| angel70530 a întrebat:

Demult nu am scris aici, am trecut prin multe greutăți și acum tot sunt in greutăți și am hotărât să vă scriu sa mă ajutați. Am fost împreună cu soțul meu 3 ani, avem un copil împreună, dar nu mai suntem împreună din cauză că el m-a înșelat, s-a intamplat in urma cu jumătate de an, eu l-am iertat pe el dar el nu vrea sa se impace nici pentru copil, îmi spune că nu este cu femeia aceea, că el are grija de copil dar cu mine nu o sa fie niciodată. Eu uitasem de istoria asta insa ieri mi-a scris soțul lui femeia aceea, a început să mă întrebe dacă mai sunt cu bărbatul meu, daca ne-am împăcat și dorește să-i predau ore de engleza. Eu fiind curioasă i-am scris lui fostul că acesta vrea ore de engleza cu mine, fostul i-a scris lui că sa mă lase in pace, dar mie mi-a spus sa nu vorbesc cu toti prostii, sa am grija de copil și că nu vb cu ea deloc, are pe altcineva. Cu mine nu va fi niciodată și să nu mă intereseze cu cine își face viața. Eu nu știu ce să cred, ce sa fac mai departe, el așa mult ma face sa sufăr, dar eu îl iubesc și vreau să îl întorc înapoi. Ce sa fac mai departe, cum sa ne împăcăm sa nu mai fie cu femeia aceea sau alta femeia? Femeia aceea are bogăție iar eu nu am nimic, eu nu știu ce să fac, ajutați-mă cum sa îl întorc înapoi sau sa uit de el? Ajutați-mă.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai motiv CLAR de DIVORT. Refa-ti viata, pana nu trece degeaba!
Sotul tau sa plateasca banii pentru copil, conform sentintei instantei, iar Si TU iti poti gasi un alt barbat, cand ai nevoie.
In rest, copilul va creste si el, ca multi altii, crescut de tine si cu ajutorul bunicilor.

| whatevernvm a răspuns:

Nu înțeleg de ce l ai sunat pe sot. Ai nevoie de aprobarea lui ca să ii predai ăluia ore de engleza, trebuie sa te lase el, cel care nu te mai vrea și care nu mai are nicio treaba cu tine?
E cu alta, a fost cu altele, nu știu cum ai putut ierta atâtea. Încearcă sa nu îl mai cauți, iar dacă nu ați divorțat deja, fa o. Nu are sens sa ți strici viata fiind în continuare disperata după un om care evident e un om de nimic și nu te merită. Nici dacă s ar întoarce în genunchi la tine, după câte a făcut și cum te a făcut sa suferi lăsându te ca pe o proasta, el nu ar merita atenția ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Viața merge înainte, nu înapoi.
Divorț.
Cauți alt bărbat.
Îl vrei înapoi ca să îți mai facă o dată figura?

| Endoryus a răspuns:

Daca tinea la tine, nu te insela. Chiar nu esti in stare sa alegi un barbat normal? Sau ai un fetish pentru jeguri de oameni? Ce naiba.

| mgtow a răspuns (pentru Endoryus):

Romance ca de obicei trag la material dur cu tepi

Răspuns utilizator avertizat
| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine parerea mea este ca s-a ajuns deja prea departe.Din ceea ce ai spus tu imi dau seama ca sotul tau nu e o persoana careia sa-i pese prea mult de vietile altora. Faptul ca te-a inselat arata ca iubirea lui fata de tine nu a fost adevarata. Daca cineva te iubeste cu adevarat, nu te-ar insela niciodata, indiferent ca apare altcineva mai frumos sau mai bogat.Sa inteleg ca nu doar pe tine te-a inselat,iar acest lucru inseamna ca el e in cautarea unei femei care sa corespunda tuturor asteptarilor lui.Din cate se vede,tu nu ai corespuns,si poate din acest motiv a hotara sa te paraseasca,dar el nici nu va gasi o astfel de femeie,ci doar se va dezamagi mereu.O astfel de relatie nu isi mai are viitorul,el deja a renuntat la tine,a aratat de ce e in stare,de ce ai mai vrea dar sa fii impreuna cu el? Suferi din cauza ca traiesti in trecut,te tot gandesti la momentele frumoase in care ati fost fericiti si ai vrea mult sa le intorci,dar trebuie sa intelegi ca trecutul trebuie inteles si nu trait.Ce a fost a fost si nu mai poate fi intors,si nici nu trebuie,tu deja ai fost acolo,in trecut, si ai vazut cu ce s-a terminat, stii deja unde ai ajuns, care e rostul dar sa traiesti cu niste sentimente false? Trebuie sa mergi mai departe, conteaza doar prezentul si viitorul, iar faptul ca ai cerut acordul lui de a da lectii de engleza arata ca inca esti atasata de el.Vietile voastre s-au despartit, tu ai un copil, ai de dragul cui trai, ai pe cineva care este mult mai important de cat orice barbat, anume acest copil iti va alina suferinta si iti va da un sens vietii.Cu timpul totul va trece,viata ta se va aranja, si nu-i da de inteles sotului ca suferi prea mult dupa el, caci el doar va profita de asta, si incearca sa nu arati suferinta ta copilului caci cat de mic el nu ar fi, el simte durerea mamei, si poate sa isi creeze astfel o emotie captiva pentru tot parcursul vietii.Sa nu excludem ca sotul tau ar putea sa revina la tine cand va intelege ca pe cineva mai special ca tine nu va gasi, dar nu-i ierta totul, nu uita de toata suferinta pe care ti-a provocat-o caci el nu se va schimba, oamenii se schimba foarte greu, si trebuie sa aiba o motivatie serioasa, el nu prea cred ca o va avea.Inainte de a actiona gandeste-te ca o mama, nu ca o femeie indragostita.

| claudiad a răspuns:

Trebuie sa-ti deschizi ochii. In primul rand ca viata merge inainte si sigur ti-ai gasi un barbat care sa te merite si cu care sa-ti petreci restul vietii. Nu sta sa suferi dupa un jegos ce te-a inselat si iti spune in fata ca nu va fi niciodata cu tine. Nu te demite si nu fa greseala sa te rogi de el sa va impacati pentru ca iti pierzi respectul de sine si demnitatea ta ca femeie. Ignora-l, cauta pe altcineva si uita complet de el pentru ca nu ai avea niciodata nimic de castigat daca ai fi cu el, si niciodata o relatie normala. Ce ai face restul vietii daca sa presupunem v-ati impaca? Ai sta in primul rand mereu stresata ca te inseala, ceea ce va face 100%, l-ai urmari pe strada, ai deveni paranoia, nu ai duce o viata normala. L-ai prinde din nou cu alta si ai relua toata treaba de la bun inceput. Uita-l, sunt atatia barbati, cauta altceva, ai grija de copil, focuseaza-te pe alte lucruri. Cu timpul nu vei mai suferi dupa el, mai ales daca ti-ai gasi pe altul.

| claudiad a răspuns:

A si inca o chestie. Mie mi se pare EVIDENT faptul ca barbatul ala te-a chemat sa-i dai ore copilului de engleza CA PRETEXT ca sa se dea la tine si sa isi faca nevasta geloasa. S-ar fi bazat pe faptul ca si tu vrei acelasi lucru si numa bine sunteti sotii celor care v-au inselat deci ai fi de acord. Tu de ce sa-l suni pe fostul ca sa ii ceri aprobarea pentru asa ceva? In primul rand trebuia sa-ti dai seama ca e un pretext, si in al doilea rand orice faci nu e problema lui si nu ai nevoie de aprobarea nimanui.