| DedeeAndreea a întrebat:

Hei TPU va rog ajutati-ma. Sunt o persoana oribila si vreau sa mor.Sunt urata,proasta, influentabila.Imi pasa foarte mult de ce cred altii despre mine si imi pasa de persoanele din jurul meu imi doresc sa ii fac fericiti pe toti dar nu sunt in stare pentru ca sunt o persoana oribila.
Ma urasc urasc totul la mine imi urasc fata corpul urasc cum vorbesc cum ma comport. Iubesc un baiat, de un an il iubesc si nu pot sa il uit.Am avut multe certuri acum e cu alta fata dar mai vine si la mine si ma ia in brate. E prea pervers si ma enerveaza chestia asta ma simt folosita ma simt ca si cum as fi c***a lui straight face E singurul baiat cu care nu am tupeu imi e frica si sa-l bag in seama sa nu ma respinga, a si dat in mine, m-a amenintat, se enerveaza pe mine tipa la mine cateodata ma raneste. Il iubesc enorm chiar daca e mai vagabond, el nu ma iubeste. Imi mai spune ca tine la mine dar. Nu cred dupa cate mi-a facut.sad
La scoala toata lumea ma uraste, ma fac toti in toate felurile, ba emoista(am zile cand ma imbrac in negru si sunt depresiva si oamenii vad asta), ba panarama, c***a in toate felurile.Si nu inteleg ce le-am facut eu nu i-am criticat niciodata. Familia mea ma uraste, nimeni nu ma iubeste, am frati mai mari si parintii sunt mandri de ei, de mine nu vor fi niciodata pentru ca sunt o idioata.
Nimeni nu ma intelege, am zile in care sunt asa, depresiva, rareori am zile cand sunt bine.Ma gandesc serios la sinucidere, nu mai suport sa nu am pe nimeni, prietenii mei toti au pe cineva, au alti prieteni mai buni decat mine.Eu am avut o prietena foarte buna care era ca sora mea, nu eram trista deloc pe atunci, radeam mereu amandoua mergeam una acasa la alta, era totul atat de frumos dar ea a plecat in Suedia, si am ramas fara ea.A plecat acum un an, dupa ce a plecat ea am inceput sa sufar, sa ma indragostesc de cine nu trebuie sa fiu ranita de toata lumea.
Eu de obicei sunt inchisa in mine, nu suport sa spun cuiva problemele mele pentru ca oricum nimeni nu ma intelege. Tot ce imi doresc este sa mor, am incercat sa ma sinucid cu pastile dar nu am murit din pacate.M-am si taiat un timp pentru ca imi dadeam seama ce viata oribila am si cat iubesc eu persoanele din jurul meu, dar pe mine nu ma iubeste nimeni. Faza e ca nici nu ma astept sa ma iubeasca cineva, sincer, ma simt o persoana atat de oribila, urata, sensibila, emotiva, proasta pe care nimeni nu o poate iubi si daca spun cuiva toate chestiile astea o sa ma creada nenuna.
Si baiatul pe care il iubesc are 17 ani, eu am 14. El si-a gasit o iubita frumoasa, dar cand are chef de mine vine la mine si imi face ce vrea, il iubesc atat de mult incat atunci cand ma ia in brate cand ma atinge cand ne sarutam, nu mai gandesc si el e foarte pervers mie imi place dar simt ca ma foloseste si imi e frica, daca o sa ma faca de ras si o sa spuna tuturor ca sunt panarama..Nu stiu baiatul asta ma "innebuneste", cand sunt cu el parca nu mai stiu sa vorbesc, ma face asa fericita si de multe ori am impresia ca eu nu sunt in stare sa il fac sa se simta bine. Oricum stiu ca el isi bate joc de mine si eu ca proasta accept pentru ca il iubesc si iubesc imbratisarile lui il iubesc, am incercat sa il uit, am incercat sa imi fac o relatie, cu alt baiat. Nu am putut sa tin la el.Il iubesc, simt ca nu mai pot. Dar eu nu il fac fericit si din cauza asta vreau sa mor, pentru ca nu sunt buna de nimic ma urasc.
Ma simt vinovata pentru tot.Va rog ajutati-ma.Ce sa fac? Cum sa ies din aceasta depresie? Ma gandesc serios la sinucidere..Va rog ajutati-ma.

9 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

In primul rand de ce crezi ca esti urata? Fiecare fata are farmecul ei! NU exista fata care sa fie iubita de toti baietii/barbatii!
Te crezi urata pentru ca nu e cu tine acel golan/dobitoc mai bine zis, crede-ma, iti e mai bine fara el chiar daca inima iti spune altceva, incearca sa-l uiti si cauta un baiat cuminte daca vrei un iubit, NU golani, ca te vei trezi maine poimaine insarcinata iar el nu va recunoaste nimic, vei ramane singura atunci cu adevarat iar problemele de acum sunt nimic din ce va urma atunci. Asa se intampla cam 99% cu cei care au un dobitoc in viata lor...
Daca nu vrei deocamdata un,,alt,, iubit atunci fa-ti o alta prietena cu care sa mai vorbesti sa nu ti toate astea inchise in tine, conteaza foarte mult. Acesta ar fi primul pas sa mai iesi din depresie!
Apoi zici ca esti sensibila,ca iubesti pe toata lumea? Nici nu-ti poti imagina cu ce calitate scumpa esti inzestrata - asta inseamna ca esti foarte feminina, NU exista baiat/barbat care sa nu aprecieze aceste calitati!
Nu te iubeste nimeni, nu-ti dau atentie? Sigur exista si astfel de persoane in viata fiecaruia, NU esti singura, DAR mai exista si persoane care te iubesc si te apreciaza pentru ceia ce esti numai ca nu ti-o spun in fata. Ex: daca stii vreo persoana care nu vorbeste urat cu tine poate numai atunci cand o/il enervezi atunci sa stii ca acea persoana te place asa cum esti!
Apoi ce e mai important NU trebuie sa pui la suflet tot ce ti se spune, fi mai indiferenta, mai rabdatoare cu toata lumea. Daca cineva te injura si vorbeste urat cu tine, incearca sa nu incepi sa-l/o injuri si tu, binenteles pana la o limita... asta ar fi primul pas sa fi mai iubita de toata lumea.
Deci : abtine-te sa te mai certi cu toata lumea pentru nimicuri!
- ai mai multa rabdare, fi mai intelegatoare NU rabufni!
-Mai mult ca sigur NU esti urata asa cum crezi tu...
-incearca sa nu dai prea mare importanta la ce ti se spune- -o spun din nervi sau invidie ca esti mai buna ca ei!
-incearca sa-ti ocupi timpul liber cu orice ce iti place asa vei putea sa uiti de el cu timpul!
Succes!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andreea,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce iti zic eu : despartete pentru totdeauna de acel nesimtit care nu isi da seama ca te raneste. Poate doare, dar este cel mai bine, nu il lasa sa isi mai bata joc de tine. Prietenii vin si pleaca, eu am doar cativa prieteni ( dar nu stiu daca se pot numi asa... ) si un prieten cel mai bun (telefonul mobil ). Nu trebuie neapărat sa ai prieteni apropitati. Cand va veni timpul o sa ii gasesti. In legatura cu familia ta, cred ca sunt ignoranti si egoisti daca se comporta cum spui tu. Cel mai important : daca lumea te face sa te simti mizerabil inchide ochii, gandeste-te la tine, la viata ta. Ceilalti nu sunt oare la fel ca tine? Egali, si daca cineva nu te suporta sau iti adreseaza cuvinte urate este numai problema lui. Tu ești o fiinta unica si merita sa traiesti fiecare incercare pe care ti-o da viata. Eu sunt sigura ca esti o persoana minunata pe dinauntru.

| Vanqu1sh a răspuns:

Sa te sinucizi... este cea mai mare prostie care o poti face, exista pe pamantul asta persoane cu probleme in adevaratul sens al cuvantului, nu probleme sociale cum ai tu si impresii proaste despre tine insuti. Ai putea sa incepi sa ai o parere mai buna despre tine, tare mult ma indoiesc ca este asa cum crezi tu. Nu trebuie sa faci fericit un retard sa fii tu fericita. Psihic, cedezi repede, ar trebui sa intelegi ca poti rezista oricarei tentatii, totul se intampla in mintea. Sa iti schimbi felul de a gandii intr-o zi nu ai cum dar daca ai incepe usor usor sa iti impui anumite limite sunt convins ca ai putea sa treci peste problemele astea si sa vezi situatia in alt fel.Ai grija de tine si nu fa prostii!

| Criminal2 a răspuns:

Nu crede in gura lumii, fii mai optimista, lasa toate astea in urma gaseste-ti talentul, gaseste acele lucruri la care te pricepi.Si despre baiatul ala, nu este de incredere v-ati despartit si va sarutati cand el e cu alta, lasa-l pe el gandeste-te la tine, nu te mai gandi la sinucidere ca iti faci rau.

| EuS200 a răspuns:

Crede-ma te rog ca daca tu trebuia sa mori se intampla asta de mult. Doar tu traiesti cu aceasta impresie, ca lumea te uraste..sunt 100% sigura ca nu este asa! Nimeni nu este oribil sau nefolositor. Gandirea aceasta iti provoaca starea in care te afli. Incearca sa iti faci noi prieteni, in afara scolii si incearca sa vorbesti cu familia ta despre cum te simti. Pariez ca esti minunata!

| Aliaaa a răspuns:

Sunt intr-o situație asemănătoare, nu cred că ești așa Cum te-ai descris, și sunt sigură sunt mulți oameni care ar suferi dacă ai muri, nu-ti pierde speranța. Iar în privința băiatului, nu știu ce să spun. Încearcă sa găsești pe cineva care sa te susțină (părinți, o altă prietenă, un psiholog sau chiar poți sa suni la Telefonul Copilului)

| Florin_Hck_1999 a răspuns:

Nu aveti cum sa va dati seama ce simte ea ca toti o urasc si se izoleaza in propia tristete. Am trecut pe faze din astea... imi uram viata dar am trecut peste... Iubitul ala al tau faci curaj si spune-i " du-te de aici sa nu te mai vad" dupa vei suferi o perioda dar iti vei face bine? Esti urata? Asta crede lumea? Nu conteaza ce zic alti dai dracu sunt prosti doar parerea ta conteaza. Parintii tai s-au indepartat de tine din cauza tentelor tale esuate de sinucidere.

| BaphospartanuWK a răspuns:

Mori si gata