| didiDia a întrebat:

Salutul de genul,, Buna ziua/Buna seara!" merge si la persoanele care se tutuiesc sau aceasta forma de salut este doar pentru persoanele pe care nu le putem tutui? Dupa parerea mea, nu saluti asa o persoana pe care o tutuiesti(cu care esti la pertu). Voi ce credeti? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| DanAmarandei a răspuns:

Poti arata respect si unei persoane apropiate, nu e nimic eronat in asta. Desigur, tonul vocii difera. In loc de un "Buna Ziua!" tare si raspicat poate fi un "buna seara." cald si mieros pe care il auzi cand intri pe usa obosit de la sotie/mama/sot etc.

3 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Buna ziua / Buna seara - politete - respecti persoana indiferent daca o " tutuiesti " sau nu

| Takocska a răspuns:

Mergehappy

| stresat a răspuns:

Eu ii zic mamei mele buna ziua si buna seara si vorbim ca doi prieteni... deci poti sa spui buna ziua/buna seara si la persoanele pe care le tutuiesti.