| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,
Treaba e in felul urmator:
Am varsta de 21 de ani imediat si sincer eu tot nu ma simt barbat.
Inca sunt sensibil, forta nu prea am, adica daca se i-a cineva de mine o cam bag pe maneca, super increzator nu sunt si nici nu am multa putere financiara.
Idee e ca as vrea sa schimb asta si nu stiu cum.
Ma gandeam ca poate o experienta traumatizanta m-ar ajuta si aici am mers de la a ma baga intr-o gasca de cartier sa fiu batut taiat, sa trec pe la bulau ca poate asa ma fac barbat pana la a ma duce in armata ca poate aia acolo de urla la mine si imi dau bataie maxima ma fac sa fiu barbat.
Ca m-am saturat sa stau pe yt sa ma uit la clipuri intitulate : How to become a real men, how to do this and that. Ca doar iti spun ca ar trebui sa te comporti asa si asa dar asta fara a ma schimba cu adevarat.
Adica da, pot sa joc un rol, am fost bun la actorie dar hei, intr-o situatie reala imi cam iese actoria din cap.
Si da, recunosc si vreau sa schimb asta.
Ma mai gandeam ca poate sa parasesc casa parinteasca si sa ma duc sa ma mut singur ar fi solutia dar nu stiu.

12 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Tu doar vrei sa fii ca restul, ca ai impresia ca unul care stie sa bata sau care nu e sensibil, e barbat. Mi se pare o prostie. Fii matur si responsabil si mai ales, tu insuti. Restul sunt doar etichetari ale unei societati si nu trebuie sa faci ceva ca sa le ai.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu esti ala din poza? Daca da, arati mult mai bine decat te duce capul. Din polologhia asta de mai sus inteleg doar ca esti semi-idiot. No offense intended. Muta-te naibii singur, stai pe banii tai, trage de fiare/fa alte chestii care te pun in situatii de a interactiona cu lume noua si variata, CRESTI!

| relian a răspuns:

Stai linistit omule, esti asa cum trebuie.Nu te bagi in nici o gasca, nu te duci la bulau, nu o sa te faca aia mai om.Om esti acum asa cum esti,adica esti o persoana buna,cauta sa iti faci gasca si prieteni asa cum esti si tu.
Lasa netu si ce mai vizionezi tu rahaturi,sa fii barbat nu inseamna sa te bati cu careva,ori sa bei alcool,sa fumezi tigari sau iarba si rahaturile ce le mai spun unia pe net.

Forta nu ai,ai forta atita cit trebuie sa ai,,sau asa cum te-ai nascut,forta ta va fi aia ce o ai,alta nu ai de unde,nu te gindi ca de mergi la sala si bagi in tine mincare si efort la balamuc iti va creste forta
Deci stai asa cum esti, vezi-ti de viata ta, cum am zis batai, bulau alea is pentru oamenii rai, pentru cei care nu prea is doriti de societate, desi poate unia cred ca as ar trebuie sa fie un barbat.

| ywar a răspuns:

Luati viata in piept, dragi tineri maturi. Nu va asumati nimic, nu faceti nimic, nu gasiti solutii - dar ati vrea sa fiti barbati.
Treceti prin greutatile zilnice, mergeti la munca, ingrijiti copiii, aduceti bani in casa si pe urma o sa fiti barbati. Nu este numai cazul tau... sunt foarte multi in aceasta situatie.
Viata te va pune in niste situatii si vei invata de acolo.
Esti crud!

| raMLesS a răspuns:

Apuca-te de sala si de un sport de contact, te disciplineaza si prinzi incredere in tine.

| anonimuIl a răspuns:

Ieși afară pe unde merg tinerii.

| anonimuIl a răspuns:

Să te muți singur.

| IceRope a răspuns:

Bărbat este doar cel care este în stare să aibă grijă de cei de lângă el. Iar asta nu implică automat bătaia. Cei cu bătaia în cap sunt limitați ca judecată, deci, nu sunt de folos omenirii decât în cazuri extrem de rare.
Fii tu însuți. Mereu.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Cel mai bine e sa vorbesti cu un psiholog. Te ajută să înțelegi de ce ești așa, cauze pe care nu le conștientizezi, moduri de a schimba obiceiuri, etc.

| ionur a răspuns:

Frate vrei sa fi alfa? Pune pe tine niște carne lipește sau legale cu ceva pe tine carnea aia te duc eu într-un cartier din Constanța ști cum o sa alergi? Usain bolt e miciună laughing)))))) ai sa zbori nu ai sa alergi laughing))))) sa vezi ce alfa te faci dacă supraviețuiești.

| Denly a răspuns:

E vorba ca vrei sa te maturizezi, dar asta poate lua mult timp. In general trecutul prin viata te antreneaza si te face mai puternic. Trebuie sa ai si rabdare in primul rand. Sa ajungi pe la 35 ani si apoi iti mai dai cu parerea ce inseamna sa fii barbat. Pana atunci, ia-ti un job, cheltuie banii cu cap si cine stie, daca ai noroc vei intemiea si o familie. Succes!

| Dumitru_Oana_Catalina_1992 a răspuns:

E cam greu sa te intreti singur, dar e ok, poti incerca. Daca muncesti, incearca sa evoluezi la locul de munca. Daca nu muncesti, cautati de munca. Barbatia ti-o castigi in timp, trecand prin viata, fiind un om educat, nu un bataus de cartier. Spor la treaba