| NYØ2002 a întrebat:

Voi va doriti copii, daca da la ce varsta?
Eu momentan nu imi doresc copii si am 18 ani care de abia i-am implinit.Eu pe o parte nu imi doresc copii din cauza la niste chestii:
-situatia financiara
-de exemplu cand o sa creasca mare ii dau bani la scoala iar el isi ia tigari
-E cam greu sa educi unul!
-Ca vreau sa imi traiesc viata doar asa intr-o relatie fara casatorie!
-Platesc amenzi de pe urma lui!
-Daca il bat o sa ma urasca pe viitor,cum ii urasc eu pe parintii mei, am trait cu frica de taica-miu!
Etc.

Daca ma razgandesc, in niciun caz nu vreau sa fac copii la 20 si ceva de ani, cam de la 35-40 in sus cand viata nu mai are rost!

24 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Da, vreau copii. Doar că nu poți forța lucrurile. Lasă timpul să-și facă treabă.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu vreau copii, dar astea cu țigările, cu amenzile și bătaia sunt stupide laughing copilul îl ai cum ți-l crești.

| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca te cam vezi in acei copii pe care nu ii doresti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Multe aberatii in ce ai scris acolo. Pari ca ai ceva urmari in urma copilariei. Poate maturitatea le va clarifica

| NYØ2002 explică (pentru supadeceapa):

Degeaba! Nici nu stii cand se poate apuca de fumat, anturajul e cel care spune totul, multi adolescenti se apuca de fumat.Is multe chestii la mijloc

| JicaContra a răspuns:

EXACT in momentul asta MATRET, a fost la tembelizor ca anul asta e cea mai redusa rata a natalitatii de dupa decretul lui ceasca

deci MULTI gandesc, ca tine, iar acum e liber la anticonceptionale

buna treaba, traiasca rrrominica batrana!

| Panamax a răspuns:

Musulmanii fac de la 4 in sus.Ei o sa stapaneasca lumea in cateva zeci de ani.

| Eu130318 a răspuns:

Bună. Ești tânăr, nu te gândești la copii, cred ca nimeni la 18 ani nu-și dorește sa fie dependent de cineva.Cum ai zis, sunt o responsabilitate MARE.
Las' ca pe la 30 de ani o sa-ți găsești pe careva și o să-ți dorești sa ai.
Numai bine!

| Capsunadulce a răspuns:

Și eu gândesc exact la fel, plus ca nu ai timp de tine, apar certuri, chestii nașpa in principiu, deci cel mai bine e intre 35, 36-40

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altele la varsta ta au cate 2. Foarte bine ca gandesti asa dar nu-ti face planuri pe 15-20 de ani ca nu au sens, carpe diem

| Freya1 a răspuns:

Se vede ca esti imatur si faci foarte bine ca nu faci copii încă, la mentalitatea ta chiar nu ai cum sa educi acum un copil.
Cand faci un copil trebuie sa fi pregătit într-adevăr cu toate cele, dar mai ales cu mintea si maturitatea necesară ca să îl poți educa. Orce adolescent mai are cate o rebeliune, dar gravitatea ei depinde de cat de bine il educi si tu acasa.
O sa iti schimbi parerea cand vei iubi o femeie din tot sufletul.Plus ca te asigur ca o femeie la un moment dat va vrea sa concretizeze relația, Ca sa nu mai vorbim ca indicat pentru ea o sa fie sa faca copii până în 30 de ani nu după 40.

| NYØ2002 explică (pentru Freya1):

Folosesc prezervativullaughing, sau anticonceptionalele! E nasol sa faci copii la 20 si ceva de ani, daca o sa vreau copii vreau pe la 35-36 in sus cand viata nu o sa mai fie cine stie ce, eu vreau sa imi traiesc tineretea! Eu vreau sa stau doar intr-o relatie si atat!

| NYØ2002 explică (pentru Freya1):

Matusmea are 32 de ani si iubitso(unchimo de pe alinta)are 28 si inca nu au copil!
Ei stau in Anglia, matusmea ia 2000 de lire si preia comenzi nu stiu ce face ea si unchimio la un birou!
Sunt numai ei doi, e bun asa!

| SoareDaniel a răspuns:

Eu personal Nu imi doresc, daca te apuci sa ii faci dupa 30 de ani II FACI DEGEABA! salut

| NYØ2002 explică (pentru SoareDaniel):

Dc?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru SoareDaniel):

De ce?

| StrongHeart a răspuns:

Poate peste 10-15 ani, vreau sa-mi traiesc viata pana atunci.
E o responsabilitate foarte mare.

| Eireann a răspuns:

Asta da probleme, se apuca de fumat, ai de platit amenzi si nu poti sa bati la el ca la fasole! Nenorocire! Ia intreaba un parinte de copil cu autism sau sindromul Down sau distrofie musculara sau orb cate amenzi ar fi dispusi sa plateasca doar pentru a avea un copil normal care la 15 ani sa posteasca o tigara cu prietenii. Ai planuri mari cu viata ta daca te gandesti ca la 35 nu mai are rost!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti spune niciodata ca esti pregatit pentru primul copil. Cred ca inveti din mers cum se creste si nu trebuie sa ai 35+ ani. Bineinteles a nu poti fi foarte tanar la 16 ani de exemplu. Copilul sa vina la timpul potrivit, timp randuit de cel de sus si nu de noi. Multi incearca si tot nu iasa daca nu e sa fie la timpul acela. Poate nu e sa aiba niciodata copii.
Eu vreau un copil dar nu stiu cand si daca fi. Nadajduiesc ca voi fi binecuvantat si cu asta.
Este o sarcina enorma sa cresti un copil dar nu trebuie sa uiti ca copilul trebuie sa-si traiasca viata, nu este o marioneta de dirijat. Trebuie sa-si invete propriile lectii. Sa se loveasca si de greutati pentru ca asta va intampina in viata. Nu trebuie sa-l vrei perfect pentru ca asta nu il face perfect ci doar un copil inchis in sine si speriat sa nu greseasca cumva. Hiperprotectionismul nu protejeaza. Nici perfectionismul nu-ti faci copilul perfect. Copilul trebuie sa fie educat si protejat dar nici sa fie transformat intr-un obiect personal al parintilor.
Cum ne spunea o profesora de latina care era insarcinata. Conteaza sa fie sanatos. Noi tot o intrebam ce dorea sa aiba, baiat sau fata. Doamna mult mai natura. A zis ca chiar nu conteaza atata timp cat e sanatos! Mare gandire!
Deci nu trebuie sa ne dorim sa fie fata sau baiat daca nu chiar gemeni. Atata timp cat este sanatos din toate punctele de vedere te poti bucura de el si de viata in familie.

| Dandinelle a răspuns:

Si eu m-am gandit ca nu vreau copii cam pana pe la 30 de ani. E ok sa faci copii si dupa 30 dar, de la 35 incolo pentru femei este mai greu + mai multe riscuri.
Fiecare parinte trece prin grijile enumerate de tine. Bataia nu este o solutie. Bataia provoaca traume grave si afecteaza cresterea si dezvoltarea psihica a copilului.
Nici eu nu as recomanda cuiva sa faca copii pana-n varsta de 25 de ani cel putin, cand lobul frontal se termina de dezvoltat.

| mgtow a răspuns:

De la 30 e tarziu sa faci, 20 - 22 e varsta ideala pentru ala mic altfel te vede batran in viitor cand creste. Sa faca cine are chef nu orice om vrea - sant care traiesc singuri pana mor si au mai multa libertate sa faca multe in viata

| Crescent a răspuns:

In primul rand, nu toti copii sunt cum ai scris tu mai sus. Iar in al doilea, cred ca mai ai timp sa te gandesti la asta. Si dupa chestiile pe care le-ai scris tu, nu stiu de ce dar parca vorbesti de niste animale sau jucarii.

| TheGentleman a răspuns:

Ai o mentalitate fatalistă. Dacă te raportezi din start la copii ca la niste infractori, leagă-ți trompele de pe acum... rolling on the floor rolling on the floor

„își ia țigări", „plătesc amenzi de pe urma lui". Wow... e o premieră pentru mine asta...

Și ai abia 18