| Cumvreu a întrebat:

Salut dau funda promit va rog nu ma judecați eu nu vreau sa fiu așa

Sunt un simplu baiat si am 18 ani. Imi iubesc familia, putinii prieteni pe care ii am, in schimb ma urasc pe mine. Ma urasc asa de tare cum nu am urat nimic mai mult in aceasta viata. Iubesc oamenii, imi place sa-i vad fericiti si impliniti, insa imi urasc viata, sunt rece si dur cu mine, ma uit in oglinda si-mi vine sa o sparg, nu supot sa ma vad in ea. Cred ca sunt doar o pacoste si un mic gunoi pe lumea asta. Voiam sa spun ca sunt gay, dar totodata urasc acest cuvant la fel ca pe mine. Nu o sa ma pot accepta, nu am avut parte de dragoste, am doar cativa prieteni, dar cam distanti fata de mine si nu prea am cui sa-mi deschid inima, la fel cu parintii nu prea ma pot intelege.

Sunt ferit de lume, nu vreau sa vad pe nimeni, vreau sa stau tot timpul singr in tacere. Cred ca toata aceasta situatie este doar un vis si continui sa cred ca intr-o buna dimineata cand ma voi trezi, totul se va schimba si va fi altfel, insa ma dezamagesc. Imi pare ca sunt actor pe scena vietii si ca totul este doar un teatru. Am pierdut sensul vietii si cred ca nu mai are rost sa traiesc si adesea am ganduri de a termina cu viata mea, caci o urasc. Tot ce vreau e sa-mi dati doar niste sfaturi de incurajare caci nu prea am cui ma destainui. Ce ar trebui sa fac? Cum sa procedez?

21 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Te urasti si te chinuiesti atata pentru ca esti gay, iar tu nu vrei? Pai ia sa vedem. Faptul ca esti gay atinge numai aspectul sexual si cel amoros al existentei, deci doua aspecte, din atatea. Dar nu astea sunt aspectele cele mai importante. Sexul este o placere, de la care foarte multi sunt nevoiti sa se abtina, iar aspectul amoros e supraevaluat de majoritatea oamenilor, ceea ce le aduce multa suferinta, cand iluzia se destrama. Mergi pe celelalte aspecte, daca astea doua sunt compromise, oricum nu e mare lucru de capul lor. Eu iti propun sa cultivi o ramura a stiintei, care iti place tie (ca vad ca mintea iti merge brici), si sa te realizezi in felul asta. Daca nu, citeste literatura buna, marile romane, acolo sunt analizate problemele sufletesti ale omului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca n-as sti exact cam prin ce treci, (mai putin faza ca te crezi tu gay... ) probabil as veni cu vreun raspuns destept si calculat. Nu e cazul. Atat iti pot spune ca fara ajutor din exterior, nu te vad bine. Singur de capul tau n-ai sa faci nici o pl ca asta-i boala, e o "boala", mai bine zis un efect secundar al unei vieti sociale neimplinite. Singurul tratament real e ca oamenii din jurul tau sa nu mai fie ignoranti si sa inteleaga exact ce se petrece cu tine. Pana una alta, ii doare pe toti fix in os si o sa te ignore in continuare si o sa-ti dea peste bot ca esti slab, ca nu ai vointa, ca le provoci si lor o stare de rau si tot asa mai departe. Deci, pana nu scoti mata din sac sa o vada toata lumea, ai sa mergi in aceeasi directie, adica in cerc. Nu va observa nimeni nimic si va spune ca asa esti tu de fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine să fii dur cu tine, dar tu ești doar prost. Sugerez să te sinucizi.

| Livaiski a răspuns (pentru anonim_4396):

Morrrr

| anonim_4396 a răspuns (pentru Livaiski):

Cam ăsta-i adevărul. thinking

| Aisha08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spunând asta, este ca si cum l-ai împinge spre moarte. Adica tu sa-l omori. Te simti bine acum ca ai zis acest rahat? Dacă da, te poti duce la un control.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aisha08):

Da, mă simt, face umbră pământului.

| Aisha08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu nu faci? Tu cu ce esti mai bun ca el?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Aisha08):

Cu orice.

| Aisha08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt sigura!

| AlexSalling a răspuns:

Dragule, pur si simplu scoate negativitatea din viata ta, uit-o. Amintesti ceva, sunt sigur ca stii asta. Tu vrei sa mori, te urasti. Altul, ar da orice ca sa mai traiasca cateva ore de viata. Da-ti seama de asta. Si eu ma uram, voiam sa mor, mi se parea ca sunt urat, ca nu valorez nimic, ca sunt doar pentru ca altii sa sufere dar mi-am dat seama ca nu-i asa. Iesi fara din casa, cunoaste lumea. Faptul ca esti gay nu este nici o problema, este forma ta de a fii. Parinti si prieteni tai stiu ca esti gay? Daca nu, spune-le. Nu au ce sa-ti reclame, este viata ta si doar a ta. Nu fa o prostie, nu vrei sa mori, iti spun asta.

| Tovarasul a răspuns:

Faci o greseala pentru faptul ca iti pasa cum te vad altii. Ce conteaza cum esti sau arati? Toti avem defecte, prin asta suntem diferiti. Un om care judeca un alt om strict dupa aparente este un foarte prost si nu merita 2 bani. In zilele noastre reusim sa trecem cu bine prin societatea asta de **** doar daca nu ne mai pasa. Eu personal am inceput sa-mi bag pl in toti si sa nu-mi pese. Incearca sa nu mai pui suflet la ce zic toti caci ei vorbesc si mananca ****, centreaza-te mai mult pe persoana ta. Daca stam sa o gandim, toti suntem singuri de la inceputul pana la sfarsitul vietii indiferent de cati omanei avem langa noi. Ce daca esti gay? Crezi ca este un capat de lume? Eu zic ca nu e nimic rau in a fi atras de cine vrei tu. Mai da-i in pl ta pe toti ca mai era o vorba ca persoanele gay au pl mai mare, asta tu poti sa-mi spui. Bafta!

| Credinoameni a răspuns:

Citeste cartea aia de care am vorbit si accepta-te, iubeste-te pentru ceea ce esti si schimba-te! Si eu ma uram dar dupa ce am citit cartea m-am schimbat.
Si:https://www.youtube.com/watch?v=LC8HOqxnaJk

| Cumvreu explică (pentru Credinoameni):

Nu ami place cărțile ami pare rău sincer nu suport oameni care ami spune sâ ma acept
Nu am cum sa fac dacă Dumnezeu ma făcut bărbat nu vreau sa schimb nimic
Unu asta nu este o viața de acceptat

| Credinoameni a răspuns (pentru Cumvreu):

Uite,nu ti-am spus sa te accepti ca sa ramai gay si ca m-ai apoi sa te schimbi.Ca sa rezolvi o problema trebuie mai intai sa accepti ca exista, ca mai apoi sa o schimbi. Recunoaste-ti tie insuti ca esti gay si ca vrei sa te schimbi, asta este "acceptarea" de care vorbesc, pe care ai confundat-o cu resemnarea.Eu nu ti-am spus accepta-te ca si un "fii gay ca n-ai ce sa faci!". Dupa ce te-ai acceptat ia pur si simplu masuri :intalneste-te cu fete, iesi in lume, distreaza-te etc. Dar mai presus de toate nu-ti fie frica ca nu esti cum trebuie, totul e relativ...Ia-o usor cu schimbarea, fii relaxat cand te schimbi.Desigur o sa fie greu dar asta e.
Nu fii gay, ca nu e in ordine dar pentru asta trebuie sa recunosti ca ai o problema, acceptand situatia. Apropo daca scrii aceeasi intrebare pe TPU despre acelasi lucru inseamna ca nu ai acceptat inca situatia, desigur ca mai apoi sa nu fii gay.

| Cumvreu explică (pentru Credinoameni):

Eu mam acceptat ca gay știu ca sunt gay
Dar pe o parte ma gândesc câ nu este bine ce fac și asta ma face sa ma răzgândesc sa nu mai fiu gay

| Aisha08 a răspuns:

Deci primesc continuu notificări de la tine cu aceeași întrebare. Uite, nu ai ce sa faci, homosexualitatea nu se capata de ici colo, te naști si la un moment trebuie sa te accepți. Sunt fata si am 17 ani si sunt bisexuala. Sunt mândră de asta si nu imi este rusine. Una este sa iti fie rusine de tine si alta sa iti fie rusine/frica de ce cred ceilalți sau ce o sa creada cand afla. Noi oamenii suntem ipocriți și foarte închiși la minte mai ales noi, românii pentru ca in alte tari chestia asta e ceva normal. Eu mereu am fost atrasă si de fete si mereu mi-am incuiat gândul asta undeva adânc în minte dar dupa mi-am dat seama ca e foarte rau ce fac pentru ca in loc sa ma simt eu bine in pielea mea, sa imi fac mie bine, le făceam altora si asta se tot aduna, se aduna până nu mai poti tine si nu se stie niciodata cum reacționezi. Dacă pui continuu aceeași intrebare, nu te ajuți cu nimic pentru ca dai de oameni care iti zic același lucru sau mai sunt idioți care văd asta ca si cum ar vedea un extraterestru si te critica si la fel, tu nu o prinzi ceva bun din ce zicem noi, o sa te gândești doar la ce a zis maimutoiul ala, înțelegi? Am un iubit si sunt îndrăgostită de o fata si ma simt chiar bine cu ea. Deci, încearcă să fii TU, nu e nimic rau in asta. Nu o sa ajungi nicăieri dacă gândești asa. Simte-te bine in pielea ta si lasa-i pe ceilalți ca si ei la randul lor se gandesc in primul rand pentru ei si nu îi interesează parerea ta, deci nici tie nu trebuie. Gandeste-te doar ca nu esti singurul băiat homosexual de le planeta, sunt o grămadă si se accepta asa cum sunt. Dacă prietenii tai te critica, cauta-ți un cerc de prietenii care te accepta asa cum esti, nu sta langa ei doar de dragul tău ca pe urma tu sa suferi. Gandeste-te la tine in primul rand, apoi la ceilalți. Sper ca înțelegi ceva si nu mai pune aceeași întrebare mereu o sa fie aceleași răspunsuri si enervezi si persoanele din cate am vazut. Ai grija de tine si gandeste-te in primul rand la tine nu la ceilalți ca si ei dacă te iubesc, te accepta exact asa cum esti! Te-am pupat! Byeee?

| Cumvreu explică (pentru Aisha08):

Ati miltumrsc forte mult ma bucur ca ai avut putin timp pentru mie.
Ai dreptate in tot ce ai spus mai sus
Sincer asa eram acum o saptamna 2 cred ca uram pentru ce sant nu voiam sa acept ideea ca sunt gay dar mi am dat sema ca este viata mea eu pot alege ce sa fac cu ia
Si nu este nimic rau de a ma acepta asa cum sunt de o saptamna sunt intr-o relatie cu un baiat si ma simt forte bine cu el il iubesc asta ma face sa fiu fericit
Si nu mai sunt cum eram daca vrei putem vorbi si in privat

| Alex20125 a răspuns:

Pot sa te ajut... ma confrunt cu aceeasi problema

| Reptila2017 a răspuns:

Bea clor si iti trece

| Furdui_Alex_1989 a răspuns:

Salut am trecut prin asta ma credeam inutil parintii dezamagiti mereu de mine dar am avut o scapare religia. Am fost la indemnul unui prieten sa vad cum e la o biserica penticostala si spre uimirea mea (merg de o luna) deja vad schimbari iubesc viata parintii ma inteleg mai bine totul se schimba in bine (am fost ateu) nu trebuie sa crezi la inceput ai sa intelegi pe parcurs ca oricum daca Dumnezeu nu exista si te rogi aiurea(desi nu e asa) asta e insa daca exista si nu crezi ai pierdut tot crede-ma apropierea de ceva care te ajuta e ff buna