| anonim_4396 a întrebat:

Soacra mea il controlează pe soțul meu. Suntem de 8 ani impreuna si de cand ma stiu, mama lui il suna in fiecare dimineata, în fiecare seara si in timpul zilei. Intre timp parca s-a mai linistit si nu il mai suna asa des, dar chiar si asa este o manipulatoare. Il face pe el sa credea ca biata de ea e foarte suparata si amarata pentru ca ceilalti copii ai ei nu o baga in seama, nu o ajuta cu ce are ea nevoie. Drept dovada a trebuit sa o luăm cu noi in concediu pentru ca saraca nu are cu cine sa se duca in vacanta, niciunul dintre copiii ei nu vor sa o ia. Si pe buna dreptate, in concediu a facut numai mofturi si incepuse chiar sa faca ea planul ce sa facem si ce sa nu facem in vacanta.
Ma enerveaza asa tare femeia asta deși se da bine pe langa mine si incearca sa imi intre pe sub piele, o simt ca e o falsa si o ipocrita. Si ma enervează si sotul meu pentru ca vorbele lui sunt de fapt vorbele ei. Cand e sarbatoare sotul meu imi reaminteste că nu e bine sa spal ca asa zice maicasa, are tot felul de vorbe luate de la ea, ca nu se scoate gunoiul afara din casa noaptea. Ma umple de nervi doar pentru ca stiu ca stea sunt vorbele ei.
Ce sa ii fac femeii ăsteia sa nu se mai bage atat in treburile noastre? Spre exemplu insista ca sa facem copii ca vrea ea nepoți. Insista ca imbatranim și nu mai putem sa face dupa. Insista sa ne faca ea planurile si intr-un timp soțul meu era atat de manipulat incat aveam divergențe pe tema copiilor, deoarece maica-sa ii baga prostii in cap. In timp ne-am dat seama ca niciunul dintre noi nu este pregatit sa aiba un copil.
Asa soacra aveti si voi? Daca da, spuneti-mi ce sa fac, ca imi vine sa plec in lumea larga sa il las pe soțul meu cu ea.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Stabileste cu barbatu vietii daca o iubeste pe masa sa stea cu ea sau daca te vrea pe tine sa nu mai fie baiatu mamei, nu e asa maturizat omul incat sa se tina stabil pe familie cu tine. Inca nu am soacra si cred ca nu voi avea niciodata

| RAY a răspuns:

De ce nu pleci?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Discuți cu soțul să aleagă între tine și ea.
În funcție de alegere, rămâi sau pleci.
Eu aș pleca înainte de discuție.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Problema nu este soacra, ca toate femeile au pareri, mai ales cand e vorba de "printisorii" lor.
Sotul tau e problema, pentru ca se lasa influentat in halul ala, si vine la tine cu concluziile trase din discutii purtate cu un om care se afla in afara "problemei".
Poate nu e o idee proasta sa il lasi cu maica-sa, sau cel putin sa il faci sa simta asta. Nu fi suparata pe soacra-ta, e normal sa-si spuna parerea. Dar sotul tau ar trebui sa faca diferenta dintre dorintele lui ma-sa, si situatia reala dintre voi.

| Freya1 a răspuns:

Tu te-ai căsătorit cu băiatul mamei si nu stiu cum de nu ai vazut deja asta.Eu am cunoscut recent pe cineva care avea tot aceias mentalitate "Nu are ea ce sa ii comenteze mamei ca o pun sa ii spele picioarele daca ma enerveaza" si bai frate, e imposibil să nu îți dai seama de ce fel de apucături are.
Cand tu iti faci o relație cu un bărbat matur ce continu o vizitează pe mama des,sta cu ea ore in povesti la telefon,te pune si pe tine sa o agreez sa o vizitezi,sa ii faci nazurile, o ia după el, o ridica in slavi sau auzi chestii de genul "Mama făcea asa, nu e ca si a mamei, mama m-a invatat asa, mama a spus asta" e clar ca e băiatul mamei.
Dacă tu ai stat si ai răbdat asta până acum imi pare rau de tine.Eu in relatiile mele chiar daca am fost văzută ca si scorpiei de către neamurile partenerului meu nu i-am lăsat niciodata sa profite de pe el, sa il ia de fraier sau sa ii mănânce bani.Mereu am spus si voi spune, daca neamurile tale nu ma suporta foarte bine, nu ma oblig sa merg la ei iar tu la rândul tău păstrezi o distanță decentă fata de ei. Daca ei au lipsuri si poti sa ii ajuți ok, dar daca nu amintesteti ca cu mine ti-ai creat o familie si casa noastră trebuie sa fie pe prin plan si etc. Daca tu nu ai putut să te intelegi asa cu sotul tau sa ii spui ca ai nevoie de intimitate cu el si ca ai nevoie de el cu personalitatea lui nu de mama si personalitatea ei e vina ta pentru ca trebuia sa te impui.Eu pentru ai dezlipi de mama am ajuns până într-un punct extrem in care am incercat sa ii impun ca daca are ceva de cusut, daca ii trebuie ceva de mâncare sau alte chestii ma intreaba intai pe mine daca vreau sa fac si daca nu sa ii faca maicasa ca eu ii sunt femeie.Nu i-am interzis sa mănânce mâncarea mamei lui, dar daca eu am stat câteva ore in bucătărie sa ii gătesc el nu are ce sa se umfle cu mâncarea lui masa cat ar fi de buna pentru ca niciodata nu am gătit fara sa il intreb ce vrea.Chiar dacă pare exagerat e ultima șansă prin care vezi daca mai poti schimba ceva, daca nu adio.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu soacra îl controlează pe soțul tau, soțul tău ii permite asta. Bărbatul tău e cam infantil la minte și ar trebui sa îl pui sa aleagă între tine și maica-sa.

| GouDidodino a răspuns:

I-ai luat pe amândoi la pachet, schimbati-va numerele de telefon si nu i le mai da

| MPersephone a răspuns:

Asta e o parte negativa cand te casatoresti cu "baiatul mamei".
Poti doar sa vorbesti cu el, sa ii spui ca voi sunteti o familie, aparte de mama lui. Ca el e barbat si chiar sa se ia mereu dupa mamica...
Maine poimaine sa nu te lasa, ca asa a spus mama.

| Daniel323 a răspuns:

Cum dracu s-o luati cu voi in concediu?
I-ai permis cam multe si acum este greu sa recuceresti pozitia pierduta.
O sa iasa cu razboi cu lacrimi si lovituri sub centura din ambele parti.
Pampalaul tau ar trebui sa se maturizeze, dar cumva si tu l-ai acceptat asa.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine problema nu este doar in soacra ta, dar si in sotul tau.Trebuie sa intelegi ca nu toti oamenii reusesc sa iasa de sub influenta parintilor.La maturitate, e normal ca sa iesim complet de sub sfera lor de influenta.Asta nu inseamna ca nu trebuie sa mai ascultam de ei, sfaturile parintilor sunt mereu cele mai bune si sincere, insa decizia finala trebuie sa ne apartina mereu noua.Sotul tau nu a reusit sa iasa de sub aceasta sfera de influenta, de aceea este controlat de ea.Se vede ca mama lui nu are ce face toata ziua, si a hotarat ca sa aiba grija de fiul ei asa ca in copilarie, astfel sa aiba ocupatie.Barbatul tau trebuie sa inteleaga ca sunteti o familie si nu va lasati controlati de catre altcineva, nici macar de parinti.Ea mereu va continua sa se implice astfel in relatia voastra, dar gandeste-te ce se va intampla daca te vei certa odata cu ea? Odata si odata tot veti avea o neintelegere, si ce va face ea? Cum va reactiona sotul tau? La sigur va incerca sa il intoarca impotriva ta, si el s-ar putea sa o asculte.Acest control nu poate continua la nesfarsit.Intelege-o si tu ca-i este foarte greu singura, se simte ranita ca ceilalti copii o resping si ca are nevoie de cineva alaturi, dar trebuie sa rezolvati problema astfel in cat ambele parti sa fie multumite.Sotul tau trebuie sa inteleaga ca trebuie sa fie om matur si sa nu o mai lase pe mama lui sa ia decizii in locul lui. Ceilalti copii ai ei pur si simplu nu o lasa sa le controleze vietile, si stiind asta ea a hotarat sa se agate de sotul tau care o asculta mereu, insa daca va face si el la fel ca restul, ea il va lasa in pace.

| Depoka a răspuns:

Probpema nu e la ea, problema e la sotul tău ca se lasă manipulat de ea. Soacra a văzut ca azi un pic, maine un pic face ce vrea din el si profita. Eu nu le inteleg, ea nu a fost tînără? Nu a avut soacra? Sunteti doi, sunteti o familie, voi alegeti pentru voi ce si cum credeti ca e mai bine pentru voi. Eu consider ca ea nu se va schimba si cel mai bine e sa porti o discutie serioasă cu sotul tau. Descarca-te si nu tine in tine. Nu are dreptul de a se băga in familia ta! Sa-ti relarez o situatie. O doamnă a avut doi baieti, s-au casatorit, ea voia sa faca ceea ce dorea ea si asupra nurorilor si a casniciilor celor doi fi. Prima nora si-a luat bărbatul si a plecat in orasul de unde provenea. Fiul cel mic a ramas acasa, dupa cativa ani s-a despărțit sotia de el din cauza situatiei, iar fiul acestuia a plecat prin străinătate. Anul trecut doamna a murit, fiul cel mare cu soția si cei trei baieti, iar fiul cel mic singur. Consider ca trebuie sa lupți pentru casnicia ta si sa nu-si bage nimeni nasul in ea!

| Carla9012 a răspuns:

Nu esti intr-o situatie foarte plăcută. Dacă el te.ar iubit nu s.ar lăsa manipulat de maicasa asa ca discută cu el lucrul asta si spune-i ca te deranjează.