| lupalpha97 a întrebat:

Salutare TPU probabil voi veni cu cea trasnita si mai prosteasca intrebare dar chiar ma va ajuta sa stiu si rog seriozitate.Ce as vrea eu sa stiu e ca daca exista vreun aparat sau o metoda de a sterge din memorie(adica cap)pe cineva este o ea chiar as vrea o sa sterg din memorie sa nu o mai cunosc si nici sa nu stiu cine e probabil vin cu o intrebare prosteasca dar rog seriozitate ce m-ar putea ajuta vteun aparat de sters memoria psiholog psiheatru? Astept raspunsuri multumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, asemenea aparte nu exista, doar timpul vindeca totul!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te ai uitat cam mult la Men in Black

| johnnny123 a răspuns:

Desi intrebarea este complet infantila, o sa-ti raspund totusi: nu exista.

Iata de ce:

Ai vreo idee cat de greu ar fi sa localizezi cu precizie unde anume in creier este stocata o anumita amintire si sa o distrugi DOAR pe aceea fara a distruge nimic altceva din creier?

Amintirile sunt stocate in legaturile dintre neuroni, iar uneori depind de o singura molecula pentru stabilitatea lor pe termen lung.

Cum vei identifica aceste sinapse si molecule, si cum le vei reseta doar pe ele?

In plus, tu nu ai "o amintire" legata de persoana respectiva, ci ai sute, mii de amintiri. Ar trebui identificate toate acestea.

Mai mult, amintirile au si un context. Sa zicem ca ai o amintire in care ai mers la mare cu aceasta persoana. Cat de mult se va sterge? Se va sterge toata calatoria la mare, sau iti vei aminti ca ai fost la mare singur?

Realizezi acum cat de absurda este intrebarea?

Este ca si cum ai vrea un dispozitiv care sa identifice automat care dintre grauntele de nisip de pe o plaja provin dintr-o anume scoica si sa le extraga fara a misca de loc restul grauntelor de nisip.

| Nemessys a răspuns:

Hipnoza...

| octav005 a răspuns:

Dupa 3 sticle de vin o sa uiti totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista un aparat, se numeste timp. Daca tipa nu mai este imprejurul tau, acest aparat rezolva.