| cretzufinish a întrebat:

Cand va urcati intr-un mijloc de transport in comun salutati? Am observat chestia asta la multa lume, dar nu prea le raspunde nimeni, ba mai mult incep sa rada. Voi ce credeti despre persoanele care saluta? Credeti ca are vreun rost salutul?

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ciudat.Merg in fiecare zi de doi ani cu aceeasi oameni dimineata in autobuz si niciodata nu ne salutam. Dar cand ne intalnim prin oras ne salutam desi practic n-am discutat niciodataoh go on
Intr-adevar dimineata suntem mai morocanosihee hee

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu fac naveta zilnic, la 12 km de oras. Merg cu aceeasi firma de transport si, de 20 de ani de cand fac "sportul" asta, cunosc deja toti soferii. Unii dintre ei, chiar daca ma vad pe undeva intre statii, opresc si ma iau. Normal ca-i salut dimineata cand urc in autobuz si cand ajung la destinatie. Cu calatorii, ar fi mai greu. Imagineaza-ti un autobuz de 50 de locuri si pe fiecare calator care urca, racnind cu voce de stentor:'mneataaa!

Abh
| Abh a răspuns:

In autobus nu mi se pare necesar sa saluti, dar e obligatoriu sa saluti in sala de asteptare a uni cabinet medical, de exemplu.

| cretzufinish explică:

@Fredie e vorba de Galati, nu e chiar orasel dar nici ca Bucuresti.hee hee

| cretzufinish explică:

Eu ma refeream la microbuzele care fac traseu prin oras raised eyebrows ca in cazurile prezentate de voi e normal sa fie asa.

| Fredie a răspuns:

Buna. In Bucuresti eu nu prea am vazut pe nimeni care sa salute cand urca in metrou sau RATB. happy Cred ca se intampla asta in orasele ceva mai mici, unde in general lumea are mai mult bun simt, poate chiar se mai si cunosc asa intre ei, macar din vedere. Am observat ceva relativ similar in Sinaia, unde am rude, insa e drept ca isi salutau cunostintele, nu chiar asa pe toata lumea. Si la tara iarasi toti se saluta intre ei si e super ok pentru ca mai toti sunt cunostinte, vecini apropiati, asa un fel de familie largita. happy Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai, daca e drum lung sigur ca are rost. E un fel de a socializa mai usor.