| Luizzaa2 a întrebat:

Ma numesc Luiza si am 9 ani. Am un frate mai mare ca mine cu 5 ani, deci are 14 ani. problema este ca nu mai suport crying Ma bate mereu si cand ma trez. de dimineata cand mama e la serviciu, el tipa in urechea mea ca sa ma trezescc. Mereu imi da cate o palma cand sunt la calculator cand vrea si el sa se joace dar eu debea intru pe calculator si ma ia cu palmele nu e ca si cum ai zice ca am stat mult. cand ma duc la frigider si vreau sa i-au ceva de mancare mi-o ia din mana si da cu picioru in mine. Ieri mama ne-a facut pentru amandoii 2 farfurii cu snitele si eu cand am vrut sa mananc el mi-a dat o palma si m-a durut ca a dat tare si a sunat mama pe fix de am vrut sa ii spun tot si el cand a aflat ca vorbesc cu mama s-a bagat repede peste telefon si inceput sa o i-a cu TOTUL E BINE IN CASA. dupa cand mami a ajuns acasa de la servici i-am spus tot ce mi-a facut si mama l-a certat, dupa a venit el in camera la mine si m-a amenintat ca daca mai spun odata ca ma bate ca una si alta ma bate si mai tare si ma incuie in camera mea. Astazi este plecat la un prieten si am vrut sa va scriu voua sa ma ajutati ca nu stiu ce sa mai fac! daca e sa ii spun mamei ce imi face zice ca ma bate si mai tare. nu stiu ce sa mai fac! nu mai suport sa sufar atatea palme picioare si pumni de la el si bataie de joc va rog ma ajutati!
dau medalie!

Răspuns Câştigător
| Gospodina a răspuns:

Bună!
Sinceră să fiu chiar mi se pare că fratele tău nu are cei 7 ani de acasă.
@Dulcyaa e un copil de 9 ani care nu ţi-a făcut nimic şi tu îţi baţi joc de ea.
Ce tupeu are pe el după ce îi spui mamei tale să te ameninţe că te încuie în cameră şi că te bate după ce l-a certat şi mama? Măi îţi zic eu mai bine cum să procedezi, dar nu îl asculta pe @Spetsnaz. Ai 9 ani. Cum să suni la poliţie? Eu zic să ai o discuţie serioasă cu mama ta, să îi spui de fratele tău ce comportament are cu tine, şi să îi dea o lecţie, repetă-i în primul rând de primul scandal, apoi că te-ar fi ameninţat, roag-o să îl pedepsească rău, pentru că ştie mama ta ce să facă happy. Aa şi dacă după al2 lea scandal cu mama sa,tot continuă cu ameninţările, eu zic noaptea la culcare să te încui în cameră că altfel nu ai ce să faci şi rămâi acolo. Dacă te strigă o prietenă,cineva eu spun că ar trebui să verifici dacă fratele tău este în sufragerie,pe hol sau în zona uşii ca să poţi ieşii la acea prietenă,dacă e aproape de tine,mai bine ai renunţa să te joci. Dacă zici că mama ta e la serviciu,când vine acasă,nu ieşii repede veselă la ea, rămâi în cameră, încuiată, când va veni să te salute să îi spui ce şi cum, de ce stai încuiată, de frică de una alta. Şi oricum eşti acum în vacanţă, când vei începe şcoala, nu o să mai aibă timp de bătaie de joc! big grin
Dar până atunci fă ce spun eu. Încă un mic sfat: când mama te va găsii încuiată în cameră (dacă cumva nu te lasă în pace după a 2 a discuţie cu ameninţări şi astea) cu siguranţă va găsii ea o soluţie ca să nu mai,, suferi`` din mâna lui.
O zi bună kiss
P.S: nu lăsa mesajul deschis, că dacă va intra... o vei păţii. Şi citeşte mesajul meu când vei mai avea ocazia de a intra pe TPU!
Pup! kiss

| SoXiL a răspuns (pentru Gospodina):

Faza e ca ea nu poate sta tot timpul ascunsa, sa-l evite tot timpul, traiesc in aceeasi casa.Nu cred ca acel copil o sa inceteze dupa cateva certuri, gandeste-te oare daca noi faceam ceva cand eram mici si nu aveam voe si afla mama si ne certa, noi nu mai faceam? Bine, in cazul acesta baiatul nu este asa "mic" desi are comportamentul cela...Necorespunzator cu varsta lui, la varsta lui ar trebui sa iasa pe afara, nu sa-si bata sora mai mica.Luiza un mesaj pentru tine:Nu te ascunde asa tare de el, ii vei da de inteles ca iti e foarte frica de el si va continua, spune-i mamei tale ca data treuta cand l-ai parat te-a amentintat, si iti garantez eu ca va face cevawinking. Sper ca te-am ajutat

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Du-te la politie si sa-l ia de ureche la sectie pana vine maicata apoi acolo discutati restul problemei, ori la scoala de corectie cu el ori sa-l bata bine maicata ca sa nu mai fie asa prost cu tine si sa invete cum e viata.

| onasis1961 a răspuns:

Păi daca ai si tata cred ca ar trebui sa stie, sau un unchi ceva. Trebuie pus la punct ca de nu, te terorizeaza.

| AliGab a răspuns:

Spune degraba parintilor tai totul, inclusiv partea cu amenintatul. nu-i de gluma ca la varsta lui in loc sa-si apere sora sa o bata. Nu mai intarzia si chiar spune-le parintilor tai ca nu-i de gluma. Spor in toate cele bune

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Luiza,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of doamne, imi amintesc de reprizele de K1 cu fratele meulaughing
El face asa pentru ca e gelos pe tine.Din ziua in care te-ai nascut si-a dat seama ca nu mai e singur la parinti si ca nu mai primeste el toata atentia.Si asta e modul lui prin care vrea sa te faca sa platesti, desi nu e vina ta.
Chiar daca le spui parintilor tai, ei mai mult de "lasa-ti sora in pace" nu o sa-i zica si oricum, va prinde el un moment in care sa se razbune pe tine, fara stirea lor.
Eu stiam chestia asta si chit ca imi luam 20 de palme...ii prindeam si eu una.Si ma facusem rea, incepeam sa comentez...si cu timpul si-a vazut de treaba lui.
Iti dai seama ca n-o sa se schimbe peste noapte, cat timp tu esti mica si neajutorata el va profita de chestia asta.Dar stai linistita ca toate trec si peste cativa ani o sa-ti amintesti cu zambetul pe buze de "ura" asta dintre voi.
Crede-ma ca peste cativa ani voi doi o sa va intelegeti foarte bine.:*
Ai grija de tine!

| karsivan a răspuns:

Spui urgent la parinti, nu ai de ce sa i-ti fie frica; si mai riposteaza si tu nu sta ca o victima sa stie ca nu ti-e frica de el.

Răspuns utilizator avertizat
| Music4life a răspuns:

Spune-i mamei tale tot, si ca e ameninta absolut tot. Nu este normal sa te bata, si eu am o surioara, a facut acum cateva zile 10 ani dar n-am dat in ea in viata mea si nu as accepta sa dea cineva vreodata. Este fratele tau trebuie sa te apere, sa iti dea de mancare, sa ia de la gura lui ca sa ai tu nu sa isi bata joc de tine. Vorbeste cu mama ta, daca nu scapti de bataile fratelui tau stai la o vecina cat timp mama ta nu este acasa

| oBuburuză a răspuns:

Inchidete in camera ta cand e mama ta plecata si stai acolo, da-l dracu sa-l ia ca si eu am o handicapata are 18 ani si eu 13 si o iau si o arunc in orice parte vreau cand ma enerveaza.

| Elena00100 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu mama ta si impreuna sa gasiti o solutie. happy

| MălinaSophy a răspuns:

Eu iau si dau in ea eu am 12 ani ea are 14 ani deci daca cumva da in tine fi inarmata cu vreun papuc cu toc,curea,picior, si cam cu tit ce crezi tu ca il poti ataca dar ai grija sa fie ceva care doare! prima data iti va fi frica sa raspunzi violentei dar a doua oara te obisnuiesti, daca nu merge asta noaptea rade-l in cap sau vopseste-i parul, mazgalestei fata cu marcer sau fa ceva de care lui ii e rusine, dar inainte vorbeste cu mama ta, crede-ma ii e greu sa creada ca dragul ei copil asa de matur si mare da in cea mica, dar insista pe tema asta cand ai situatia!

| MariusTe54321 a răspuns:

Spune-mi unde stai că ac vin să îi dau câteva, nesimțit needucat!

| 666667 a răspuns:

Ai putea sa ii dai si tu o palma sau sa iei ceva un bat o curea casa il lovesti mai tare si daca te mai bate batel si tu si inca ceva poti sa incerci sa ii faci farse.De exemplu lipesti o punga transparenta pe veceu si cand va face pipi ii va veni in fata si mie mi-a facut asta fretele meu si eu tot nu il suport tot timpul cand face ceva rau da vina pe mine si apoi eu iau bataie nu el.