| angela111 a întrebat:

CU CE SA ALEG? CU INIMA SAU CU MINTEA?
Am nevoie disperata de sfaturi!
Salutari tuturor de pe TPU si mii de multumiri celor care se "obosesc" si au rabdare, sa arunce o privire si peste intrebarea mea.
Am ajuns la disperare datorita faptului ca am ajuns sa ma casatoresc cu un barbat minunat dar inima mea apartine altuia. Imi iubesc sotul dar nu in aceeasi masura in care iubesc un alt tanar. Acest tanar este mai mic ca mine cu 9 ani, adica are 20 si eu 29. Sotul meu are 38 de ani si este un om minunat. In momentul cand mi-am cunoscut sotul, tocmai ma "despartisem" de pusti. Am pus ghilimele deoarece m-am despartit de pusti nu ca as fi vrut eu, ci datorita faptului ca mamei lui ii era teama ca el nu o sa isi mai termine studiile din cauza mea. Pustiul nu a vrut sub nici o forma sa ne despartim dar a acceptat decizia mea. Dupa 2 ani in care noi am fost despartiti eu am ajuns sa ma casatoresc chiar daca eu inca il iubeam pe copil. Acum am ajuns la disperare! Sunt casatorita, urmeaza sa plec definitiv in america la familia sotului, dar eu il iubesc pe copil. Plus de asta copilul nu a incetat nici o secunda sa renunte la mine chiar daca "ne-am despartit". In cei 2 ani, pustiul nu a vrut nici macar sa isi faca vreo iubita datorita faptului ca el ma iubeste pe mine, si tot timpul a incercat sa faca tot posibilul sa ne impacam, dar eu nu am vrut pentru ca trebuia sa ii demonstrez mamei lui, ca nu am sa ii rapesc tineretea tinand-ul alaturi de mine.( el inca isi continua studiile, este la o facultatea de drept anul 2 ) Stiu ca cel tanar este sincer si ca dragostea lui este pura dar nu cred ca este corect nici fata de sotul meu sa il parasesc. Disper ca nu stiu ce sa fac! Abia mi-am inregistrat casatoria in romania si acum parca as vrea sa divortez si sa ma impac cu cel tanar. Nu stiu incotro sa o iau si ce sa fac. Plang zi si noapte pentru faptul ca nu vreau sa imi ranesc nici sotul. Sotul meu este un om minunat si nu mi-a gresit nici macar o secunda si nu cred ca merita sa il ranesc. Nu merita nici cel tanar sa ii promit ca voi divorta si ma voi impaca cu el si sa nu o fac.( Ceea ce am si facut-o sad. i-am promis ). Cel tanar a suferit de ff multe ori datorita mie si totusi nu a renuntat la mine. Ce sa fac? Va rog ajutati-ma! Sa divortez de sotul meu, chiar daca el nu merita si nici nu mi-a gresit cu nimic? Sa renunt iar la cel tanar si sa il ranesc pentru a nu stiu cata oara si sa raman cu sotul meu? Nu stiu! Sotul meu nu e bogat, este un om normal si cu o minunata familie. Inca nu i-am cunoscut familia personal ca nu am reusit sa imi iau viza inainte de casatorie dar acum dupa casatorie cu siguranta o voi obtine. Cel tanar nu este nici el bogat, dar are o inima mare si a luptat mereu pentru mine si plus de asta are o ambitie fantastica si nu se da inapoi de la nici un fel de munca. Deci in final bani nu isi au un rol in aceasta situatie. Indiferent cu care voi fi, vom munci impreuna si o vom lua de la zero pentru a intemeia o familie. Problema este ca nu vreau sa ranesc pe nici unul din ei. Pe amandoi ii iubesc, dar dragostea este diferita de la unul la altul. Imi vine sa mor ca nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa ranesc pe nimeni dar cu siguranta cineva va trebui sa sufere. Va rog ajutati-ma cu sfaturi si va multumesc pentru rabdarea pe care ati avut-o citindu-mi povestea.

Răspuns Câştigător
| anny3anyy a răspuns:

Nu mai esti o pustoaica deci vezi diferenta dintre o relatie de "iubiti" si o relatie de soti, plina de responsabilitati.eu zic ca trebuie sa te gandesti si la viitor totusi esti mai mare cu 9 ani, nu vreau sa te jignesc dar cum vezi tu viata de famile cu acest pusti peste 10 ani? zici ca ai un sot minunat,de ca sa renunti la ce ai deja,pentru ceva ce nu stii cum va fi?! parerea mea este ca daca sotul tau te apreciaza,te iubeste si te respecta pentru ceea ce esti, nu are rost sa renunti la el pentru o iubire din trecut. uita si mergi mai departe! gandeste-te ca il poti rani atat de tare pe sot incat ti se va intoarce raul ce il provoci, si nu pentru ca ti-ar dori el asta ci pentru ca in viata platesti pentru tot ce faci, in schimb daca il ranesti pe pusti nu cred ca e aceeasi durere.sau ar putea sa fie si un happy end, sa fii cu pustiul si sa traiti fericiti pana la adanci batraneti.totusi incearca sa uiti cateva zile de pusti si traieste ca si cum el nu exista si apoi intreaba-te daca ti-a lipsit ceva in acele zile sa te simti pe deplin fericita, daca nu ti-a lipsit nimic uita de pusti si mergi mai departe. tu hotarasti, eu mi-am exprimat doar parerea!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alegi pe unul care crezi ca merita sa fie cu tine, si e normal ca celalalt sa se simta prost doar viata e plina de probleme.

| Maidanezul a răspuns:

Ai si tu perfecta dreptate dar eu stiu asa "nu dau nici batut vrabia din mina pe cioroiul din gard" Nici sa fugi dupa 2 iepurasi mici nu este indicat ca unul da semnal dreapta, altul da semnal stinga si la tine trece semaforul in culoarea rosie.Cine va pierde=tu. Lasa golanul sa mai sufere si ramii la casa ta si sa te faci femeie de treaba ca cel din america gaseste ca tine la kg iar asta mic peste 2o anisori te va trata ca pe o cirpa si vei zice si tu la conv "nu credeam in Dumnezeu dar de cind sunt cu el viata mea este un iad"

| ghepardul13 a răspuns:

Eu am ales cu mintea, si inima plange si acum!