| nyoentox2002 a întrebat:

Vi se pare ceva normal sa nu imi doresc copii in viitor?
Eu acum am 18 ani și parcă sincer nu mi-as dori,vreau să imi traiesc viata.
I-am zis si maicămii asta si o zic ca degeaba traiesc pe acest pământ daca nu am copii,că nu are cine să imi dea o cană de apă la bătrânețe și prostii de astea, parcă părinții mei nu gândesc ca eu poate o să plec de la ei intr-o zi! Faza este că sunt momentan singur la părinți, adică o sa se nască o soră in decembrie, stiu aproape 19 ani diferență!
Mama m-a facut pe mine la 24 de ani si taica-miu 28 avea!
In anul 2001 s-au cunoscut, dupa cateva luni s-au căsatorit si după pe 14 mai 2002 m-am născut eu, e așa de stupid ca sa faci copii asa de repede!
Mie imi pare rau ca nu am si nu am avut iubită in viata mea(nu m-a plăcut niciuna ca sunt urât, tanjesc 5 ani dupa o relatie,nu ca nu am vrut eu) fix cand am libertate ca mai tarziu o sa fie naspa ca poate viitoarea mea iubita o sa vrea copii si o sa stiu numai de muncă și atât!
Oricum e greu sa crești un copil in ziua de azi mai ales că o avansat tehnologia asta! Mami vreau,, pleiseisan" ca are si colegul meu, tati vreau un iphone 11 că are si varmio!
Si iti trebuie si o gramada de bani si etc.
Se apucă de fumat,poate sa face o gramada de prostii,sa platesti amenzi de pe urma lui!
Aici nu e vina parintilor,daca ti-ai găsit un anturaj prost poti sa il educi cât l-ai educa ca tot degeaba!
Mama visează la ceva ce nu imi place mie deloc! Gen să stau in aceeasi casă cu ei,sa faca mancare cu viitoarea mea iubita(daca o sa am).Gen in camerele de la vale!
Dar mie nu mi-ar placea să locuiesc in aceeasi casa cu parintii si nici in acelasi oras,imi doresc foarte mult sa ma mut din orasul meu blestemat:E mic,mă cunoaste toata lumea,mă iau toti la misto după cum arat si mai multe chestii, am o porecla de manelist si nu mai pot scapa de ea (urasc manelele),tot orasul ma stie de ea si ma simt nasol ca intr-o cusca,nu mă intelege nimeni! Simt ca nu pot avea prieteni si iubita in orasul meu!
Daca m-as muta intr-un alt oras ar fi alta chestie,as lua-o dw la zero, nimeni nu imi stie prostiile din trecut, slabiciunile si asa mai departe!

77 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nici nu am citit pana la capat. Prea multe idei preconcepute. Pacat. Esti tinar, pana la batrinete mai aduni o gramada, fiecare aduna.
Totusi, ai tai au dreptate, nu ca se asteapta ca sa ii intretii cand nu vor mai putea, desi spera la asta, si au dreptul, caci te-au crescut, ci pentru ca chiar vei fi singur si fara ajutor la batrinete.
Dar ar trebui sa te gindesti ca daca parintii tai aveau gindirea ta, tu nici nu ai fi existat. Dar e fain ca existi totusi, nu? Oricum ti-ar fi viata, faptul ca existi e ceva. Da si tu posibilitatea altora sa existe!

| Paul0007 a răspuns (pentru cristi202):

Nu e vorba de intretinut, e ca la americanii daca stai in casa alor tai la 25 de ani esti un RATAT SOCIAL, baiatul asta daca vrea sa se mai salveze sa devina un burlac convins sa rupa vagine in doua, trebuie sa isi faca un rost al lui dupa 20-22 de ani

| nyoentox2002 explică (pentru cristi202):

Eu daca existam sau nu era aceeasi chestie!
Eu regret ca m-am nascut,traiesc degeaba! nimeni nu ma iubeste,mu mai pot avea incredere in mine, cel mai bun prieten de al meu m-a tradat, nici nu mai ies din casă ca urasc lumea ca e rea si nu vreau sa mai mai vad pe nimeni, in nimeni nu mai poti avea incredere! Ii urasc pe toti! Eu nu mai am chef de viata, dorm non-stop

| Paul0007 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Tu ai idee cum e sa ai 28 de ani si sa nu fi avut niciodata o prietena, numai vorbesc de un grup al tau de prieteni? daca de acum ai inceput sa te vaiti ce o sa faci daca cum necum o sa ajungi in situatia mea! raspunde-mi te SINUCIZI?

| laSoledad a răspuns (pentru Paul0007):

Stai si tu calm, Paule, inca esti tanar. Pana pe la 40 de ani, mai ai timp sa-ti gasesti o partenera. Ce vorbesc? N partenere pana la 40, pana o alegi pe aia buna.

| nyoentox2002 explică (pentru Paul0007):

Sa mor eu si credeam ca sunt singurul, ce ghinionisti suntem!
La multi daca le zic ca pana la 18 ani nu am avut primul sărut se miră.Eu am un fost prieten care are 16 ani si a avut peste 20 de relatii, primul sarut la 11 ani, cat noroc poate sa aiba, nu e foarte frumos dar nici urat.Ce norocos e parca vrajeste toate fetele ca sa il placă. Daca mai stau sa tanjesc alti 10 ani pana la 28 de ani cat ai tu, eu innebunesc de tot, deja sunt depresiv, si daca o sa intru in depresie calumea o sa fie nasol.Tu degeaba o sa ai relatii acum sau mai tarziu daca nu ai avut in tinerețe!

| laSoledad a răspuns (pentru nyoentox2002):

Peste cativa ani o sa-ti aduci aminte de tine, cel de acum. Cu cat inaintezi in varsta, te mai coci la minte si o sa scapi din rolercoasterul asta emotional al adolescentei. Daca ramai rational, totul o sa fie bine. Cauta-ti ceva de facut mai productiv, ceva care sa-ti aduca placere sa traiestiwinking Ia zi-mi ce-ti place sa faci?

| Paul0007 a răspuns (pentru laSoledad):

Sigur, parca esti maicamea... teenager love would never came backwinking ceva adevarat si dureros

| nyoentox2002 explică (pentru laSoledad):

Cum sa iti explic eu, daca nu ai relatii in tinerete e naspa, la 29 prea tarziu sa aiba o iubita.E fain sa ai relatii la 16-17-18-19 ani, sau 20 si un pic de ani, ca mai tarziu relatiile nu o sa mai aiba niciun farmec

| laSoledad a răspuns (pentru Paul0007):

Mda laughing poate ca teenager love would never come back, dar nu-i mare lucru. Iubirile alea adolescentine sunt doar experimentari, cautari... poate ca ai fi suferit mai mult la varsta aia, cine stie?

Acum ai alta varsta, iti poti gestiona altfel emotiile, se presupune ca la varsta ta trebuie sa fii mai matur... Profita de varsta asta si priveste altfel relatiile, mai detasat. Inca ai toate beneficiile in fata, doar depune putin efortwinking

| nyoentox2002 explică (pentru laSoledad):

Pai ce sa fac? Stau pe Facebook, insta, Youtube, dorm non stop ca sa treaca timpul! Eu sunt elev, trec in clasa a12a adica mai am 1 an de liceu si dupa nu stiu ce sa fac, o scoala postliceala ori sa imi gasesc un job intr-un oras mai mare!
Eu in oras nu mai ies ca ma cunosc toti, toti au ceva cu mine, pur si simplu urasc oamenii, lumea

| laSoledad a răspuns (pentru nyoentox2002):

"la 29 prea tarziu sa aiba o iubita. E fain sa ai relatii la 16-17-18-19 ani, sau 20 si un pic de ani, ca mai tarziu relatiile nu o sa mai aiba niciun farmec"
Ee, alea-s prejudecati. Asa gandesti tu la varsta ta. Treaba sta altfel pentru ceilalti oameni. Poate ca nu te invarti tu in cercuri de oameni cu varsta intre 20 si 30 de ani. Realitatea e ca acestia continua sa aiba relatii si la acele varste. Si chiar si dupa. Oamenii isi traiesc viata si o parte mare din aceasta o constituie crearea de relatii. Incearca si incearca la orice varsta sa se apropie de cineva. Dau gres si o iau de la inceput. Cauta placerea. Cauta comuniunea. Asa sunt oamenii. Daca tu crezi ca nu mai au farmec relatiile dupa o anumita varsta, ei bine, alti oameni cred opusul. Oamenii sunt diferiti, nu sunt toti ca tine.winking

| laSoledad a răspuns (pentru nyoentox2002):

Lasa ca o sa termini cu studiile, o sa te muti pe cont propriu, o sa muncesti si incetul cu incetul viata ti se va schimba si odata cu ea, te vei invarti si intr-un alt cerc de persoane. Vei cunoaste persoane noi si provocari noi in viata. E timp si de munca si de distractie si de oameni noi in viata ta. Lasa viata sa ti se desfasoare in fata ochilor tai si nu te mai plange. Nu o sa ramai toata viata ta cum esti acum. Te vei schimba, vei vrea altceva de la viata peste cativa ani, vei vedea altfel lumea. Daca esti un baiat de treaba, vei avea parte si de persoane bune in jurul tau.

| Paul0007 a răspuns (pentru laSoledad):

Eu de asta l-am sfatuit sa isi faca o cariera din timp, pentru ca daca ajunge la fel ca mine e distrus din toate punctele de vedere si daca as gasi acum o fata, cu toate ca am un job si detin un permis auto si implicit un autoturism, ce fac am sa o duc in casa parintilor mei?

| laSoledad a răspuns (pentru Paul0007):

E bine totusi ca ai un job si o masina. Ai inca timp sa te muti la casa ta. Si eu cunosc o familie care inca stateau cu parintii pana pe la 37 de ani. Si abia in jur de 40 de ani si-au terminat de construit casa la care visau. Nu s-au plans. Au muncit pana au obtinut ce-au vrut si apoi s-au mutat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru laSoledad):

Nu-i mai da si tu sperante! Ce ai vrea sa gaseasca de la 26 de ani incolo cat timo nu a avut nicio experienta cu vreo fata?

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ce? Viata i se termina la 26? laughing are tot timpul din lume sa faca asta, priviti voi prea limitat, inca e tanar baiatul

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru laSoledad):

Suntem in secolul 21, fetele nu mai sunt ce au fost odata. Daca un baiat e trecut de 25 de ani si nu a avut experiente macar minime cu sexul opus poate sa isi ia adio de la ele.

| laSoledad a răspuns (pentru ForeverAlone97):

"Daca un baiat e trecut de 25 de ani si nu a avut experiente macar minime cu sexul opus poate sa isi ia adio de la ele." Da, pentru majoritatea fetelor asa este si au un motiv serios sa aleaga asa. Dar oamenii se mai si schimba. Sa nu punem noi pe pecete pe viata si viitorul altora. Problema e la baietii de genul care isi plang de mila ca in afirmatia ta sau a lui Paul. Isi plang de mila de lipsa realizarilor pana la 25-30 de ani, isi plang de mila trecutul. Dar problema e ca plangandu-si de mila trecutul, ei nu observa viitorul din fata lor. Nu observa ca timpul inca le ofera sanse carora acest tip de baieti le dau cu piciorul. Ei isi pun ca baza de argument faptul ca au pierdut vreo 10 ani in care puteau actiona, insa nu observa ca au in fata inca vreo 15-20 de ani in care ar putea schimba lucrurile, daca ar vrea.

S-o spunem pe sleau. Problema la astfel de baieti e ca nu=si asuma sa se schimbe macar. Isi plang de mila trecutul, dar nici nu vor sa depuna eforturi ca sa schimbe ceva la ei. Blameaza doar sexul opus. Acolo e problema lor. Sa invete sa-si asume ca trebuie sa schimbe ceva la ei si sa se maturizeze. De la 25 incolo, timp in fata lor inca exista ca sa puna mana pe oportunitati. Chestiunea e daca vor vrea sa fie un alt om mai bun decat ce-au fost PANA la 25. Si apropo, e gresit cum generalizati voi aici va daca au esuat pana la 25, nu va mai fi luat de o fata. Voi nu prea cunoasteti lumea asta cat de mare e. Sunt atatea exemple de oameni care s-au schimbat (si fete si baieti). Oameni cu boli, oameni cu vicii, oameni cu tragedii in viata lor, oameni cu esecuri in viata lor. Dar au avut puterea sa-si asume greselile si au incercat sa se schimbe. Sunt atatea exemple in lumea asta de baieti si fete care s-au schimbat complet dupa 25 de ani si au reusit sa-si gaseasca si partener. Nu mai gandi atat de inchis. Totul depinde de acel om ce vrea sa faca cu viata lui. Ori ramane un esec toata viata lui, isi deplange trecutul si nu face nimic sa se schimbe, ori isi asuma esecurile si face o schimbare in viata lui. Orice ar face, timp este si a fost intotdeauna pentru fiecare. Problema e cum foloseste acel timp. Unii l-au folosit cu cap si au obtinut acele beneficii la care se asteptau, altii au ramas in trecut.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru laSoledad):

Mi-e lene sa citesc tot carnatul asta. Tie iti e usor sa vorbesti, tu habar nu ai ce inseamna sa iei refuzuri de fiecare data de la muieri. Ei bine, uite ca eu stiu. Poate unii au incercat sa se schimbe, si nu au reusit. Din asemenea stari nu prea ai cum sa iesi. Nu pe puterile tale si fara ajutor extern. Parerea mea este ca indivizii care nu au succes la sexul opus trebuie ajutati. Dar se pare ca ceilalti nu gandesc asa. Pentru fete e foarte usor sa aiba parteneri. Unii baieti se chinuie o viata intreaga si tot esueaza. In Japonia, un barbat din 4 e virgin la 40 de ani.

| laSoledad a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Cata lamentare... uite de aia nu reusiti voi baietii de genul. Prea multa lamentare, prea putina actiune pentru a se schimba. Punct!

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru laSoledad):

Hai plimba ursul, ca m-am plictisit.

| laSoledad a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Plimba-l tu, bai limbricule. Ce crezi? Ca dai te plangi pe TPU ti se va schimba viata? Iti va sari lumea in ajutor? Tot viata de parazit vei avea si dupa 25 de ani la fel cum ai avut-o si pana acum.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru laSoledad):

Vorbeste frumos fa cretina dracului, ca nu ne tragem de sireturi.

| laSoledad a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Pe tine nu te va trage nimeni de sireturi, mai foreveralonewinking

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru laSoledad):

Hai du-te, ca am treaba.

| mgtow a răspuns:

Ai mai multa libertate fara minori in viata ta si bani. Cand e ala mic libertatea ta dispare trebuie sa-i oferi lui o viata buna asa ca ai de ales sa fi inselat de femeie si batjocorit de copil sau sjngur iti bati pul de femei le fùty apoi fùck off. Nu merita familie deloc conteaza ca tu sa ai locuinta si masina apoi restul se rezolva

| nyoentox2002 explică (pentru mgtow):

Gen eu vreau ca dupa liceu sa gasesc un job intr-un alt oras, gen mediu cum e Bacau, Piatra Neamț. Vreau sa imi gasesc o chirie, un prieten care sa aiba si el salar si sa imparta chiria cu mine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimeni nu cred ca vrea copii la 18 ani. Vedem mai încolo

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Pai am zis ca nici mai tarziu nu vreau copii

| suntserios a răspuns (pentru nyoentox2002):

E mișto ca tu crezi ca poți citi viitorul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă stai lângă părinți, lângă mama mai ales, nu vei reuși să ai viața ta. Caută motiv să pleci de acasă.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai discutam peste vreo 10 ani, stai tu calm...

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Oricum nu o sa vreau copii! Nici matusmea nu are si are 32 de ani si sta cu iubitul ei de 29!
Nu ii trebuie ei copii, vrea să se distreze, nu sa aiba grijă de purandei!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Si uite asa au disparut si dinozaurii... big grin P.S. E alegerea ta, nu trebuie' sa ti-o strigi in gura mare. Nu zic nici ca e corecta, nici ca e incorecta. E pur si simplu o ALEGERE.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu toata lumea este facuta sa aiba copii.Nu toti au abilitati pentru a fi parinti.
Inteleg ca fara voia ta ti-ai facut o reputatie proasta la tine in oras? Termina liceul, cauta unde o facultate, ai ocazia sa te departezi de orasul tau si casa parinteasca.
SAU cauta loc de munca in alt oras.
Va fi cam greu sa eviti apropierile feminine pentru ca inevitabil veti ajunge la sex, care va trebui sa fie tot timpul protejat, iar daca se va intaampla,, accidente'' va trebui sa suporti consecinte.

| cristimihailov a răspuns:

Tu ce ai mai fumat?

Nervii astia pe care ai sunt precum rahatul. Toti il au, toti il fac, dar nu multi il pun pe pereti...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai doar 18 ani, nu te gândi la asta ca la o decizie permanentă pe care trebuie s-o justifici în fața tuturor pentru că nu e, la vârsta asta nimeni nu-și dorește copil.

| JicaContra a răspuns:

Da, mi se pare normal
si chiar faci bine, copiii nedoriti sunt o atrocitate, pentru ca sunt fiinte nevinovate care sufera pentru ca parintii nu sunt in stare sa foloseasca prezervativul

| laSoledad a răspuns:

Daca nu iti doresti copii, e alegerea ta. Dar nici sa stai in casa cu parintii tai, care vor altceva, pana la 25 sau 30 de ani nu poti. Daca tu iti doresti altceva si ceilalti au o alta parere, ar cam trebui sa te muti pe cont propriu cand faci ceva banuti cat sa te intretii singur. Din moment ce esti major, deciziile ti le iei tu singur, fara sa ii mai implici pe mama sau pe tata. Daca tu vrei sa-ti faci viitorul cum vrei tu, nu mai e loc si timp sa te uiti in gura lor despre ce cred ei. Ti-ai format deja decizia, atunci ti-o asumi si traiesti conform acestei decizii. Restul - ce cred altii - nu conteaza.

| nyoentox2002 explică (pentru laSoledad):

Mai spunea ca cica au muncit in strainatate pentru tine, ca da facă casa ca sa imi ramana mie si prostii de astea, noroc ca o sa mai am o soră si nu o sa mai stau cu grija, ii las ei casa!

| Dana2103 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu vorbi de azi ce vei face maine

| laSoledad a răspuns (pentru nyoentox2002):

Alea sunt manipulari emotionale, sunt reprosuri. Viata ta nu depinde de ce-au facut ei in trecut. Viata ta depinde de alegerile pe care le faci doar tu. Tu alegi cum iti traiesti viata. Si deocamdata, ai ales foare bine. Sa iti traiesti viata, sa te descoperi pe tine, muncind, facand ce-ti place, cunoscand diversi oameni, cunoscand lumea. Sunt multe de facut. Iti trebuie timp pentru astea. Si norocul tau e ca tu dispui de acest timp sa faci toate astea. Ai doar 18 ani si de-acum inainte ai timp sa faci ceea ce-ti propui. Pana pe la 35-40 de ani e ok sa iti traiesti viata. Si asa oamenii secolului 21 fac copii mai tarziu acum.

S-au mai schimbat vrremurile, nu mai fac toti copii pe la 20-25 de ani. Acum viata e mai grea. Intai trebuie sa muncesti din greu sa te sustii pe tine intai. Apoi sa sustii o familie, tu fiind baiatul... e greu. De aia trebuie sa-ti iei tot timpul sa te gandesti, sa muncesti, sa te pui pe tine in siguranta intai. Sa fii sigur ca ti-ai trait viata intai, nu sa te legi singur de credite de care n-ai nevoie, de crescut bebelusi si altele cand tu trebuie sa te dezvolti ca om.

Lasa, ca e bine cum gandesti tu. Gandirea ta e de viitor. Intai sa te maturizezi tu ca om, sa obtii o siguranta financiara, sa obtii o perspectiva asupra lumii in care traiesti, iar apoi ai tu timp sa-ti intemeiezi o familie, n-ai grija!

| nyoentox2002 explică (pentru laSoledad):

Cred ca ar fi ok prima data sa locuiesc cu un prieten gen sa impartim chiria, sa avem cate un loc de munca si daca o sa vreau sa ma mut cu viitoarea iubita sa avem fiecare cate un salar si altfel este!

| laSoledad a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ai tot timpul sa te gandesti si sa experimentezi. Cum ai zis si tu, inainte de copii, sa le iei cu cap - sa muncesti, sa cunosti lumea, sa ai un apartament/casa, sa ai bani pusi deoparte si sa ai o fata pe care sa o iubesti si care sa te iubeasca. Apoi, o sa ai tot restul vietii timp de copii.

| Sophieka a răspuns (pentru laSoledad):

Foarte bine raspuns, sper sa il citeasca cat mai multe persoane! Te apreciez pentru mentalitatea si timpul acordat acestei postari.

| laSoledad a răspuns (pentru Sophieka):

Si eu te apreciez pentru raspunsurile tale, Sophieka!

| sabin89 a răspuns (pentru laSoledad):

"Acum viata e mai grea..."
Mai grea? Cum? Toate descoperirile astea tehnologice ne uşurează, nu ne îngreunează viaţa. La un singur click ai obţinut informaţia de care ai nevoie; stai tolănit în fotoliu în faţa monitorului, faci comanda şi îţi vine produsul la uşă; rafturile supermarketurilor sunt pline cu de toate - legume, fructe, brânzeturi, lactate, carne de pui, vită, porc etc. Ia-auzi la ea - viaţa e mai grea. happy

| laSoledad a răspuns (pentru sabin89):

Haha, am vazut sarcasmulwinking

| Sophieka a răspuns (pentru laSoledad):

Multumesc frumos!
Pe mine m-a inchis raspunsul tau oferit aici, e super. Sper sa il aprecieze si sa il reciteasca mereu cand simte nevoia cel care a facut aceasta postare, si cei care se afla in situatia lui.
La 18 ani, am devenit independenta. Nu a fost usor, au venit multe provocari si lectii de-a lungul timpului, dar totul a fost pana la urma si este, in favoarea mea, e parte din procesul maturizarii si a dezvoltarii. Depinde de fiecare cum alege sa priveasca situatiile, trecutul si viata.

| laSoledad a răspuns (pentru Sophieka):

Asa e. Nu trebuie sa ne lasam blocati intr-un moment al vietii. Sa ne gandim mereu ca suntem ca un punct pe o dreapta. Ce ni se intampla acum, chiar daca e de bine sau de rau, nu va dura. Dar sa facem macar in asa fel incat ce ne asteapta in continuare sa fie mai usor de suportat...

| Alverto a răspuns:

Eu îți recomand să să cauți Adrian Niculescu pe YT, doar atât
Prima data trebuie sa ai o casa, un job bine platit și o situație financiară foarte buna, că după daca nu le ai o să spui "mă sacrific pentru copiii mei in străinătate" dar de ce nu te ai sacrificat înainte să faci copii? Asta e problema familiilor sărace, fac copii, dar bani de unde
Iar privind anturajele, e doar vina ta, uite te la copiii bine crescuți cu iubire sa vezi că părinții de ocupa de ei, de asta nu fumează

| nyoentox2002 explică (pentru Alverto):

Nu au treaba parintii, e vina anturajului, poti sa il educi cat l-ai edica ca degeaba

| Alverto a răspuns (pentru nyoentox2002):

De ce spui asta daca nu ai copii? Tu îl poți controla, adică e penibil să spui că e vina anturajului, nu îl ajuți să își găsească un hobby=anturaj prost=țigări înțelegi?
Dar uite te la acele videoclip-uri, o să te ajute, sincer îți spun
O zi faină

| nyoentox2002 explică (pentru Alverto):

Mai mult e vina anturajului,daca tu nu fumezi si ii vezi si astea din anturajul tau ca fumează,e posibil ca si tu sa te apuci de fumat!
Poate o sa fie usor cu el pana la o anumita varsta cam inainte de adolescenta! Din Adolescenta nu ii mai ai ce face,poate sa faca orice pe ascuns! Daca e fată e mai nasol ca iti poate veni cu burta la gură. Daca iti bati copilul, il pedepsesti, il vei face cu timpul sa te urasca fix cum am inceput eu sa ii urasc pe ai mei!
E cam greu sa educi un copil mai ales cand o evoluat tehnologia asta, inainte nu era ca acum
Mami vreau,, pleisteișăn"
Tati vreau iphone x
Is multe chestii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare face ce vrea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Guta ce faci ma

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Hai sictir, du-te in *** mea de jeg ordinar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai 18 ani... pleaca de acolo cu pretextul facultatii, gaseste-ti repede un job ca sa te intretii singur si nu te mai intoarce niciodata sa locuiesti in orasul ala... maxim o zi sau doua pe luna in vizita la ai tai, ca e suficient.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Eu trec in clasa a12a si vreau sa termin macar liceul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba nu e deloc anormal! Copiii sunt o mare responsabilitate şi după părerea mea, nu toţi oamenii ar trebui să aibă copii.
Trebuie să ai o inteligenţă emoţională bine dezvoltată, un venit asigurat, experienţă de viaţă pentru a putea creşte un copil, de aceea mulţi sunt decăzuţi din drepturile părinteşti sau habar au să-şi educe copiii, din lipsa atributelor menţionate de către mine mai sus.
Eu am 27 de ani şi nu am familie nici copii dar nici NU-MI doresc. Altele sunt priorităţiile mele.

| Dana2103 a răspuns:

Nu toti de pe lumea asta fac copii. Nu ne am nascut toti sa ne reproducem. Societatea nu mai vrea asta de la noi. E doar un obicei invechit ca toti sa aiba copii.

| Michaeel a răspuns:

Ce zici ma? Esti prost? Inteleg ca nu vrei copii dar chiar trebuie sa mentionezi asta din nou si din nou? Nu este prima intrebare de genul pe care o pui.In fine, deci esti asa de prost incat sa crezi ca daca nu ai copii nu iti traiesti viata sau ce? O poti trai si o poti trai foarte bine chiar si daca ai copii.Ce legatura are tehnologia avansata cu crescutul de copii? La 18 ar trebui sa ai alta gandire. Spui acum ca nu vrei copii dar daca iti gasesti o sotie(cel mai probabil nu) ea va vrea copii si atunci ce faci nenica? In fine, esti prost facut gramada.

| nyoentox2002 explică (pentru Michaeel):

E foarte greu sa cresti un copil! Tu o sa inveti cand o sa cresti mai mare!
Uite aici un video:
https://youtu.be/1OQtNjM3rEo

| Michaeel a răspuns (pentru nyoentox2002):

"Tu o sa inveti cand o sa cresti mai mare!" câți ani crezi ca am? 10? 13? 14? Nu am nevoie sa "cresc mare" ca să știu cum se creste un copil și nici de clipuri video. Deci tu te-ai uitat la un videoclip pe YouTube, ai înțeles din el ca e greu sa faci copii și gata, ai decis ca nu vrei copii. De la faza cu "tu o sa inveti cand o sa cresti mai mare!" m-ai dat pe spate. Hai sa îți spun ceva, știu ca nu e ușor sa cresti un copil dar ești un papa lapte de alegi sa nu ai copii doar pentru ca e dificil și vrei sa trăiești viata? Spui acum ca nu vrei și alte prostii dar după o vreme vei dori, asta se întâmplă cu toată lumea iar dacă nu vrei tu va vrea partenera ta. In primul rand, viata fără sacrifici și fără greutăți nu exista, ai fost cu crescut în puf și din aceasta cauza te-ai gândit ca săracul copil îți distruge viata. O mentalitate de cretin, sa nu vrei copii doar ca să ai viata usora.Ce îți face copilul? Da, trebuie sa îl întretii, să-i oferi timp și sa cheltui bani dar vei ajunge bătrân și senil și vei vedea ca nu vei avea pe nimeni, nici nepoți, nici copii.

| nyoentox2002 explică (pentru Michaeel):

Eu pur si simplu mie nu imi plac copii, nu mă atrag!
Si mai auzit replica:,, Să am cine să imi dea o cană de apă la batranete"
Pe bune? Copilul intr-o zi o să plece din cuib si o sa isi vada de treaba lui, nu sa aiba grijă de parinti la batranete, nu să steie mereu lipiți de ei!
Copii e nasol sa faci la cea mai frumoasa varsta de 20 si ceva de ani, pana la 30 de ani trebuie sa ai timp de tine si etc. După 30 in colo daca ai stare financiara foarte buna de vreo 6000 de lei ca sa ii ei S10, PS si toate cacaturile!
Tu crezi ca cu un salar de 2000 de lei poti sa intretii o familie? Mai ales daca platesti chirie jumatate din salar, si daca o sa lucreze si viitoarea iubita cu 2000 lei o sa fie 4000 in casa si daca se naste copilul scade un salar, că la cine il tii? Mai degraba sunt destept si folosesc prezervativ decat sa trebuiasca sa fac avort.

| Michaeel a răspuns (pentru nyoentox2002):

Cum zici tu. Părerea mea e ca nu gândești bine dar cum vrei.

| GirlOnline81 a răspuns:

Mult mai normal decât gândirea mamei tale.
Copilul nu e sluga ta la batranete, are viața și destinul lui.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Pai simplu... Îți trăiești viata pana la 30 de ani, și apoi îți întemeiez o familie, în ăștia 12 ani ai timp sa îți trăiești viata. Ca pe la 30 40 deja nu mai ai acel spirit petrecăret

| Jackpot2 a răspuns:

Și eu sunt născut pe 14 mai... Dar în 2009

| Paul0007 a răspuns:

Din ce am citit eu parintii tai nu vor sa iti iei zborul de la ei, vai de mama ta ce destin te asteapta daca te decizi sa ramai in ''mocirla'' asta NU AI IDEE, nu e vorba de dorit copii, dar nici o relatie nu o sa iti faci din cauza impedimentului asta

| Lorastan123 a răspuns:

Parerea mea in aceasta situatie este ca ai dreptate, tu ar trebui sa iti petreci anii cei mai frumoși singur, sa iti creezi tu un viitor prin munca, sti vorba aia cei al tau e pus deoparte, ar trebui sa te bucuri de viață cativa ani, după aia o sa dai de greutati si da cel mai bine este sa nu te lasi la nimeni mai prejos. Da, mama ta stiu vrea sa te vada la casa ta cu femeia ta, dar este timp si pentru asta, orice părinte isi doreste binele pentru copii.

| nyoentox2002 explică (pentru Lorastan123):

Nu am zis ca vreau sa fiu chiar singur, doar sa stau singur sau un prieten sa platim intretinerea, si sa am o relatie simplă! gen cum sunt astea de liceu sau nu stiu!

| Lorastan123 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da, e ok.

| alexalx1234 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ce relatii de liceu frate? Fetele din liceu sunt niste usuratice obsedate de manele si rupte in c*r ca restul fetelor.

| Popescuemanuel a răspuns:

Salut. Dragul meu prieten mai tanar, am 28 de ani si am avut doar 2 relatii foarte scurte pana acum si recunosc, am fost depresiv un timp, vedeam viata exact cum o descrii tu aici. Si de mine au facut oamenii misto si mi-au aratat latura aceea cea mai groaznica, din pacate asta e lumea in care traim si nu o poti schimba tu, insa te poti schimba pe tine, la urma urmei ai doar 18 ani, ia mergi tu la sala sa vezi ce corp misto iti poti face si fiind tanar, o sa vezi ce vin si gagicile dupa... Daca ai o pasiune, daca ai vreun talent, promoveaza-l pe un canal de vlogg creeat de tine personal. Daca tu nu ai o parere buna despre tine, cu siguranta nici altul nu va avea, fii indeferent, nu baga in seama tot ce auzi, asa e lumea, nu cred ca are cineva ceva personal cu tine, lumea astazi nu prea mai are timp de asta. Profita de fiecare om care nu iti este apropiat, nu fii niciodata mai umil in fata unei persoane caci oamenii observa asta si musca

| nyoentox2002 explică (pentru Popescuemanuel):

Sala nu ma ajută cu nimic,am facit sala si tot nu se uitau fetele la mine,de cand mi-au facut parul creț au inceput sa zica multe ca sunt drăguț, dar parca nu imi este sortit să am o relație, nu stiu de ce!
Eu am un corp normal, nici prea gras si nici prea slab, sunt intre.