| ramoina a întrebat:

Stiti cumva daca legislatia romaneasca permite adoptia unui copil de catre o mama singura?

Răspuns Câştigător
| crisa a răspuns:

Http://mamici.ele.ro/Mama-singura-vreau-sa-adopt_--a9856.html
Teoretic, da. Practic... e mult mai greu.
In acest caz Directia pentru. Protectia Copilului (DPC) se poate focaliza pe verificari legate de posibilitatile materiale, locul de munca, programul (cu cine lasi copilul cind esti la lucru), intentiile tale relationale de viitor, etc. Aceste informatii (alaturi de cele standard) stau la baza obtinerii certificatului de parinte adoptator.

3 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Iti spun sigur ca da atata timp cat indeplinesti celelalte conditii sa ai casa si sa demonstrezi ca ai venit cu care sa poti intretine copilul si bineinteles sa fi sanatoasa

| monicaclaudia a răspuns:

Uite sincer nu stiu ca sa iti raspund la intrebarea ta ( doar ca eu ma mir si ma oftic ( cind legile astea pentru adoptare sunt asa de prost gindite (. Avem o groaza de copii mici abadonati, in centre speciale ( de ce o persoana chiar daca e singura nu poate ca sa adopteze un copil? eu cred ca ar reusi sa ii dea mai mult afect iubire si atentie decit intr-un centru pentru copii abandonati ( sau pe strazi ((

| raisabanea a răspuns:

Eu nu stiu precis ce spune legea dar TEO a adoptat o fetita. Cred ca trebuie sa poti sa-i oferi copilului adoptat totul, sau aproape totul. Deci trebuie sa ai venituri decente.