| anonim_4396 a întrebat:

Se poate si iubi si urâ in acelasi timp o persoana? Odata o iubesc, imi place de ea, iar in alta data o urasc, nu imi place de ea, desi o iubesc. Aceste ganduri imi vin in general cand ma plictisesc. Cateodata viata mea are rost, e frumoasa iar in alta data ma simt la frontiera vietii, la capat. Vreau sa mor dar ma bucur ca nu am murit. Nici nu stiu,, de cate ori am murit si am inviat, renascut ". Nu mai stiu cui sa ma rog, sa am incredere. Dumnezeu nu mai este ce a fost... Am fost si eu o data practicant religios, si? Cu ce m-am ales? Nu mai imi place nimic ce si cum este. Nici 5% nu e cum imi doresc. Nu am o viata sociala adevarata. Sunt la facultate cand scriu aceste randuri. Nu ma judecati! Nici nu stiu daca sa va doresc sau nu sa aveti parte de ce am eu. Daca exista Dumnezeu, de ce ne lasa asa? Ce vrea de la noi? Avem o viata prea instabila -acum suntem fericiti, bine, imediat nu mai suntem.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dumnezeu actioneaza cand e necesar, dar pe alta parte trebuie sa ne mentinem echilibrul optimismului pe picioare.

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta.Pe mine ma ajuta mult situl jw.org pentru ca acolo imi raspunde la multe din intrebarile legat de ce se intampla atat de multe lucruri rele si de ce nu intervine acum Dumnezeu. Sper sa iti fie de folos.

| sofisis a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi ca FERICIREA este o ALEGERE. Alegi sa fii fericit. Nu vine cineva, iti pune mana in cap si zice "acum esti fericit".
Trebuie sa intelegi ca fericirea poate veni de oriunde. E nor pe cer, vai ce gri frumos are norul ala.
Viata sociala normala? Ce inseamna asta mai exact? Nu ai cu cine sa iesi? De ce? Poate atitudinea ta ii tine pe ceilalti la distanta. Poate mai ai de lucrat la tine.
Legat de iubire si ura, clar poti iubi si ura o persoana in acelasi timp.

| Dariusuu a răspuns:

Trebuie să înveţi că fericirea este trecătoare, totul e trecător contează cum îţi trăieşti fiecare clipa a ta.
Fiecare avem probleme care câteodată vin una după alta şi ne sufocă, important este dacă ştim să le facem faţă, dar fiind optimişti şi calmi avem şanse să le înfruntăm toate odată sau pe rând.

Eu mă bucur de viaţă fără să mă întreb de ce.

Dacă vrei să fii fericit trebuie să trăieşti nu să gândeşti -Jenni Acterian

| OoBunnyoO a răspuns:

Fericirea se invata si vine din interior. Nu vine de la Dumnezeu, ori de la vreo sursa exteriorara. Daca nu esti fericita inseamna ca nu stii cum sa fii fericita. Nu te mai axa pe soarta, Dumnezeu si spirdusii magici, pentru ca daca vei face asta nu vei fi niciodata fericita, iar cand vei fi, va fi trecator.
Invata sa gasesti fericirea in lucrurile marunte. Poate nu ai o viata sociala activa. Insa poate nu este genul tau. Poate esti o persoana singuratica. Daca totusi tu nu te consideri o persoana singuratica, dar nu ai prieteni, inseamna ca problema vine de la tine. Probabil nu ai facut prea multe eforturi in privinta asta. Trebuie sa te gandesti ce te impiedica sa faci asta?
Cand nu vei mai da vina pe surse exterioare pentru problemele tale si le vei lua in propriile maini, vei vedea ca viata devine mult mai buna.
Fii multumita ca esti la facultate, ca ai unde sa stai, ca ai ce sa mananci, ca ai persoane care tin la tine. Ca esti sanatoasa si functionala la varsta asta.
Si da, poti iubi si uri in acelasi timp pe cineva. Daca nu ar fi existat iubirea, nu ar fi fost nici ura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poți urî o persoană din cauza că încă o mai iubești...
Cât despre viață, e ceva de genul „Hai să lăsăm viața să moară și să aducem moartea la viață"

| alezander12 a răspuns:

Dumnezeu te pune la incercare tu nu lasa mainile in jos si lupta sa fii fericit.

| cristinagabi a răspuns:

Buna StudentRo, te inteleg perfect si eu am trecut prin asta..il iubeam/iubesc pe prietenul meu iar daca ceva nu mai imi convenea sau ma luau tot felul de ganduri, gata nici nu voiam sa-l mai vad, m-as fi dus 9 mii de ani..cred ca fiecare trece prin mom ca astea.Dar sa iti spun ca este important cum gandesti:spune-mi ce gandesti ca sa-ti spun ce fel de om esti.app plictiseala este cel mai mare dusman..pt ca atunci cel rau are timpul necesar sa intre in gandurile noastre si sa ne faca sa gandim ca niste victime..ca nu stii daca exista Dzeu, ca nu merge bine, ca nu asta doresti..Inceraca sa gandesti pozitiv referitor la tot..citeste aici, sper ca te va ajuta:http://www.crestemimpreuna.com/blog/210/renunta-sa-mai-fii-o-
victima-si-asuma-ti-responsabilitatea/

| cristinagabi a răspuns:

Http://www.crestemimpreuna.com/......bilitatea/ scuze asa era.app trimite raspuns cand vei fii mai bine sa ne bucuram cu tine;)