| anonim_4396 a întrebat:

Se mai practică obiceiul zestrei?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai de gand sa te mariti?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Curiozități personale și generale care nu nicio legatura cu activitățile mele.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e clar.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu.
Din mai multe motive, descrise aici: https://www.artdecor.ro/......dernitate/

"În zilele noastre, tradiția lăzii de zestre nu mai este respectată din două motive: nicio fată, fie ea de la sat sau de la oraș nu mai petrece timp în fața războiului de țesut și lada de zestre bogată nu mai reprezintă condiția căsătoriei. Acum, zestrea tinerilor este reprezentată de bani din partea părinților și uneori cadouri (mobilă sau electrocasnice pentru casă). Totuși, lada rămâne unul dintre simbolurile tradiționale și este foarte căutată de colecționari sau de cei care au ales să folosească elemente tradiționale în decorarea interioară datorită motivelor frumos pictate sau sculptate."

| Freya1 a răspuns:

Se mai practica dar într-un alt mod.
Acuma nu mai este obligatoriu să iti dea neapărat părinții ceva, sau plapume si perne.Dar de foarte multe ori se aștepta ca mama lui x sa faca nunta, tata lui y sa dea casa.Ca sa nu mai vorbim ca sunt multi ce încep o relație cu cineva pentru ca are masa si tatas-o bani.Deci practic cam tot acolo e, doar ca mai modern.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Corect, mulțumesc.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu toate ca daca ti-as spune ca acum cusaturile de genul ce pe vremuri erau date ca zestre sunt sute sau chiar mi de euro... big grin
Stiu pe cineva ce coase si vinde astfel de lucruri si face bani c.acalau.

| Sofer a răspuns:

În ziua de azi cred ca nu.

| siriusblack98 a răspuns:

Mi se pare extrem de amuzant că toți cu excepția lui Nat prin zestre au înțeles strict ce însemna zestrea acum 250 de ani. Zestrea înseamnă bunuri materiale. Nu contează că este vorba de obiecte tricotate, animale, terenuri, case bani cash, aur sau chiar să suporte una dintre familii integral costurile nunții. Și da, se practică la greu dar nu în toate zonele țării și nu în toate familiile. Totuși poate te surprinde, poate nu, dar zestrea se practică masiv în căsătoriile familiilor foarte bogate. De la care te-ai aștepta să aibă o altă gândire și să nu mai practice astfel de tradiții. Iarăși prin Maramureș nu s-a schimbat nimic de acum câteva sute de ani în ce privește zestrea. O iei pe una de acolo te alegi la pachet și cu niște pături vechi de 100 de ani și fiecare are câte 40 de kilograme pe metru pătrat.

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Exact. Zestrea evolueaza dar tot acelasi concept este laughing

| Freya1 a răspuns (pentru siriusblack98):

Asa zic cei de prin muzee, dar nici prim maramures nu se mai dau cerge si tolici. Daca mergi sa vezi ce vile si masini isi dau acum ca zestre te gândești de unde mama naibii.
Astea cu cusaturile si tesaturile mai sunt doar la unele pensiuni, muzee sau pe la cei săraci ce nu au bani sa isi faca moder si atunci isi pun din astea spunând "asa imi place mie sa fie traditional".Nu ca multi nu au bani de o zugrăveala sau o plapuma.

| Iote a răspuns:

Nu sub forma cunoscuta cand mireasa pleca de acasa cu lada de zestre, plina cu tot ce avea nevoie intr-o gospodarie. Pleca la casa barbatului. Barbatul avea casa!
Acum, "zestrea" se manifesta sub alta forma. Un job banos, parinti influenti, chiar si locuinta pe care altadata o avea barbatul.
In concluzie, se mai practica.

| DonEduardo a răspuns:

Nu.

| Flavianadx a răspuns:

Da batrane, azi zestrea e casa, banii si masina, nu e ca pe vremea ta big grin

| anonim_4396 explică (pentru Flavianadx):

Of, of, of. Intrebam ca imi cere fata zestre si nu stiu ce sa fac