| LaLaura a întrebat:

Scopul scuză mijloacele?

Răspuns Câştigător
| 13 a răspuns:

Asta in cazut ul care mijloacele folosite nu puteau cu nici un pret fi inlocuite, din cauza ca puneau atingerea scopului in pericol.

12 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Machiavelli asa pretindea! Si uneori asa si e! Alteori, nu!

| MenInShadow a răspuns:

Cateodata da, cateodata nu, depinde de situatie. Daca maicata e rapita, si tu ai nevoie de o masina, furi una, nu te duci sa cumperi, sa aspteti 17 ore pana s-o iei... furi una de pe strada si fugi la ea, aici da, se aplica metafora aiawinking

| LaLaura explică:

@Friend, ciudat mod de gândire... iar acea întrebare pe care am postat-o nu este o metaforă, ci o întrebare simplă.

| ThePoet a răspuns:

In mod normal da, dar nu se prea aplica.

| JustSimple a răspuns:

Nu.Doar asa se zice.

Răspuns utilizator avertizat
| TeenageGirl a răspuns:

Depinde si de scopwinking.

| dadonexus a răspuns:

Nu in toate cazurile.

| anamaria_9685 a răspuns:

"Scopul scuza mijloacele...doar atunci cand scopul este nobil " Machiavelli

| SkyNet01 a răspuns:

Nu,nu ar trebui sa fie asa

| Cosmin2005 a răspuns:

@ Friend daca maicata e rapita suni la politie, nu e logic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In politica, da! Intotdeauna! Asa ne spune si Niccolo Machiavelli in opera sa "Il Principe".