| alexandrutza12345678 a întrebat:

Scuzati categoria am adaugat intrebarea aici pentru ca este cea ma vizitata categorie vreau sa va intreb ceva si anume am la matematica 2 de 3 si parinti mein nu stiu vreau sa ii zic mamei dar nu stiu cum ajutati-ma va rog

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Trebuie sa-i spui direct,fara ocolisuri.
Copiii mei n-au avut asemena note,dar inca rad cand imi amintesc de o nepoata de-a mea,luase primul patru din viata ei si era verde de frica.
Asa ca,agitata si innebunita cum era,in momentul in care a chemat-o verisoara mea la masa, a inceput sa planga si sa tipe "nu meriiit mancareeee! Am luat un patruuuuu!"
I-a picat lui verisoara-mea cratita pe gresie si-am inceput sa radem in cor, nepotica mea crescuse clar cu ideea ca numai cine munceste, mananca si ea tocmai nu muncise, luase un 4!
Asadar,vezi cum faci,dar sa nu fii teatrala,sa fii sincera!
E mama ta si te iubeste,iti vrea numai binele!
Te va certa,te va boscorodi,dar te va ierta si va cauta sa te ajute,ai putea sa o rogi sa gaseasca un elev mai mare sau un profesor pensionar care sa te ajute la matematica,sa poti intelege!
Si, crede-ma, nu e deloc grea matematica, e de fapt singurul lucru sigur in viata, toate celelalte sunt nesigure!
Curaj!
happy

| danay72 a răspuns:

Fi sincera cu ea si cere-i sa te ajute.Pe situl jw.org poti gasi anumite articole la sectiunea adolescenti, despre cum sa comunici.

| Crazyfish a răspuns (pentru danay72):

Stimata doamna sau domnisoara, macar va plateste acest sit jw.org,de-i faceti atata reclama?
Rar sa nu-l pomeniti in vreun raspuns!

| danay72 a răspuns (pentru Crazyfish):

Nu ma plateste nimeni, dar mie imi e util si m-am gandit ca poate fi de folos si altora.

| Crazyfish a răspuns (pentru danay72):

Stimata doamna sau domnisoara,daca eu vebeam la dvs in casa si incepeam sa va spun "frumoase covoare aveti,dar ale lui X sunt mai frumoase","frumoase perdele aveti,dar ale lui X sunt mai frumoase","frumoasa casa aveti,dar a lui X e mai frumoasa", nu cumva m-ati fi aruncat pe usa afara?
Respectati site-ul care va gazduieste, ca il cheama TPU, nu altfel.
Si ajutati, fara trimiteri.
Si pardon daca v-am stricat ziua.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Mulţi au observat că onestitatea este cea mai bună cale de avea relaţii bune, fără prea multe probleme.

Dar ce se întâmplă cu cei nesinceri? Reuşesc prin aceasta să rezolve problemele sau din contră le amplifică?

Gândeşte-te la aceasta după care trage concluzia pentru tine.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draguta,lasa cremele depilatoare, lasa baietii din parc, pentru vacanta si pune mana si invata, cu caietul, la calculator nu inveti matematica. daca ii zici mamei se sterg cei 2 de 3 din catalog? nu cred.

| Locus a răspuns:

Ar trebui sa ii zici mamei tale fiindca este mai intelegatoare.

| Annae23 a răspuns:

Pur si simplu nu o iei pe ocolite si ii spui direct. Daca ai avut vreun motiv intemeiat pentru a lua acele note, sunt sigura ca va intelege, dar daca le-ai luat pentru ca nu inveti, nu iti garantez ca nu o va deranja. Totusi, mai bine ii spui tu decat sa afle din alte surse si promite-i ca iti vei remedia media. Bafta!

| JerryCo12 a răspuns:

Spune-i ca si atunci cand ii spui de notele 9 si 10. Va intelege...:-)