| Heretic a întrebat:

Salutare tuturor!
As avea si eu nevoie de un sfat. Imi place de o fosta colega. Cat timp am fost colegi nu a fost nimic, insa de cateva saptamani de cand ne-am tot intalnit prin oras ca amici, mi-am dat seama ca imi place de ea ceva mai mult decat ca amica. De inteles ne-am inteles bine dintotdeauna, doar ca acum vorbim parca mai des decat pe vremea cand eram colegi. Problema e ca ei ii place de nu stiu cine, iar sentimentele nu i-ar fi chiar impartasite in aceeasi masura. Ea spera totusi sa ajunga undeva cu persoana respectiva. Cu alte cuvinte ar cam avea deja prieten. De la ea stiu toate acestea. Si asta ma pune pe ganduri. Nu stiu ce sa fac. Mi-e teama ca daca i-as spune ca imi place de ea, nu cumva sa dauneze pana si relatiei actuale de amicitie.
Voi ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc.

6 răspunsuri:
| picea a răspuns:

Eu zic sa i spui tot ce simpti pentru ea, poate ea te considera un confident, amic. daca te refuza las o balta. BAFTA MULTA!

| sergent91 a răspuns:

Ar fi bine sa o inviti la un suc si sa-i spui atunci ca iti place de ea.

| victorrdg a răspuns:

Indiferent de ce relatzie are ea acum cu acel baiat, sfatul meu este sa iesi in continuare cu ea ca amici(nu cred ca este o idee buna sa ai impartasesti acum sentimentele tale deoarece risti sa strici totulsadsi sa incerci so apropii cat mai mult de tinewinkingincearca sa te faci vazut(incearca s ai faci unele surprize, invit-o in la o pizza, nu stiu. daca sa poate doar voi 2big grin)si incearca s te apropii mai mult de ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa o inviti in oras, sa te porti frumos cu ea si ii zici:"Uite, noi suntem colegi de mult timp, si iti spun sincer asta dar imi place de tine, poate ca tie nu iti place de mine, dar as vrea sa fi cu mine, daca nu vrei macar sa fim prieteni, am tinut atat in mine ca s aiti spun, si uite ca am avut curajul.Acum vreau sa stiu daca si tu ma placi pe mine." Spune-i asta si vezi daca functioneaza. Daca o sa functioneze imi pare bine ca te-am ajutat.

| liana_7847 a răspuns:

Nu sunt eu experta in chestii de genu acesta dar, trebuie sa-i spui. Poate avea pentru acel cineva dar un sentiment de simpatie si pe tine sa te iubeasca cu adevarat sau sa nu stie ce simte.De obicei cand esti adolescent te indragostesti de multe ori

| Heretic explică:

Multumesc pentru sfaturi. Si eu cred ca ar fi mai bine sa ii spun ce simt. Nu o sa ii cer nimic de genul sa fie cu mine, pentru ca nu sunt in masura si nici nu ar fi frumos. De fapt cred ca mai degraba ar putea-o deranja in acest moment daca i-as cere o chestie ca asta. Nu cred ca s-ar supara daca doar i-as spune ce simt. Adica nu stiu ce sa zic... Credeti ca vreo femeie sau fata s-ar simti prost daca ar afla ca este placuta de careva, atata timp cat nu i se cere sa faca nimic din ceea ce ar putea-o pune intr-o situatie dificila?
Chestia e ca e draguta cu mine. Mereu a fost.
Nici eu nu sunt expert in asa ceva. Sunt "n00b". De asta am nevoie de sfaturi. Si... e adevarat ca ma simt ca un adolescent, insa, conform actelor, nu as mai fi.
Ii voi spune. Sper sa fie intr-un ceas bun...