| DanielFlorescu a întrebat:

Care credeți că sunt motivele pentru care atunci când în România întâlnim un cuplu mixt(etnii diferite), în marea majoritate a cazurilor vorbim de o româncă și un etnic minoritar?
Nu vreau să fiu înțeles greșit, nu am nimic împotriva acestor cupluri, doar că de multe ori bate puțin la ochi; mereu la fel: ea româncă, el străin.
Nu voi minți, cunosc sau am întâlnit și cupluri între români și fete de alte etnii, dar mult mai rar.
Dacă în cazul studenților arabi sau italieni pot înțelege că tentația banului/Occidentului este un factor, ce poate fi spus în cazul maghiarilor și sârbilor atunci?
Din proprie experiență, trăind într-o comunitate româno-maghiară-sârbească pot spune că vei întâlni mult mai multe românce cu maghiari și sârbi decât vei întâlni români cu maghiare și sârboaice. Iar dacă la occidentali poți invoca banii ca fiind motivul principal, maghiarii și sârbii din România au aceleași venituri ca noi toți.
Care credeți că ar fi putea fi câteva din motivele care determină această situație?

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu nu am treaba cu nici o ednie dar ce o sa ti se para ciudata e ca avem si noi o romanca nu mai stiu cum o cheama care a spus ca nu a avut niciodata si nici nu va vrea sa aiba un iubit roman pentru simplul fapt ca ea crede ca romani nu sunt pentru ea nu se comporta cum vrea, nu ii ofera ce doreste, nu simte atractie fata de ei

| DanielFlorescu explică (pentru Freya1):

Cum poți spune că nu simți atracție pentru un grup de persoane. Eu trăiesc într-o comunitate româno-maghiară-sârbă și-ți spun drept că nu pot să diferențiez un român de un ungur sau de un sârb după modul cum arată decât foarte foarte rar.

| Freya1 a răspuns (pentru DanielFlorescu):

Nu stiu ea asa a spus ca nu a avut niciodata un iubit roman deoarece nu o atrag

| danay72 a răspuns:

Probabil mentalitatea lor e diferită și sunt atrase de acest lucru. Dar toți oameni sunt la fel indiferent de rasa și nu conteaza ce culoare a pielii ai, ci ce fel de om ești. De fapt, azi nu ar mai trebui să existe prejudecăți rasiale.Cand vrei sa cucerești, aplică principiul tot ce vreți să vă facă vouă oamenii faceți-le și voi la fel.

| ShamelessQboy a răspuns:

Pur si simplu se plac, Si se iubesc!
Iubita mea este jumatate nemțoaică, un sfert maghiar si un sfert româncă si nu vad nici o problemă!

| DanielFlorescu explică (pentru ShamelessQboy):

100% de acord cu tine și nu am pus niciodată la îndoială asta, dar atunci de ce nu putem vorbi de un număr la fel de mare de români cu străine? dacă totul se rezumă la iubire și plăcut.

| ShamelessQboy a răspuns (pentru DanielFlorescu):

Nu stiu daca este chiar asa, dar din ce am vorbit cu românce, în general ele nu sunt mulțumite de felul de gandire a barbatilor din Romania. Spun ca majoritatea nu le respectă si apreciază, si ca nu sunt tratate de la egal la egal atunci când e vremea sa li se dea dreptate!
În mare parte este adevarat, spre exemplu mai zilele trecute citeam un caz unde o fata in baia scolii a fost constrânsa sa le faca oral la 3 care au si filmat scena, dupa toate astea au publicat filmuletul pe Facebook sa se laude! Si sa vezi acolo comentarii tata! Mai aveau putin si o spânzurau, pentru majoritatea fata era cea vinovată si băieții niste eroi! Deci cu asa mentalitate or sa va fuga toate fetele.

| DanielFlorescu explică (pentru ShamelessQboy):

Și totuși, majoritatea românilor nu gândesc așa... întradevăr sunt unii bărbați care așa percep femeia, dar din nou, asta e valabil pentru orice țară/stat din lume. Dar majoritatea bărbaților din România și din lume de altfel nu văd lucrurile așa