| Cezzara a întrebat:

Ma numesc Cezara si am 8 ani. Am o intrebare. Am o sora mai mare care ma bate mereu, fara sa ii fac nimic. Cand vreau sa stau pe calculator, ma trimite la colt si imi da cate o palma. I-am spus mamei, iar ea a zis ca a vorbit deja cu ea, si sora mea a promis ca nu ma mai bate. Dar de atunci, m-a amenintat ca daca ii mai spun mamei " porcarii " cum le zice ea, ma inchide in beci cand sunt doar cu ea acasa. Si suntem acasa singure de dimineata pana seara la 21:00, iar ora mea de culcare e exact la 21:00, deci doar ii urez mamei noapte buna. Nu mai stiu ce sa fac, mi-e frica sa ii comentez, la teme nu ma ajuta, desi am cateodata cate 5 exercitii la matematica, dar ma descruc, si cam in vre 3 ore in termin toate temele. Nu am voie sa merg langa ea la calculator ca imi spune ca o spionez. De mancat, toata ziua ea isi face cartofi prajiti, ochiri, isi comanda pizza, si rar imid a si mie, deci eu mananc ce imi lasa mama. Cateodata imi face snitele si le mananca ea pe toate. Numai stiu ce sa fac, tata a plecat, nu mai vrea sa ne vada... Va rog ajutor! Dau medalie din aceea cu panglica.

65 răspunsuri:
| loveiseverything a răspuns:

La 8 ani esti in clasa a3a? straight face

| Myuu a răspuns:

Sora ta nu e normala si eu am o sora mai mica de 7 ani pe care o iubesc mult si niciodata nu am ridicat mana la ea.

| Sinedd a răspuns:

In primul rand vreau sa-ti adresez o intrebare importanta.
Cati ani are sora ta? E sanatoasa?!
Cand are timp mama ta sa vorbesti cu ea despre aceasta situatie.
Daca o asculti in continuare nu rezolvi nimic...
Incearca sa vorbesti cu mama ta sa cheme o ruda sa stea cu voi, e nemaipomenit!
Sau...ca sa nu scriu eu 80 de randuri aici, lasa-mi un id de messenger pe privat.

| Delee a răspuns:

Sfatul meu este sa o rogi pe mama ta sa o trimita sau sa mearga cu sora ta la un psiholog pentru ca aceste reactii ale ei se vor agrava cu timpul. Datoria unei sore mai mari fata de o sora mai mica este aceea de a-i oferi afectiune si grija, nicidecum bataie.
Din felul in care ai scris imi dau seama ca esti o fetita tare desteapta, sunt sigura ca vei gasi cel mai bun mod de a opri conflictul. Inainte sa vorbesti cu mama ta, incearca sa discuti cu sora ta, sa ii explici ca nu are de ce sa se poarte asa cu tine. Daca nu va dori sa te asculte, vorbeste cu mama ta sa o duca la psiholog.
Bafta si ai grija de tine!

| Alexandra_7864 a răspuns:

Iubita trebuie sa discuti neaparat cu mama ta. explica-i ce se petrece.Si chiar si pe sora ta poti sa o pui la punct. Ii spui ca, daca nu te lasa in pace si te tot ameninta te duci si ii spui mamei voastre tot.Sincer dupa mine ar fi o idee buna sa ii spui mamei tale totul.Sa te duci l sora ta sa vorbesti cu ea pe tema asta si mama sa asculte incet la usa sau ceva de genu si sa o prinda. dar cred ca e imposibil sa nu te creada. e o situatie dificila dar o poti rezolva.mult noroc si esti foarte simpatica!love struck

| BughY a răspuns:

Iti zic eu cum sa faci

te duci la ea cu o bat, par, levier(ranga) sau o teava de fiere ii dai una si ii zici ca daca iti mai face ceva o sa o iei prin surprindere si ii dai un cu bata sau alceva

| ĄĿiŒ a răspuns:

Imi pare rau de cea ce ti se intampla dar ca si ceilalti useri o sa iti dau acelasi sfat :Vorbeste cu mama ta caci aceste lucruri te pot afecta in viata iar sora ta poate chiar sa degenereze de la o palma la mai mult si asta nu ar fi deloc de bine. Mama ta poate stie de ce se comporta sora ta asa, poate o poate ajuta si sa o duca la un control (acum fara gluma) nu este exclus ca ea sa aiba probleme, nu neaparat mintale dar totusi probleme.Ai spus ca tatal tau a plecat? Poate de acea ea incearca sa se razbune pentru cea ce sa intamplat.Incearca sa vorbesti si cu sora ta, poate o poti "inmuia" si astfel sa va impacati.

Vorbeste cu mama ta altfel nimic nu se va schimba si chiar poate degenera de la o spimpla palma la mai mult!

| OrangeRoIt a răspuns:

Cezara spune-i fara frica. Daca mama ta afla ca te ameninta, ca te bate, spune-i ea stie ce masuri o sa ia cu sora ta.

| p3r4manc6 a răspuns:

6 ani a 1-a 7 ani a 2-a 8ani a 3-a

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta. Spune-i si e exact ce ne-ai spus noua aici.Uff.Imi pare rau, dar vb cu mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai fraierilor voi puneti botu' la asa ceva?rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incredere in tine! nu fi trista. vei creste. spune-i mamei tale ca ai vrea sa stai mai mult cu ea. Tatalui tau spune-i ca sunteti o familie. Esti fiica lui si trebuie sa te iubeasca. sora ta e egoista. stai cuminte joacate si cand vrei ceva de la ea cerei frumos si explica-i suferintele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cezzara spune-i ca frati impart lucruri si nu se certa! daca mama ta nu fake nimic spnei tot ce fake sa ra ta daca nu stia de asta

| TheKillerOfKillers a răspuns:

Eu ti-as recomanda intai sa inveti sa scrii.

| Frunziix3 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine sa stii.Dar ar trebui sa vorbestii cu mama ta si sa te lase sa te duci la o prietena de a ta dupa scoala si sa va faceti temele impreuna sa va jucati pana la 21 cand vine mama ta.
Sau sa te duci cu mama ta intr-un loc mai retras si sa vorbesti cu ea in cel mai mic detaliu.

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Buna!
Imi pare rau de tine. Cea mai buna solutie este sa ii spui mamei tale. Ea va sti ce este cel mai bine de facut, dar ai grija ca sora ta sa nu afle si spune-i mamei tale si lucrul asta ( ca te ameninta ca te inchide in beci daca vorbesti). Intre timp pana se gaseste o solutie incearca sa eviti sa mai vorbesti cu ea sau sa faci ceva ce o supara ca sa eviti necazurile.
SUCCES!

| antantonio88 a răspuns:

Cezara,daca poti, spune-i mamei tale pe furis, sau anunta-ti ceva rude sau prieteni cu care mama ta se intelege bine (pe ascuns) si spune-le drama ta si sa o anunte pe mama ta!

| LoRy_7949 a răspuns:

Off sad imi pare raw. dk ai fi fost sora mea love struck iti faceam toate poftele love struck oricum incearca s atreci peste asta si vorbeste mai mult cu mama ta :* te pup.
Apropo sora ta cati ani are?

| Mikaaa a răspuns:

Pai cel mai bine e sa-i spui mamei tale, iar atunci cand face vreo "boacana" sora ta spune-i mamei tale adica de ce sa suferi numai tu? happy fundita?

| Cosmin0506 a răspuns:

Cezara acum ai 19 ani nu vrei sa ne întâlnim la un suc iubire?

| Lubbyboo a răspuns:

Nu sunteti surori vitrege sau ceva de genu'? Sunteti de ambii parintii? cred ca ori este invidioasa ca poate are impresia ca mama ta te iubeste mai mult pe tine ori daca nu aveti aceiasi parinti te uraste nu stiu ce sa zic spune-i mamei tale

| Cezzara explică:

Sora mea are 15 ani.

| Cezzara explică:

O, sigur ca ma duc la scoala, dar ma refeream ca in restul zilei, adica mama pleaca de 7:00 - 21:00. De aceea am spus ca toata ziua >

| Cezzara explică:

Luori sa stii ca am 8 ani jumatate.

| Cezzara explică:

Loveiseverything, in clasa a 3 a ar fi jenant sa am greseli am trecut prin 3 ani de scoala pentru nimic? In plus, imi ia cate 10 minute sa scrie ceva la calculator apoi citesc din nou. Asta m-a invatat o matusa.

| lore96dana a răspuns:

Dificil! Ar trebui sa ii spui mamei tale, sa incerci sa o convingi ca sora ta este rea. Este o situatie neplacuta, dar nu ai de ales.Imi pare rau pentru tine! Succes!

| seby_8261 a răspuns:

Si eu am o sora de 15 ani si eu am 9 ani si sunt baiat si ma bate in continu asa ca i-am spus mamei ca ma bate si a luat o decizie eu stau la calculator 2 ore iar ea tot 2 ore

| ĤöwCắnSέЄĺш2MyЄyέz a răspuns:

Apoia...Ar trebui sa vorbesti neaparat cu Mama ta:*Sfatul acesta l-ai primit de la toata lumea Nu ar trebui sa te simti amenintata de Sora tahappyRiposteaza Pentru ca daca incerci sai spui adevarul mamei tale Sigur va face ceva:-s
Baftaa:*

| ĤöwCắnSέЄĺш2MyЄyέz a răspuns:

Wau ce interesant... xD