| osaandy a întrebat:

As dori un sfat de la un specialist daca este vreunul aici si nu de la oameni patiti sau doar pareri personale. Este vorba de o chestiune foarte serioasa legata de sotia mea si de relatia noastra de aceea cer seriozitate. Problema mea este urmatoarea: de ceva vreme am observat la sotia mea un comportament foarte ciudat mai bine zis de cand si-a gasit un nou loc de munca adica 9 luni. Tot ce voi povesti s-a intamplat de vreo 4 luni incoace. Si anume imi reprosa diverse lucruri, in tot eram eu de vina, ma verifica permanent (telefon, mail, laptop etc) si da m-a prins ca ma uit la filme pentru adulti. Da corect atata timp cat sex faceam odata la saptamana in rest ce am scris mai sus. Problema mare vine acum: dupa o cearta mai serioasa care a pornit de la aceste reprosuri si ca o insel, ceea ce nu am facut, din ziua aia ea s-a schimbat radical. Adica in decurs de 3 luni si pana ieri nu a mai vb cu mine normal doar sec, nu a mai verificat nimic, a schimbat parolele de la tot, m-a blocat pe watsapp si cand o sunam la munca imi spunea ca nu are timp sa vb cu mine dar in schimb ea vb cu altul la telefon. Asta am aflat dupa ce am scos desfasuratorul convorbirilor si aparea 2 numere care se repetau la nesfarsit. Specific ca acea persoana a intrat in casa mea ca fiind coleg de munca si asa si este. Mai apoi am gasit 2 telefoane care contineau acele numere la ea in poseta. La intrebarea mea ce sunt cu alea a zis ca le-a primit de la doi diferiti barbati care o respecta si o inteleg si ca este un plan de rezerva pentru ea in caz ca o dau afara din casa. Astea sunt doar cateva care sunt mai importante de povestit. Asa a mers treaba 7 saptamani timp in care am incercat sa fac tot posibilul sa o fac sa inteleaga ca o iubesc enorm valabil si acum ca o iubesc.(flori, saruturi, cuvinte de iubire, declaratii etc). Acum 3 zile in schimb imi iau inima in dinti si il sun pe acel coleg sa il intreb care e situatia cu ei doi iar raspunsul lui m-a socat deadreptul: esti un nimeni, iti jignesti nevasta, daca o mai atingi ai de-aface cu mine, nu e treaba ta cate tel si numere are si ce este intre noi. La acestea am cerut explicatii sotiei si i-am spus sa aleaga intre mine si el. Raspunsul a fost: nici tu nici el. Ok... ajungem acasa si ca si un facut telefonul ei personal palpaie si ma uit si gasesc pe watsapp mesajul: te rog nu inceta sa ma iubesti.Eu te iubesc din suflet si fiecare parte a corpului meu. Am luat foc, m-am dus i l-am aratat si reactia ei a fost: asa si ce-i cu asta? I-am spus ca a ales pe el. Ea imi spune nu ca am ales eu. Apoi i-am spus ca daca asta alege sa se duca la ala. Dupa 5 min si-a luat 2 haine, pantofi si placa de par si imi spune: daca asta ai vrut asta fac. De 3 zile este la el, nu imi raspunde nici la mesaje, nici la telefon. In schimb a sunat-o pe fiica noastra cea mare sa-mi spuna ca are nevoie de actele ei pentru semnarea unui alt contract de munca( asta este adevarat ca am fost cu ea la interviu) si ca are nevoie de timp sa se linisteasca, apoi ma suna sa vorbeasca cu mine ca nu vrea sa se certe iar.
Eu ma macin, nu mai pot manca de nervi, o iubesc, o vreau inapoi, am intrebat-o de o decizie clara si nu imi raspunde. Ce sa fac ca sunt terminat? Ce sa inteleg din tot? Mai am vreo sansa cu ea sau? Mai precizez ca a spus fiicei ca nu adormit prima noapte deloc ca nu i-a fost totuna sa plece dar avand in vedere ca am luat foc cu acel mesaj fata de fiica noastra asta mi-a pus capac. Altfel nu ar fi plecat. Ce sa cred din tot?
Va multumesc si astept sfaturi. Dar cum am spus daca se poate de la specialisti. Accept si de la cei patiti dar stiti cum este fiecare om gandeste si reactioneaza altfel.

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Femeia s-a saturat de relatia cu tine (probabil ati intrat pe rutina), dar ii era frica sa o rupa. A cunoscut oameni noi care i-au dat sperante si de aceea comportamentul ei s-a schimbat. In timp ce se simtea ea vinovata ca relationa cu alti barbati, te acuza pe tine ca o inseli ca sa-si alunge sentimentul de vina, ca sa gaseasca o explicatie pentru ce facea ea. Sau poate asa banuia ea.
Cu siguranta ea la servici, nu vorbea de bine relatia voastra, poate a si exagerat putin lucrurile, iar tipul acela le-a exagerat si mai mult.
Ea din cate vad tine la imaginea ei in fata copiilor si nu vrea sa para vinovata in fata lor. Faptul ca tu i-ai spus sa plece i-a dat motivul pentru care sa nu se simta vinovata daca pleaca.
Tu spui ca o iubesti dar nu o primi prea usor inapoi. Las-o sa constientizeze ca a gresit, sa ii para rau. Ai si tu mandria ta. Nu o mai suna. Lasa-i un mesaj in scris in care sa-i spui ca o iubesti si ca nu ai inselat-o niciodata, ca ai crezut in relatia voastra dar ca acum nu mai stii ce sa crezi despre ea. Nu-i mai da ocazia sa gaseasca in vorbele tale motivul plecarii. Ce a facut ea este grav si ma mir ca o vrei inapoi, dar nu o primi inapoi oricum ci spasita. Sa regrete ce a facut.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

A fost o curva ai scapat de ea nu mai poti iubi un om care nu-i de tine, obisnuieste-te singur cu fiita daca e o ti in casa la tine si sa iti tina parte macar altfel va ajunge ca masa, depravata. Daca gasesti alta nu pune suflet ca te poti astepta la aceeasi experienta sfatul meu, e sa stai singur si sa faci misto de femei altfel iti faci probleme cu inima si psihicul se va duce la nebuni

regis
| regis a răspuns:

Ești in plus in relația asta. Nu se mai poate salva.

Bula
| Bula a răspuns:

Si pisica pleaca de acasa pe zile multe, dupa care se intoarce ca-i e foame.
Poate se intoarce si cu pui dupa ea, dar asta e alta poveste.

Sintetizat, situatia ta sta in felul urmator:
Sotia ta s-a plictisit de monotonia casniciei, iar schimbandu-si locul de munca si-a deschis ochii mai mult, vazand ce fac altele. In aceasta stare, a discutat cu cunostintele (noi si vechi) sa le ceara parerea, cand brusc s-a oferit unul s-o consoleze... big grin
Femeile care ajung in monotonia casniciei incep sa se teme de menopauza care se apropie si instinctiv doresc sa uite acest aspect, cautand dovezi ca sunt suficient de tinere, inca atragatoare. In aceasta faza cad prada usor unor barbati care stiu sa le sopteasca la ureche ceea ce doresc ele sa auda. Dar, in majoritatea cazurilor, vor observa ca nici la noul barbat nu este lapte si miere, se vor plictisi si de el si incep sa caute pe cineva stabil, care le consoleaza indeajuns. In marea majoritate ele se vor stabili cu unul dau vor ramane singure.

Si la barbati exista o stare asemanatoare dupa varsta de 40 ani, cand se simt inca tineri si incep sa umble dupa tinere chiar si cu 20 ani mai mult, sa-si demonstreze "barbatia".

Ambele situatii sunt des intalnite, doarca putini suntcare vorbesc de ele.

In situatia ta, parerea mea este s-o lasi in pace, cel putin un timp.
Daca aveti copii mici, ea se va intoarce macar de dragul lor.
Daca nu aveti, poate tocmai asta o deranjeaza.

Oricum, mai asteapta inca 2 luni, cand se va implini un jumat de an.
Daca situatia nu se schimba, atunci uite-te si tu in jur: mai sunt muuuulte femei in lume, iar un divort v-ar elibera pe amandoi.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu stiu ce varsta ai dar credeam ca doar cei din generatia "facebuck" au atidudini de genu.
Gelozia nu te va ajuta,nici disperarea.
O femeie daca vrea sa te insele,o va face cu tine de mana.
Nu cere explicatii pentru ca nu vei primi,e greu si pentru ea.
Faptul ca te stresezi, disperi si incepi cu telefoane nu te ajuta.
Respectivul nu avea nici o vina, doar ea a ridicat coada.
Mai bine te-ai gandi de ce s-a ajuns aici.
La inceput e ok mereu, chimie, clipe ok etc.
Brusc totul se roteste la 180 de grade si nu mai exista acea chimie si se stinge ori ce urma de atractie.
O femeie nu trebuie convinsa,uneori ia decizii chiar si inconstient.
Daca nu ai convinso pana acum si nu ai facut-o sa se smita iubita,cu ce crezi ca te-ar ajuta dupa ce a calcat pe bec?
Eu nu as ierta-o,as pune punct din start.
Gandeste-te bine cum de s-a ajuns aici,daca esti barbat,o femeie nu pleaca de langa tine.
In caz contrar, va cauta in alta parte ce nu are acasa.
Tu o vrei inapoi, tolerezi multe...
Daca esti asa si in viata de zi cu zi, mi-e mila de tine.
Gandeste-te bine si ia o decizie azi, nu maine si nici poimine.
Succes!

| Liviu a răspuns:

Divort, partaj nimic. Parasirea domiciliu casnic, salut happy sa se duca dupa ala, nu va fi asta va fi altu.Plangi,jelesti,e moarta pentru tine, si salut pa. Sa isi vada de viata ei

| romeo78 a răspuns:

Căutați în orașul dumneavoastră un centru de consiliere familială. Mergeți dumneavoastră înainte, discutați despre problema care o aveți, apoi vă chemați și soția. Din, ce ați scris dumneavoastră aici, soția dumneavoastră a căzut în capcana acestui "don Juan". Cumva, căsnicia dumneavoastră a ajuns într-un punct mort, iar acest individ a profitat de ocazie.
Vreau să vă spun că ați putea discuta cu un avocat și să îl dați în judecată. Inclusiv, poate când vă mai amenință prin telefon să îl înregistrați. Eu zic că până ajungeți la divorț, parcurgeți etapele de mai sus.
Indiferent ce au scris sau vor scrie alții despre soția dumneavoastră, eu cred că soția dumneavoastră nu este de vină pentru ce s-a întâmplat, ci acel individ. Succes!

| sierra1 a răspuns:

"Specialișit" în certuri familiale, în plecarea nevestelor de acasă, nu găsești.

Pățaniile altora nu te ajută - fiecare caz e UNIC, nu se derulează după vreun model.

Dacă tu nu rezolvi problema singur, foarte probabil, nu vă meritați unul pe celălalt

| mihai69 a răspuns:

Dacă o mai vrei înapoi după toate astea ești un mare dobitoc!

| T0T a răspuns:

Nu trebuie să fii specialist ca să observi că ai fost idiot să te complaci în așa ceva încă de la început și că ai fi și mai idiot să o vrei înapoi. Hai că se mai înțelege că iubirea îți mai ia din rațiune, dar tu stimate domn nici nu cred că ai avut vreo rațiune alegând o astfel de femeie. Oamenii nu se schimbă, doar aveai tu impresia că e o persoană sfântă pe baza naivității tale, naivitate ce te face chiar să o vrei înapoi.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred că o să găseşti neapărat un specialist aici, sau cel puţin nu ai de unde să şti sigur dacă este specialist.
Într-o relaţie niciodată nu este doar vina unuia asta trebuie să şti de la bun început. Probabil că dacă şi tu vorbeai cu ea şi îi spuneai ce te deranjează din timp şi nu lăsai pe baza "eh suntem luaţi acum şi aşa ce mai poate să facă, unde mai poate să meargă, cine o mai ia?" rezolvai ceva mai de mult. E clar că la voi a intervenit monotonia, plictiseala şi a mai rămas între voi doar sentimentul de respect şi obişnuinţa nici de cum dragoste şi iubire, pentru ca să şti, un om ce iubeşte nu înşală, nu te înlocuieşte.În momentul în care ai făcut pasul ăsta să fi sigur ca sentimente nu mai sunt şi atunci nu mai are rost să rămâi.
Tu acum o vrei înapoi dar este tardiv. A greşit pentru că te-a înşelat şi asta e clar şi nu e de scuzat, dar dacă o vei aduce înapoi nu vei rezolva nimic. Din perspectiva mea cineva o dată plecat rămâne plecat chiar dacă fizic este acolo, iar în capul ei mereu va fi "ba dacă am plecat nu am plecat de bine", iar tu cât ai vrea să fi şi să pari de perfect nu o să poţi pentru că asta e firea ta, aşa eşti tu ca om şi o să te poţi schimba o săptămână, o lună dar atât.Şi crede-mă nu merită să te stresezi prea tare.Ar trebui să te întrebi pe tine chestii înainte să întrebi un străin, ar trebui să te întrebi: De ce o mai vrei de fapt? O mai iubeşti sau te-ai obişnuit doar cu ea? O să poţi să treci peste? Nu îi vei reproşa? Nu te vei răzbuna? Oare chiar mai merge între voi sau e doar orgoliu şi obişnuinţa?
Unde am greşit eu?
Şi poate după ai să priveşti altfel lucrurile.
Eu am avut o relaţie de 8 ani şi nu pot să zic că acel om nu mă iubit, dar nu eram compatibili cât ne-am chinuit. El vroia la ţară, eu la oraş, eu voiam la munte, el vroia în curte şi etc plus de asta ne-am plafonat. Eu încercam să vorbesc cu el, el nu mă baga în seamă, nici sexul nu mai mergea, nici împreună nu mai stăteam nu mai era atenţie, afecţiune şi să sfârşit pentru că fiecare iubea în felul lui, iar felul celuilalt nu coincidea cu felul celuilalt de a iubi şi cât tragi de asta tot se sfârşeşte.
Eu zic că mai bine ar fi dacă ai trece peste şi să îţi vezi de ale tale, nu e un capăt de lume. Iubire sigur nu mai este cel puţin din partea ei.

| SkyPilot a răspuns:

Ceea ce iti scriu in continuare se bazeaza strict pe ce ai scris tu; am invatat ca adevarul este intotdeauna undeva la mijloc si as avea nevoie si de opinia doamnei ca sa imi fac o parere mai apropiata de realitate. Opiniile exprimate se bazeaza pe experienta proprie (2 situatii) si experiente ale amicilor apropiati (alte 3).
Parerea mea este ca relatia ta este terminata. Cu cat accepti mai repede acest lucru, cu atat vei suferi mai putin.
Legat de controlul asupra conturilor tale, fie ca a avut un motiv serios sa te suspecteze, fie a cautat pretexte si/sau a incercat sa te provoace. As inclina catre a doua posibilitate. Vad ca a incercat sa te scoata pe tine vinovat pentru ce a facut ea. Spune ca tu ai facut alegerea ca ea sa plece, ca si cum tu ai fi pus-o sa vorbeasca la telefon cu aia. Din ce povestesti, fosta ta doamna te uraste cu pasiune. Fie ca ai calcat-o pe coada cu ceva in trecut (infidelitate? lipsa de respect pentru ca nu lucra sau alt motiv?) fie ca nu i-a placut viata pe care i-ai oferit-o (bani putini? nu ii placea sexul cu tine? nu ii placeau anturajul/distractiile?). Spun ca te uraste pentru ca nu si-ar fi lasat copiii daca exista cale de intoarcere si nici nu ar fi ignorat incercarile tale de a drege busuiocul.
Legat de pornografie, pentru noi, baietii, nu are nicio importanta, e doar o distractie de moment pe care o uitam imediat, dar partenerele noastre dau o foarte mare importanta. Le face sa creada ca nu le consideram suficient de atragatoare, ca nu le respectam. Sau ca o sa le cerem ce vedem acolo.
Relatia voastra e complet terminata nu de cand a plecat ci de cand a incetat sa comunice cu tine si a preferat barbile si povestile spuse de barbatii aia cu care sta de vorba. Decizia a fost insa luata dinainte, serviciul pe care si l-a gasit doar i-a dat independenta de tine. Da-i omului putere si/sau bani si ii vei vedea adevarata fata. Acolo la servici s-a plans de tine si aia i-au cantat in struna, ca nu ii costa nimic. I-au spus: "vai cum poti sa stai cu nesimporcul ala care nu te respecta?" Am trecut si eu prin asta. Colegul de care vorbesti a simtit si el mirosul de pasarica disponibila (femeile nefericite sunt foarte sensibile la pacaleli din partea celor care pretind ca le inteleg, le respecta si le iubesc) si a actionat.
Nu te mai umili in fata ei. Cand te rogi de cineva care a luat decizia sa termine o relatie, situatia devine penibila, acel cineva simte o sila nemarginita si se considera validat in alegerea pe care a facut-o. Nu mai ai ce sa discuti cu ea despre trecut.
Ce as face eu in locul tau:
- 99% ca nu va dori sa se intoarca la tine; dar daca se materializeaza acel 1% eu nu as mai primi-o inapoi. Tu crezi acum ca o sa o ierti pentru ce a facut, dar la prima problema iti vei aminti tot si nu vei mai putea avea niciodata incredere in ea. Si daca o primesti inapoi, vei continua sa ai o relatie de rahat. Daca vrea o sansa, trebuie sa isi justifice foarte bine actiunile, sa explice tot cu toste detaliile. In momentul in care da vina pe mine pentru ca ea a intrat intr-o alta relatie, discutia s-a incheiat. As lasa-o sa explice pentru ca lucrurile nu sunt intotdeauna ceea ce par, desi in cazul tau nu vad ce explicatie ar putea gasi.
- as incerca sa obtin eu copiii; ma descurc foarte bine cu cei mai mici, chiar daca sunt fete.
- as imparti ce e de impartit cat mai repede, fara discutii si fara tiganie. Sa-si ia ce e al ei, adio si n-am cuvinte!
- as refuza sa mai discut cu ea sau cu altcineva ceva despre trecut. Ce era de spus trebuia sa spuna pana sa plece sau sa intre in alte relatii. Nu mai are ce cauta in viata mea sub nicio forma, nu mai avem nimic de discutat sau de impartit.
- mi-as vedea de viata mea. M-as ocupa de sanatate, de pensie, as vedea tara. Mi-as gasi cateva domnisoare cu care sa ma distrez 1-2 ani pana sa intru intr-o alta relatie serioasa.
Pastreaza toate dovezile (numere de telefon, nume, fapte etc. inclusiv aceasta intrebare) pe care le ai si tot ce se mai intampla de acum incolo. S-ar putea sa iti foloseasca la divort!

| Hammurabi a răspuns:

Ce dracu' specialist îți mai trebuie cănd e atât de clar că și-a găsit pe altul?
Ce va urma? Va sta o perioadă cu ăla, pănă când ăla se va plictisi de ea (în mod sigur acel tip nu a vrut nevasta altuia pe capul lui, a vrut doar să se distreze) iar apoi când ăla o va da afară, se va întoarce la tine rugându-te să o ierți.
Dacă ești idiot și stai și atârni după ea, o vei ierta, iar fazele astea se vor repeta, te va înșela din nou și din nou și din nou...
Dacă ești băiat deștept, îi dai eject definitiv și îți găsești o femeie care să te iubească, să te merite și să te respecte.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O s-o lase ala si o sa vina la tine cu coada intre picioare laughing si sper s-o scuipi intre ochi.

| Endoryus a răspuns:

Nenea Gabi mai sus a zis bine, esti un mare prost. Se f"te cu altul si tu o vrei inapoi. Nu ai nimic intre picioare. Posibil de aia a si plecat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a avut cum sa mai ramana cu tine daca a aflat ca iti dai labica straight face macar cateva sa fii avut in inbox sa fi stiut de frica iubita ta ca s-ar putea sa o inseli, dar asa nu mai reprezinti nici cea mai mica concurenta. trist dar adevarat.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Ce sa mai iubesti vere. Te-a inselat. Bine ai facut ca ai dat-o afara. Pentru tine ar fi mai bine sa ramana plecata. Marea problema este ca aveti o fiica, in rest nu merita nici sa te mai gandesti la ea dupa ce a facut.

| Quassaar a răspuns:

Frate, este dureros nu-i ușor dar trebuie să accepți realitatea. E clar că este plecată cu sorcova. Își părăsește copii și soțul și se mută la futac, ce vrei mai mult de atât?! Ea a ales tu n-ai nici o vina, tu ești doar motivul plecării ei. Trebuie să ai și tu un pic de orgoliu, nu te mai lasa calcat în picioare cu atât mai mult cu cât spui că ai fost corect cu ea și n-ai inselat-o. Întotdeauna dreptatea este undeva la mijloc dar eu cred că nu are rost sa mai lupți pentru ea. Rupe pisica in doua...chiar daca asta însemna suferință pentru tine și copii.

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Specialist in c'è? Eu pot sa iti spun asa : Tu o iubesti oricum. Asta e ok pana la un punct. Daca ai tot incercat si nu ai reusit so aduci Inapoi, las-o un timp daca are de venit, vine Singura. Poti sa ii scrii in fiecare zi Cate un mesaj, pe care sa nu il trimiti. Doar sa le salvezi ca sa apara data si ora. Daca vreodata iti va repro sa ca nu ai cautat o, ii arati si ii spui ca, dupa toate Incerca rile esuate, nu ai vrut sa o mai deranjez I, dar a te-ai gandit la ea. Sincer, parerea mea e ca vrea sa plece, dar nu vrea da para ca ea a renuntat. Cel putin in fata fiicei voastre asta Incearca sa faca. Daca nu a dormit noaptea si etc, ar fi trebuit sa accepte o discutie cu tine in care sa va impacati... Chestia cu "daca o mai atingi" sper ca nu ai battuto! :/