| anonim_4396 a întrebat:

Sufar prea mult din dragoste, fiecare clipa e ca un cosmar si doare foarte rau... m-as bucura daca ati trecut prin asa ceva sa-mi dati un sfat

14 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu suferi din dragoste, suferi ca ai fost dezamagit(a )in dragoste.Sunt gaurile din suflet pe care trebuie sa lupti sa le reumpli si nu sa-ti creezi singur(a) altele.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Toti suferim cand daruim dragoste si nu primim cu aceiasi masura, asata e viata, in viata daca nu ai pic de noroc in dragoste poti sa spui ca degeaba ai trait.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca suferi atat inseamna ca persoana respectiva nu te merita si atunci de ce sa suferi? Sa ii dai satisfactie - nu merita, se v-a distra pe seama suferintei tale.

| Linda a răspuns:

Gaseste amic/amica cu cine sa impartasesti despre asta. Si incearca sa nu te indragostesti pana cand cealalta persoana nu iti confirma ca si ei ii place de tine. Si eu am fost f indragostita si mi-a luat 8 luni sa-l scot din minte, imi aduceam aminte, de 100 de ori pe zi, dar am reusit sa-mi stapanesc eu sentimentele, nu sa visez aiurea. Recomand oricarei fete cartea http://www.clcromania.ro/eu-femeia_prd5332.html si oricareui baiat Eu barbatul http://www.clcromania.ro/......d3467.html Domnul sa aiba mila de tine.

| scootsie a răspuns:

Dragostea neimpartasita poate sa doara mai mult... dar, e trecatoare...Nu te merita, iar cel care te va iubi cu adevarat, va lupta sa nu te piarda, asa ca... timpul nu e trecut...

| antonius74 a răspuns:

Exista un proverb: cei care-ti merita lacrimile nu te vor face niciodata sa plangi. nu te gandi sa l-ai pierdut/ai pierdut-o, gandeste-te ca a fost o experienta de viata si pe viitor o sa te descuri mai bine. un cercetator australian a descoperit ca pana la casatorie e nevoie de aprox. 12 parteneri de viata, deci capul sus si cauta-ti urmatorul suflet pereche pana o sa-l gasesti pe acela care o sa te faca cu adevarat fericit(a). in caz ca esti crestin(a), spune roaga-te pentru echilibru pe plan emotional, iar daca esti ateu, gandeste-te ca nu merita sa-ti irosesti singura viata plangand dupa cineva care oricum nu te merita, in cazul asta.

| antonius74 a răspuns:

A dat cineva un raspuns mai demult:
Elevul isi intreaba maestrul:
-Ce e dragostea?
-Absenta totala a fricii.
-Si de ce ne este frica?
-De dragoste
deci daca ai iubit, poti sa fii fericita deoarece ai avut curajul sa intri pe acel taram. Un om a zis odata: "Nu plange ca s-a terminat, zambeste ca s-a petrecut"!

| iuliana21 a răspuns:

A iubi inseamna a suferi..si cum toti mai mult fug de suferinta..tot mai putini stiu sa iubeasca...

| anonim24 a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva, o relatie lunga in care si-a batut joc intr-un mod foarte josnic, atunci am crezut ca toata lumea in care traiam s-a prabusit, nu am mai iesit din casa nu mai dormeam noptile si plangeam il sunam la 4 dimineata vorbeam foarte urat cu toata lumea.Prietenii si familia au fost tot timpul langa mine ma scoteau in oras, dar adevarul e ca singur trebuie sa treci de asta.Important e sa nu mai ai contact cu acea persoana si este adevarat ca timpul vindeca ranile.Nu poti astepta sa uiti intr-o luna, dar vei uita si atunci ai sa constati cat de bine a fost ca s-a terminat si cat de mult ai invatat din chestia asta.Si nu ai sa mai repeti inca o data greseala.

| Bebitza_3599 a răspuns:

Fiecare trece prin asa ceva la un moment dat din viatasad insa trebuie sa tinem capul sus si sa zambim... incearca sa treci pestesad stiu ca este greu insa daca traiesti mereu in trecut nu vei face decat sa iti faci mai mult rausad mergi la cumparaturi...la party-uri... cinema:X parcuri:X incearca sa-ti umpli timpu cu altceva si vei vedea ca vei reusi:* succes:*

| adria_1732 a răspuns:

Rebreanu zicea iubesti suferi traiasti iata troita iubirii...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragostea nu inseamna suferinta... De ce trebuie tu sa suferi? nu esti iubit/a? Ce te face sa suferi? Cum te-am putea consola daca nu stim motivele suferintei tale? Mi-ar placea sa te ajut, dar cum daca nu stiu motivul suferintei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Dar cine te-a pedepsit să suferi din dragoste? Ori nu știi ce este aceea dragoste?
Ea este vindecătoarea sufletului și împlinirea trupului!
Pa, pa.

| anaaa_4530 a răspuns:

Va multumesc mult de tot pentru raspunsurile date, sincer ma simteam atat de singura! Id -ul meu de mess este loveningangel24