| DanielStamate a întrebat:

Cum se face că numărul relațiilor dintre o româncă și un maghiar este cu mult mai mare decât cel dintre o maghiară și un român?
Fiind din Cluj, pot să spun că am trăit mereu într-o comunitate relativ mixtă, româno-maghiară.
Un lucru pe care l-am observat și care oarecum m-a mirat ar fi diferența mare dintre cele două tipuri de relații.
De ce spun asta? mă miră pentru că deși unii suntem etnici români și ceilalți etnici maghiari, ca și venit, aspect fizic, interese, nu văd să fie mari diferențe între noi.
Așadar, motive precum: banii, aspectul fizic sau interesele culturale nu ar trebui să fie un motiv.
Dar atunci care sunt motivele?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probabil ungurii nu sant asa violenti si trateaza bine femeiile in schimb romanii se enerveaza repede si lovesc romancele alt motiv nu vad, mai e bautura care e consumata de barbati in masuri exorbitante dar nici ele nu-s mai bune in domeniu, alea de la tara le trag mult cu taria si in oras ca de obicei oricine merge la un chef sau discoteca. La romani nu le plac unguroaicele pentru ca au un accent scarbos si pe mine ma enerveaza cum vorbesc ungurii sau moldovencele au accent de taran

| Plato a răspuns:

Fiind din acelasi minunat Cluj, nu pot sa spun ca am observat ce zici tu. Intr-adevar, am avut o vecina romanca ce era casatorita cu un ungur, dar am intalnit si multe cazuri invers.

Nu cred ca e neaparat vreun motiv, poate doar intamplarea.

| Plato a răspuns (pentru mgtow):

"romanii se enerveaza repede si lovesc romancele"
No stai no, ca nu vorbim despre aceiasi romani, cred. laughing
Noi aci cand ne-nervam, numa' suduim, da' aia nu se intampla rapid. Catinel, cu treaba buna, nu-i graba, nu ne repezim.
Amu no, frunza uscata orice padure are, da' in general noi nu suntem cum ne descrii, fecior.

Si cu vecinu' Istvan ne intalejem, ca noi asa am crescut pe aici: mai un tulai, mai un ioi, ungurii si romanurile. happy

| mgtow a răspuns (pentru Plato):

Da-o in colo de treaba nu esti maghiar acum laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce spun asta? mă miră pentru că deși unii suntem etnici români și ceilalți etnici maghiari, ca și venit, aspect fizic, interese, nu văd să fie mari diferențe între noi.
Diferența este aici- deși unii suntem etnici români și ceilalți etnici maghiari,- aici este diferența cea mare, este de mentalitate.
De modul cum văd bărbații maghiari etnia română și cum văd bărbații români etnia maghiară.
Ca să faci o căsnicie cu altă etnie trebuie să faci un compromis.
De obicei bărbatul decide și femeia îl urmează.
Bărbații români sunt mai puțin dispuși la acest compoms, deoarece prejudecățile legate de evenimente istorice și poziția maghiarilor socială în trecut sunt mai puternice în comunitatea română decât în cea maghiară. Pe românește și pe șleau, românii îi urăsc mai mult pe unguri decât invers.
Iar când spui că interesele culturale nu ar trebui să fie un motiv, ai dreptate, nu ar trebui, dar este.
Notă. Eu sunt român căsătorit cu o unguroaică.

| DanielStamate explică (pentru sadrian46):

Mi-e greu să cred că un bărbat ar spune nu unei femei doar pentru că este unguroaică.
Dar să luăm ipoteza ta ca fiind corectă, românii(ca nație) sunt mai xenofobi față de maghiari, dar atunci de ce atât de multe românce se cuplează cu maghiarii?

| DanielStamate explică (pentru Plato):

Cu siguranță numărul lor este mult mai mare. Poate nu sesizezi pentru că nu ai un cerc de prieteni foarte mare care să fie în relații mixte.
Eu de exemplu cunosc cam vreo 15 cupluri în care femeia este româncă iar bărbatul maghiar și doar vreo 5 în care vorbim de cazul invers.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru DanielStamate):

Din cauza bărbaților maghiari. Am spus mai sus, că în cazul ambelor etnii bărbatul este cel ce decide uniunea matrimonială. Aceasta este teoria mea.

| Nilsson a răspuns:

Raportul dintre sexe este aproape egal in populatiile mari, fie ca sunt romani, unguri sau alte etnii.
Deci daca un numar mai mare de barbati s-ar casatori cu romance multe femei maghiare ori ar ramane nemaritate ori ar fi nevoite sa se casatoreasca cu romani.
Parerea mea e ca s-a intamplat in cercul tau de prieteni ca raportul sa fie mai mare in favoarea barbatilor maghiari.

| DanielStamate explică (pentru Nilsson):

Deci tu consideri că raportul este egal? interesant...

| Nilsson a răspuns (pentru DanielStamate):

Peste tot numarul barbatilor este aproximativ egal cu cel al femeilor, variatiile sunt de maxim cateva procente.

| RAY a răspuns:

Afirmatiile mari cer dovezi pe masura, ce dovada ai prezentat? din punct de vedere genetic alegem parteneri din grupul nostru, pur simplu suntem atrasi de persoane din grupul nostru, de asta si in usa cupluri alb-negru nu sunt dese