| Mario1994 a întrebat:

Dacă saluți omul cu Bună ziua sau bună seara, de ce persoana nu salută? Ce înseamnă asta?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca trăiești în românia, simplu

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde...

- poate fi supărată/furioasă/ mânioasă...
(dacă a avut un conflict cu tine, ori cu cineva din familia ta)

- nu e atentă (altfel spus, poate fi cu gandurile in alta parte)

- e infatuată
- e plictistită si obosită să răspundă fiecaruia in parte (daca e vanzatoare)

| wildthing a răspuns:

In ce context ti s-a intamplat asta?

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Dacă nu dai detalii nu ai cum să primești un răspuns corect. Însă de salutat o facem atunci când intrăm într-o instituție, când intrăm în casa cuiva și atunci când te cunoști cu persoana respectivă indiferent de locul întâlnirii.Cei care nu îți răspund la salut în situațiile date mai sus înseamnă că nu au bunul simț. Doar nu te vei apuca pe bulevard să saluți pe toți trecătorii.

| Mario1994 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Hello. Salutam pe cineva la vama, un polițist și nu răspundea la salutare. Se uita urât.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Mario1994):

Bună! Înțeleg.Nu te poți supăra pe faptul că nu ți-a răspuns la salut.Tu ai procedat corect, ai fost respectuoasă, ai dat dovadă de bun simț, de politețe.Să lucrezi cu oamenii este greu.Fiecare din noi este diferit.Cine știe ce îl frământa, ce avea în gând, de ce era probabil supărat, ce probleme avea dacă spui că se uita urât și nu a răspuns salutului. Oricum cum spuneam nu este nevoie ca tu să fi afectată de acest fapt, tu ți-ai făcut datoria.Nu știu ce ne-ar costa însă dacă am încerca fiecare să fim mai buni,mai calmi,mai răbdători, mai liniștiți, să ne mai oprim din goana asta înspre nimic, să zâmbim mai mult nu să interacționăm cu cei din jur încruntați, să lăsăm la o parte problemele din viață, care până la urmă tot noi oamenii n-i le creăm.Viața este așa de frumoasă, însă așa de scurtă așa că bucurați-vă de "călătoria" voastră pe acest pământ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general din lipsa de educatie dar depinde de context. Daca saluti pe cineva care vorbeste cu altcineva ori lucreaza la ceva, daca saluti pe cineva din mers, daca saluti pe cineva care sta cu spatele sau daca saluti pe cineva de la departare exista sanse sa nu iti raspunda pentru ca sunt fie ocupati, fie nu stiu cu certitudine ca ii saluti pe ei si prefera sa evite situatia in care iti raspune si tu de fapt salutai pe altcineva. Sunt si persoane foarte timide care au nevoie de ceva timp sa se obisnuiasca cu tine pana sa iti raspunda. Depinde cum saluti si tu, daca o faci cu jumatate de gura sau eviti contactul vizual poate parea ca o faci din obligatie si creaza o senzatie de discomfort.
Daca salutul tau este direct/evident si persoana respectiva nu raspunde este needucata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii nu sunt obligați să te salute înapoi, unor oameni le poți părea antipatică, cam toți avem genu' acesta de problema dar putini admitem.

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Serios? Ca și cum nu ai saluta pe mama ta. vorbesti prostii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Nu are nici o corelație mama cu persoane Random, vorbești numai lemne, la cum te exprimi nici nu e de mirare de ce nu te saluta înapoi oamenii

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Du-te sa dormi te rog frumos. Numai prostii vorbești!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Confirmi nesimțirea! Am văzut cum le răspunzi și userilor care încearcă să te ajute,se vede că ești frustrata, de aia lumea îți dă cu hate că ai o proasta creștere, inspiri mila, sper sa îți de-a Dumnezeu multa minte că, cam ai nevoie happy cu replici de grădiniță nu funcționează la mine. Respecta daca vrei sa fi respectată primata mica

| Lioana a răspuns (pentru Mario1994):

Sunt oameni care nu-si saluta nici parintii. Daca oamenii nu au chef, nu salută. Ne facem o impresie proasta despre ei pentru ca ne dezamagesc asteptarile, si asta e.