| ionela73823 a întrebat:

Salutare laughing Am 13 ani si nu am cu cine vorbi in afara de prietenii mei asa ca va voi intreba pe voi...am o sora de 25 de ani cu care nu ma inteleg deloc. Ea are un copil de 3 ani si uneori ma roaga sa mai stau cu el si mie imi place doar ca atunci cand trebuie sa plec acasa ea nu vrea sa ma duca inapoi si imi spune sa raman sa dorm cu nepotul meu in camera si a doua zi ma duce ea la scoala sau acasa. Problema e ca eu acasa am camera mea si calculator si televizor si pot sa stau sa ma joc pe calculator sau sa ies pe afara cu prietenii dar cand sunt la ea nu ma lasa sa ma joc si ma pune sa stau toata ziua sa citesc sau sa stau cu copilu si nu am voie sa ma uit la televizor prea mult pentru ca ma cearta. Mereu m-am certat cu ea pentru ca parintii mei ma lasa sa ma joc dar ea nu. Cand sunt acasa pot sa ma culc la ce ora vreau dar cand sunt la ea ma trimite la culcare la ora 22 si imi ia si telefonul si ma cearta daca nu dorm. La ea ma plictisesc cel mai rau si nu am ce face, cumnatul meu este mai amuzant si avem ce vorbi dar ea ma cearta din orice. Ca nu mananc sau ca ma joc sau ca-mi fac temele mai tarziu. I-am spus mamei de multe ori ca nu vreau sa mai merg la ea dar ea imi spune ca trebuie sa o ajut pentru ca e sora mea si lucreaza si ea si cumnatul meu mult. Weekendul asta trebuie sa merg iarasi la ea si nu vreau, nu inteleg de ce trebuie sa merg daca ei sunt acasa si are cine sta cu copilul. Deja ma astept sa ma certe sau sa ma pedepseasca, nici macar mama nu ma cearta cum ma cearta ea.

12 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Din pacate nu ai ce face. Asa fac majoritatea, fac copii si dupa ii paseaza altora sa aiba grija de ei. Incearca sa accepti situatia.

| Violleta2022 a răspuns:

Adevarul este ca sora ta face ce trebuie pentru a te creste si educa, si parintii tai fac taman pe dos, permitandu-ti sa faci taman cu nu ai voie.
Asculta de sora si invata, ca-ti vrea binele.
Un copilas de 13 ani trebuie deja sa dorama la ora 22, evidnet fara telefon in camera si fara stat pe computer noaptea.

| ionela73823 explică (pentru Violleta2022):

Ba nu, toti colegii mei au voie sa stea si mai mult sau sa iasa pe afara, pe ei nu ii cearta nimeni, numai pe mine nu ma lasa. Am si colege care au iubit dar daca as avea si eu iubit ar turba, ea nu intelege ca asa sunt toti colegii mei si din cauza ei o sa ajung fara prieteni... daca ar fi dupa ea as invata toata viata si atat fara distractie

| Violleta2022 a răspuns (pentru ionela73823):

Nici colegii tai nu au voie, cum nici tu nu ai voie, dar aici parintii lor gresesc ca si ai tai.
sora ta, pentru ca abia a iesit din adolescenta stie foarte bine ce prostii si se fac in timpul adolescentei si incerac asa fie severa cu tine ca sa nu repeti greselile adolescentilro saus a nu dai de necaz.
Parintii tai ca si alti parinti ignoranti care nu va supravegheaza, nu stiu sa va educe corect, fiindca copilasii sub 16 ani nu au voie afara dupa ora 10 si nici nesupravegheati!
la 13 anisori unica ta obligatie este INVATATUL, ca distractiile apar dupa 18 ani, cand esti majora si ai minte, constientizand ce este bien, ce este rau si cat de cat poti sa iei respoabilitatea faptelor tale.
Iubitii la 13 anisori nu sunt recomandati, fiindca sunteti fetite mici, care va distrugeti viata, daca incepeti sexul la anisorii astia, de aceea Legea va protejeaza de pedofili si barabtii care vor sa violeze copilasi atat de mici.

| ionela73823 explică (pentru Violleta2022):

Nu suntem copilasi mici, suntem adolescenti dar nimeni nu intelege si toti ne trateaza ca pe niste copii mici care n-au voie sa faca nimic

| Violleta2022 a răspuns (pentru ionela73823):

O dumnezeule, chiar sunteti copilasi mici la 13 anisori, deci este normal sa fiti tratati ca atare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai ce să faci decât să mai crești.

| MrAM a răspuns:

Asculta de ea si dupa ce cresti mai mare faci cum vrei tu. La 18 ani sa fiu mai specific. Atunci ai toata libertatea, si toata responsabilitatea in aceeasi masura pe care o vrei acum. Pana atunci bucura-te de lucrurile specifice varste-i tale. Si lasa chestiile pentru oameni mari pentru cand vei fi mai mare.

| ionela73823 explică (pentru MrAM):

Eu o ascult dar ea nici nu vrea sa ma asculte macar o data cand o rog ceva cum ar fi sa ma lase sa ma joc putin pe telefon sau pe afara

| Endy22 a răspuns:

Timpul asta te formeaza pe tine ca persoana. Cu siguranta sora ta stie ce e bine pentru tine si vrea sa te ajute. Prin asta o ajuti si tu pe ea. O sa vina vremea cand o sa iei singura decizii pentru tine si te vei uita in trecut si ai sa vezi ca sora ta avea dreptate. Asa ca ai rabdare!

| Annasicamy a răspuns:

Sincer eu la 13 mă jucam cu păpușile, ai răbdare și eu la liceu am scăpat din "hățuri"și făceam ce mă tăia capul dar o sa regreți mai târziu