| GeorgeRzv a întrebat:

Sunt în anul 3 de facultate și stau la cămin. Și am un coleg de cameră de anul 4 mai masiv cu mult față de mine foarte miștocar și care face mereu miștouri și glume pe seama mea fără să îi fac nimic și în chirie nu îmi permit să stau. Ce soluție să găsesc să rezolv situația?

12 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eu zic sa faci pe prostu, nu te lua dupa lumea care zice sa ii dai in barba, poate te calca ala putin pe cap.(Unii scriu si intentionat ca sa vi sa intrebi dupa ce faci dupa ce te bate)Evident ca ala daca e dublu cat tine, o data daca iti dau una, numai te ridici de jos. Ideea e ca nu totu se rezolva pri nviolenta, ii spui frumos sa inceteze, nu intelege, il ignori, efectiv esti singur in camera, un sfat de la cineva care e masiv, cam 120 de kg.Eu ignor prostia oamenilor, si crede-ma, ca ii doare, crede-ma cand iti spun, pe prost il omori cu tacerea, in momentu in care 'armele lui' devin hartii, si bete de carton in prezenta ta, nu are ce sa iti faca.

| Frank51 a răspuns:

Pleaca in alta camera, sau in alt camin, se poate rezolva foarte simplu, trebuie doar sa deschizi gura mai tare.

| SkyPilot a răspuns:

Ii raspunzi inapoi. Nu trebuie sa te lasi intimidat de aspectul lui. Malacii astia nu sunt obisnuiti sa fie infruntati si de multe ori isi umplu pantalonii cand unul mai mic le-o trage in barba.
Daca insa nu te duce mintea sa ii raspunzi pe masura, nu stiu ce ai putea face.

| RoCkKiD a răspuns:

Te poti transfera. Daca vorbbesti cu adminsitratorul sigur se va gasi o solutie.

| bogdan324 a răspuns:

Daca erai la mine in oras pe bune de nu te lasam sa stai cu mine.
Masiv masiv dar conteaza cata forta are ca degeaba daca e balon.
De cat timp sunteti colegi de camera?

| GeorgeRzv explică (pentru bogdan324):

E prima dată când îl cunosc și suntem colegi de cameră

| bogdan324 a răspuns (pentru GeorgeRzv):

Cam ce fel de mistouri face fata de tine?

| GeorgeRzv explică (pentru bogdan324):

Mi-a pus o poreclă, se trezește vorbind aiurea pe seama mea gen tu ai făcut aia, îți vindem frigiderul din cameră.
În seara asta m-am grăbit să las ceva în cameră și am intrat în cameră încălțat și tipă el că a dat cu mătura.

| bogdan324 a răspuns (pentru GeorgeRzv):

O fi un om care ii place doar sa se distreze si cauta ceva de ras din orice, atata timp cat nu e agresiv totul ar parea se fie oarecum ok.
Incearca sa fii mai deschis, poate o sa va imprieteniti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci bine sa-ti permiti

| Jay1 a răspuns:

Trebuie să lămureşti odată cu el pentru intodeauna, să-i spui odată tot ce te deranjează in comportamentul lui direct in faţă mai cheamă si un alt prieten ca martor in orice caz, sper că se va gasi o soluţie posibilă. iar de nu vorbeste cu adminsitratorul e ultima soluţie.

| Codrinn69 a răspuns:

Absolut tot timpul cand isi bate joc de tine, raspunde-i cu aceeasi moneda. In caz ca se "aprinde" situatia si incearca sa te loveasca (cum se intampla deseori) da-i in barba, sa nu ti-o iei tu, si te asigur ca dupa nu te va deranja. In caz ca nu esti in stare sa te dai la el, imi pare rau dar nu ai ce sa faci in situatia asta.