| GeorgeRzv a întrebat:

De la ultima mea relație cred că mă confrunt că o stimă de sine foarte scăzută, să încep prin faptul că relația mea s-a terminat în urmă cu doi atunci și de atunci sunt singur, am ieșit cu multe fete, am legat prietenii, dar în continuare mă simt un om gol pe dinăuntru în sensul că nu mai simt ce e aia dragoste, iubire, fericire sau tristețe. Mă gândeam să cer ajutorul unui medic psiholog, dar cum nici bugetul familiei e unul roz chiar nu stiu ce să fac.
Voi ce sfaturi îmi dați?
Ce ar trebui să fac să îmi revin?

4 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Acorda-ti timp...
Am trecut prin asa ceva dupa divort... ma invinovateam singur si aveam cosmaruri din cauza asta... dupa 10 ani mi-a trecut!
Poate tie iti trece mai repede!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O să îți revii când o să dai de persoana potrivită.

| OrdanKarris a răspuns:

Cauta pe Youtube Tom Leykis si Patrice o'Neal, asculta contentul lor pana iti vine acru in gura, zi de zi de zi, la scoala, la munca, acasa, cand iesi afara, in pat, cand te joci, ia si asculta contentul acestora si baga la cap ce zic astia doi. Sa vezi cum iti trece depresia instant! Ca sa intelegi, Tom Leykis si Patrice o'Neal sunt printre cei mai experimentati oameni cand vine vorba de a explica natura feminina, felul muiericesc de a fi si la ce sa te astepti de la muieri. Tu ai depresie pentru ca nu intelegi ce ti se intampla. Cand ai sa intelegi, depresia va disparea. Vei descoperi ca ai fost mintit de mic si programat prost sa interactionezi cu muierile, mod de abordare care te pune in dezavantaj clar de la inceput. Acestia doi iti vor lumina mintea la capitolul femei.

Iar cand iti revii si scapi de depresie si intelegi cum stau lucrurile iti recomand sa cumperi o carte numita "The Rational Male" scrisa de Rollo Tomassi. Considera cartea aceasta cursurile avansate la ce ai invatat deja de la Tom si Patrice. laughing O gasesti pe Book Express ro sau pe Amazon. Citeste-o si da-o mai departe la cine mai crezi ca are nevoie. Nu ai nevoie nici de psiholog, nici de pastile nici de nimic. Ia si cauta ce ti-am zis. Imi poti multumi mai incolo laughing)

| alina1234555 a răspuns:

Am trecut prin aceeasi situatie ca si tine acum 6 ani. Eram la fel de goala pe dinauntru, nu imi gaseam fericirea in nimic si parca toti fugeau de mine. Am avut 2 persoane care m au indrumat oarecum dar mai mult cred ca m-am ajutat singura. Stiu ca suna absurd, nu eram asa credincioasa, dar m-am rugat(nu mergeam la biserica, doar cand simteam nevoia si eram singura) sa gasesc iar puterea sa ma bucur, sa gasesc pe cineva care sa ma accepte asa cum sunt, sa iubesc. Cred ca a fost mai mult o discutie cu sinele meu, un fel de meditatie, cred ca te ajuta daca esti dispus sa acorzi 5 minute zilnic, sa te "rogi". Pe mine chiar m-a ajutat, si dupa putin timp, mi-am gasit din nou linistea. Vei fi bine