi în viața ta, el îți va călca și inima și trupul în picioare după aceea.
Acum l-ai încurcat și pe al doilea. Vorbește cu el și spune-i adevărul: că vrei să rămâi singură un timp suficient până când sufletul tău va găsi pace. Spune-i și că te-ai mai întâlnit cu fostul. Și acceptă tot ce îți va spune. Dar anunță-l cât mai repede. Dacă vei fi și cu acesta de al doilea, la fel va face ca primul: îți va călca și inima și trupul în picioare. Pentru că oamenii care nu iubesc pe Dumnezeu nu te pot ierta că i-ai înșelat. Va fi o iertare pe moment; dar când necazurile vor apărea, tot trecutul cu lux de amănunte -si chiar mai mult- va fi scos la suprafață. Gelozia rămâne amorțită, și se va reactiva la prima scânteie de scandal.
Deci sfatul meu este să renunți la amândoi. Acum nu mai trebuie să cauți fericirea ta, ci a copilului. Și atunci când îți vei reface viața, să alegi numai pe acela pe care copilul îl va iubi.
Te vei bucura iarăși de fericire dacă vei trăi în ascultare de Dumnezeu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu ea l-a indepartat de tine. El singur. Doar nu il controleaza... daca el te-a inselat pe tine cu ea si apoi pe ea cu tine, tu chiar crezi ca merita? Stiu ca e tatal copilului, dar nu merita. O sa faca iar asa. Gaseste pe cineva care te accepta asa cum esti si langa cine o sa o duci mai bine.

| Ale5184 a răspuns:

Acum o sa ma judecati, dar nu ea e de vina. El s-a dus. Stia ca are nevasta si copil dar a ales sa se duca la alta. Sfatul meu e sa treci peste. Sa nu mai incerci sa ii faci ei rau. Sa fii tare pentru copilul tau. Din moment ce el te-a inselat cu ea si pe ea cu tine, intelegem despre ce fel de barbat e vorba.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E o istorie frumoasă și tristă în acelaș timp.
Dacă a făcut un copil de care nu are grijă, și cu tine doar așa câte o partidă, când trece pe la tine, nu prea merită să plângi pentru el.
Cauți altul, căci așa cum spui, ești frumoasă.

| mgtow a răspuns:

Singura cu cel mic sau acorzi sansa celuilalt asa uiti de cel care te.a inselat. Nu merita sa isi vada copilu

| mudokins78 a răspuns:

Ce dracu aveti mai nene in zilele astea? lasa-l dracu pe ala, nu vezi ca isi bate joc de tine?
Te iau eu de nevasta cu tot cu copil si vi si stai cu mine aici in Bucuresti! Ei, ce zici?

| DarthNiger a răspuns:

Deci stai sa inteleg, fostul tau te-a inselat cu o alta femeie cu toate ca tu ai copil cu el si tu inca zici ca il mai iubesti si pe deasupra, ti-ai mai si inselat noul prieten cu fostul tau.
1.Nu inteleg cum poti spune ca inca il mai iubesti dupa tot ce ti-a facut.
2.Ce este mai important pentru tine? sa te tii dupa fostul tau prieten tot timpul sau copilul pe care trebuie sa il cresti? cresteti in *** copilul si uita de toate, o sa ai timp sa iti gasesti alt partener in timp, prioritatea ta trebuie sa ramana copilul
3.Fostul tau si-a batut joc de tine in ultimul hal si te-ai mai si culcat cu el si ti-ai inselat noul prieten, eu ti-as fi dat doua palme peste fata sa iti zboare dintii din gura si sa iti vina mintea la cap, tu gandesti macar ceea ce faci? iti dai seama de prostiile pe care le-ai facut? lasa-l pe fostul sa ramana cu pitipoanca lui, e clar ca pe tine nu te vede mai mult decat ca pe o dama de companie, tot ceea ce ai facut pana acum a fost sa inrautatesti lucrurile.

| Uvox a răspuns:

Dacă nu înțelegi că e deja momentul sa iti vezi de viata ta, așa cum este si asa cum poate fi, o sa te distrugi singura.
Indiferent cat de mult iti dorești să fie ca tine, fiecare este liber sa faca ce crede si simte ca este bine pentru el.

| Freya1 a răspuns:

De ce ai vrea sa iti irosesti viata cu unul ce te-a inselat si nu te mai iubeste?
În primul rând ar trebui să te gândesti la binele copilului.Trebuie să vorbești cu el sa aveti custodie comună si sa il tina si el din cand in cand pentru ca nu l-ai facut singura iar copilul are nevoie de tata. Daca iubitei lui ii trebuie trebuie sa ii trebuiască si accepte si copilul deoarece are această responsabilitate. Daca, chiar vrei sa ii demonstrezi lui ca aia nu e atat de buna pe cat pare du copilul din cand in cand la ei, sa il îngrijească si el si vezi cum aia începe să se îndepărteze ca nu va vrea asemenea responsabilitate.Dar in acelaș timp fa si demersurile necesare daca nu le-ai facut deja pentru pensie alimentară pentru ca si copilul ala are nevoie de haine, mâncare etc.
Nu poti forta omul sa fie cu tine daca nu vrea, dar il poti forta sa isi creasca si întrețină copilul.Iti spun sincer ca având în vedere că vine se culca si cu tine apoi pleaca la aia pe urma se duce in strainatate ar trebui să iti puna un semn de intrebare.Omului ăluia ii pasa de altceva in viata lui înafara de el? Omul ala stie ce sunt alea sentimente? Are vriunu rost sa il iubesc daca nu ii pasa de mine? Vreau in asemenea tata pentru copilul meu?
In loc sa te gândesti la relația ta eșuată mai bine gândește-te la viitorul tau si a copilului.

| qwertpro a răspuns:

Salut,imi pare rau sa aud ca treci prin asa ceva, dar nu cred ca ai ce face in cazul asta. Iubitul tau nu e un om care sa tina la cei din jur.El mereu se indreapta acolo unde-i este lui mai bine, si nu se gandeste la cei din jur. Daca dragostea s-a terminat, inseamna ca ea nici nu a existat cu adevarat.Suferi din simplul motiv ca mereu traiesti in trecut.Te tot gandesti la momentele in care erati fericiti si vrei mult sa le retraiesti.Nu mai trai in trecut, nu are rost, pentru ca doar suferi astfel si nu rezolvi cu nimic situatia.Ce a fost a fost si nu mai poate fi reparat si nici intors.Trecutul trebuie analizat si inteles, dar nu retrait iar si iar, caci astfel nu evoluezi de loc.Accepta ca totul asa s-a intimplat, si mergi mai departe.El vede ca tu esti "dependenta" de el si stie ca in orice moment poate reveni la tine, el doar profita acum de starea ta emotionala.Arata-i indiferenta, nu merita el atentia si bunatatea ta.Lasa sa creada ca tu nu suferi dupa el. Odata ce a plecat la alta inseamna ca nu te-a iubit cu adevarat, si ca relatia dupa care suferi nu a fost una adevarata.Nu mai avea atatea asteptari de la el, pentru ca el nu va corespunde niciodata acestora, tu doar te dezamagesti singura asa. Tine minte, ceea ce ne imaginam noi ca se va intampla niciodata nu devine realitate, soarta mereu ne ofera ceea la ce noi nu ne-am asteptat.Acum el e impreuna cu ea caci ea e tanara si frumoasa, dar tineretea si frumusetea sunt doar temporare, insa cu timpul va vrea o familie, una adevarata, si cand va intelege cu cine e impreuna cand vor trece anii, va regreta ca te-a parasit.Chiar daca se va desparti de ea si va reveni la tine, vei putea sa-i ierti asa tradare? Vei mai avea incredere in el? Mereu vei avea dubii in privinta lui, si nu vei putea avea incredere in el niciodata.O relatie distrusa nu mai poate fi salvata.Nimic nu e vesnic in viata, nici bucuria, nici iubirea, totul se termina la un moment dat, si trebuie sa acceptam asta.Ai un copil, ai de dragul cui trai, el simte suferinta ta, si cel putin de dragul lui treci peste. Poate vei cunoaste pe altcineva care sa te iubeasca cu adevarat si cu care sa fii fericita.

| Blueberry8 a răspuns:

Doamne! Esti mama! Trebuie sa iti pese de copilul tau, nu de el.Plus ca ea s-a dat la el, daca el a picat, e vina ei? E vina lui! Si daca se intoarce la tine ce rezolvi? ITi convine doar sa il stii cu tine dar pe langa asta sa te insele zi de zi? Dragoste cu forta nu se poate! Doamne fereste! Mai sunt barbati pe lumea asta si nu esti singura mama singura.O sa gasesti un barbat potrivit pentru tine.Toate se intampla cu un scop, iar el nu a fost pentru tine! Ai 19 ani si esti mama, nu 15 ani sa plangi dupa primul cu care te-ai pupat.Sa fim seriosi! Il dai la o parte de ea si vine alta. Daca tie ti-ar placea situatia asta, numai ca sa il stii cu tine, atunci noroc bun! Lasa-l in pace sa isi vada de viata lui si tu de a ta!