| anonim_4396 a întrebat:

Ce proceduri trebuie facute pentru adoptia unui copil si in cat timp ti-l incredinteaza?

7 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Si eu stiu ca ti-l incredinteaza destul de repede in plasament in vederea adoptiei si intre timp se finalizeaza si adoptia. Parerea mea ca e bine daca ar fi intr-un centru privat, de acolo sa-l primesti, ar merge mai usor.

| Gexu a răspuns:

Trebuie sa faci niste teste daca doresti sa il iei de la orfelinat.copilul poata sta la tine cat vrea.in acest timp te vei trezi la usa cu diverse controale.etchappy

| scootsie a răspuns:

Este o intrebare complexa...Trebuie sa stii exact ce vrei... Dar, fiind in Romania sa stii ca dureaza foarte mult si ai putine sanse sa adopti un copil... Ce oferi la schimb? Cam asa se pune problema, cred ca ma intelegi ce vreau sa spun...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Întrebarea ta este lipsită de unele cerinţe: copil abandonat, din rude, copil fără cetăţenie, etc.
Toate detaliile privind adopţia unui copil pe teritoriul României le găseşti aici, inclusiv documentele necesare şi condiţiile pe care trebuie tu să le îndeplineşti ca adaptator: Legea numărul 273/2004 privind adopţia.
Baftă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intra pe www.adoptia.ro
gasesti pe acest forum toate raspunsurile de care ai nevoie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna,

pentru a incepe procedura de adoptie trebuie inainte de toate sa obtii un atestat de persoana/familie apta sa adopte. Pentru aceasta trebuie sa depui o solicitare catre Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului din judetul/sectorul in care domiciliezi.

Mai multe info pe www.adoptia.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti-l incredinteaza cand face 18 ani. ca ei le ofera un viitor mai bun in orfelinate decat tine care il poti creste intr-un ambient de familie si sa-i oferi absolut totul. rusine sa le fie ca negociaza iar timpul trece (ani) pentru. acesti copii.