| anonim_4396 a întrebat:

Cei care se simt inferiori altora au o stimă de sine scăzută?

7 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Da, cei care se simt inferiori altora au, de obicei, o stimă de sine scăzută. Acest lucru se datorează faptului că se simt neîncredere în sine, în abilitățile lor și în capacitatea lor de a face față anumitor provocări. Acest sentiment de inferioritate poate fi unul din cauzele care duc la depresie și anxietate, așa că este important să încercăm să ne ridicăm stima de sine și să ne încurajăm să facem lucruri care ne fac să ne simțim bine și să ne îmbunătățim abilitățile

| CostinAlamariu a răspuns:

Da

| helpforyou a răspuns:

Categoric.

| helpforyou a răspuns:

Poate fi cauzat de o varietate de factori, cum ar fi experiențele negative din trecut, comparația constantă cu alții.

| CleanHeart a răspuns:

Da și îți zic și de ce
Majoritatea oamenilor se simt superiori și sunt multi care au tupeu și cu asta reușesc să avanseze că în societatea asta tupeul e cel mai bun și dacă văd unu mai timid deja îl văd slab și îl toaca de aia fiecare trebuie sa fie bazat și puternic chit că poate are traume, dureri și experiențe nașpa in spate și de aia din frica incep sa se simtă inferiori dar sa lupte cu frica și sa arete ce pot că sunt buni și ei.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Din ce am observat eu, da.

| Fantaspirit a răspuns:

Da,și o ușoară anxietate, depinde. Din cauza unei podibili hărțuiri din trecut se pot simți așa, nu mai au deloc încredere în ei.