| SERIALS a întrebat:

Singuratatea e o problema sau boala? Ce efecte are singuratatea asupra sănătății fizice și psihice?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Singuratatea e mai buna decat sa stai cu cineva pentru ca viata in 2 are un sfarsit neplacut. Tehnologia moderna, internetul promoveaza scandalul intre lume si divorturile, infidelitatile etc. Singur tu iti administrezi banii, daca vrei masina cu 50.000€ o cumperi si multe altele. Un om cu familie e mai sarac fata de unul singur pentru ca trebuie sa investeasca in copil si ala va fi indiferent cu parintii care i-au dat viata

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Pentru unii da,epntru altii nu.
Poti sa intri in depresie datoria singuratatii,depinde acum de situatie si cum percepi.
O persoana tanara si in putere poate oricand sa-si faca prieteni, asta daca e carismatica si ok, doar nu sta in padure.
Pentru o persoana varsnica, singuratatea are efecte mai nocive.
Cel mai grav caz care apare cand esti depresiv, e de suicid...

| T0T a răspuns:

Nu e nici o problemă, nici boală. E chiar benefică în multe cazuri. Singurătatea te ferește de mediul toxic din exterior.

| Freya1 a răspuns:

Singuratate nu este o boala.Dar daca nu poti sa traiesti singur poti sa ai probleme din cauza ca nu ai pe nimeni in jurul tau.
Eu spre exemplu nu pot sa traiesc singura, nu am nevoie de 11000 de prieteni dar am nevoie de 1 acolo ce sa ma asculte, sa imi vorbeasca, sa ma ajute.
Eu spre exemplu daca stau prea mult singura intru in depresie.

| Mădă0611 a răspuns:

Singuratatea e ce vrei sa fie, efectele sunt autosugestionate, depinde de fiecare ce isi autosugestioneaza.
"You come home, make some tea, sit down in your armchair, and all around you is silence. Decide for yourself whether that's loneliness or freedom."

Toti suntem singuri de fapt, chiar si cei mai populari, si cei cu cele mai iubitoare familii. Sunt de parere ca daca ai ceva ce vrei sa spui cuiva, dar nu poti, chiar daca ai cui, esti singur, si cred ca toti suntem asa.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Singuratatea nu este o problema sau boala. Asupra sanatatii psihice pe termen lung nu are efecte prea placute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există un anumit echilibru între sănătatea mentală și cea fizică. E ca o balanță. Echilibrul ajunge să se piardă în timp, dacă nu ai grijă de masa și poziția corpurilor de pe talere.
Singurătatea e un sentiment. Și psihologia studiază sufletul și comportamentul individului in societate. O personalitate este formată și criticată, prin așa zisul "comportament" și "rațiune". Și psihologia afirma faptul ca, fără conexiunile oamenilor ÎNTRE oameni, am dezvolta un cancer mental, iar când va ajunge la maturitate, va acoperi întreaga viața, va pune stăpânire pe sentimente și modul in care gândim. E grav sa fii singur sau să te simți singur!

Există multe persoane in viața noastră, care deși sunt in dreapta noastră, nu ne dăm seama cât de multe ar sacrifica pentru noi. happy

| Subsemnatul123 a răspuns:

E o boala pe naiba. O problema poate fi, cu toate ca unii stau singuri ca nu au de ales. Si poate avea probleme asupra sanatatii psihice, nu-i nimic placut sau distractiv in a sta singur.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Din singuratate se trag si bolile psihice, omul este o fiinta sociala, nu suntem facuti sa traim singuri, iar singuratatea duce la izolare, lipsa comunicarii la dificultati de interactiune intre oameni si starea psihica care are de suferit, depresia e principala boala, iar bolile psihice se pot reflecta si in sanatatea fizica.

| Sunflower1503 a răspuns:

Pot sa îți spun deoarece sufăr de singurătate. Eu niciodată nu am făcut parte dintr-un grup de prieteni. In clasele 1-4 toți mă umileau și mă înlăturau din grupuri, deoarece eram eu mai copilăroasă sau nici nu știu de ce. In clasele 5-8 la fel. Toți râdeau de mine și se purtau cu mine oribil. Nu le ziceam nimic deoarece îmi era frica. Eram cea mai deșteaptă din clasa și stăteam mereu singura in banca mea. Chiar și profesorii îmi vb urat. In a 9 a insa, lucrurile și au mai revenit. Mi am făcut o prietena. Dar multi colegi sunt prieteni cu cei care mă urăsc și mi-e frica sa nu le spună și lor să mă urască.
Singuratatea e o boala pe care o faci din cauza persoanelor din jurul tau. Ajungi să îți fie frica sa vorbești ca sa nu spui ceva gresit. Eu nici acum nu fac parte dintr-un grup de prieteni. Nu ies în oraș și nu merg la petreceri. Mie frica că nu mă voi integra în societate. Singuratatea te distruge psihic și fizic. Psihicul ți l distruge iar fizicul deoarece te îmbolnăvești pur și simplu. Eu am probleme cu tensiunea și cu mai multe cred. Uneori ajungi să îți dorești să mori. Prieten băiat nu știu dacă voi avea. Nu pot vb cu băieții. Doar cu unul, doi din clasa mea. Dar totuși cred că te poți vindeca. Mie mia mai trecut, acum pot vb cat de cat, dar uneori am impresia că toți mă urăsc.