| IonCucu a întrebat:

Sunt foarte trist. M-a tradat un prieten bun de-al meu. Si din aceasta cauza simt de parca nu mai am nici un prieten, de parca sunt respins de toti oamenii. Cum sa revin la normal, cum sa fac ca sa-mi fie paralel de toate chestiile astea?

16 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Sunt fel de fel de greşeli şi mici tensiuni care pun la încercare o relaţie de prietenie în timp. E nevoie să ţii mult la acea relaţie de prietenie pentru a avea răbdare, pentru a sacrifica orgoliul, pentru a acorda bunavointa…

Trebuie să te asiguri că partenerul de viaţă poate fi capabil să îţi fie şi prieten, şi un bun sfătuitor. Viaţa ne va pune în faţă atât de multe provocări încât e nevoie putem colabora permanent cu cei de lângă noi, sau, cei de lângă noi să fie capabili să colaboreze cu noi în momente critice în care vom fi nevoiţi să ne situăm.

Se spune că poţi consuma un sac de sare lângă o persoană, îi poţi sta alături mult timp fără să ajungi să o cunoşti în mod concret. Şi asta pentru că nu am văzut-o (sau nu am vrut să o vedem cum se manifestă în situaţii critice…

De abia atunci vom afla cine sunt cu adevărat cei din preajma noastră, sau ce reprezentăm noi pentru ei…
De cele mai multe ori asta se întâmplă cam târziu...

| danay72 a răspuns:

El a avut de pierdut, nu tu.Meriti persoane care sunt demne de incredere si te respecta.Pe stul jw.org sectiunea adolescenti, poti gasi articole utile.

| Dariusuu a răspuns:

Dor dezamăgirle nu-i aşa?

Nu poţi decât să o iei ca pe o lecţie de viaţă şi să mergi mai departe.
Şi să nu mai aşteptări prea mari de la cei dragi, aşa te vei feri şi de dezamăgiri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cucule? in viata asta e treaba prietenilor, cei mai buni; sa profite de tine, sa-ti ia femeia, si sa-si bata joc de tine pe ascuns.deci ai mare grija cat credit acorzi fiecaruia care intra in viata ta.fiindca,chiar daca nu o face, macar o gandeste si tot cam aia e.

| Darius392 a răspuns:

Ca sa iti revii, incearca sa nu mai stai sa plangi, daca te-a tradat un prieten, nu inseamna ca te-au tradat toti, stai linistit.

| NoRegretsxx a răspuns:

Impaca-te cu ideea si uita. Nu poti schimba trecutul.
Gandeste pozitiv si lucrurile o sa isi urmeze cursul firesc.
Don't worry, be happy! happy

| Joker11 a răspuns:

Ca sa iti revii, incearca sa nu mai stai sa plangi, daca te-a tradat un prieten, nu inseamna ca te-au tradat toti.

| george232323 a răspuns:

Viziteaza psihologul laughing)

| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Buna.
Avand incredere in el si crezand ca nu te va dezamagi, iar acum cand te-ai trezit cu situatia in fata este normal sa ai o astfel de stare.
Incearca sa nu te mai gandesti la cele intamplate, sa nu ii dai importanta ( sau macar sa para ca nu ii dai). Dar macar si-a cerut iertare sau a dat de inteles asta? ...asa incat macar sa te simti si tu mai bine :p.
O zi frumoasa!

| IonCucu explică (pentru ռօCօოოεռէ):

Nu mi-a cerut iertare, sa comportat astfel de parca nimic nu s-a intamplat.

| ռօCօოოεռէ a răspuns (pentru IonCucu):

Inseamna ca nu-i pasa de tine(nu-l lasa orgoliul)sau nu si-a dat seama ca a gresit laughing.

| Mimzy a răspuns:

Buna,si eu am patit asta, asa deci stiu cum este.Eu,singura cale pe care am gasit-o a fost sa incerc sa fiu mai independenta si sa spun "Nu imi pasa".Am incercat sa fiu mai indiferenta si mai nepasatoare si am ajuns sa nu mai spun secretele mari ale mele prietenilor, ci sa le tin in interiorul meu.Si iti pot spune cu sinceritate, ma simt foarte bine asa cum sunt acum! ^_^

Sper ca te-am ajutat!

| Bogdanys a răspuns:

Daca ti-a facut asta, eu consider ca nu iti era un prienten bun. Priveste partea buna, macar acum i-ai aflat adevarata sa fata. Si nu trebuie sa fi asa deprimat. Pai gandeste-te, tu crezi ca viata va fi mereu roz? NU! Vei da si de necazuri si de bucurii.O sa iti revi.

| lablocsuperfan a răspuns:

Frate,stai linistit daca lumea citeste si raspunde la aceasta intrebare, inseamna ca te ignora? Nu-ti face griji, treci peste asta! Suntem alaturi de tine.

| StirOfEchoes a răspuns:

Daca tu te simti asa, inseamna ca el ti-a fost mai mult decat un prieten bun, chiar unul foarte bun, ca un frate. Analizeaza bine lucrurile, poate mai este ceva de facut, iar daca nu mai exista cale de impacare, incerca sa treci peste. Gandeste-te ca el, tradandu-te, a demonstrat ca este o persoana falsa si ca nu-ti merita prietenia. Trebuie sa stii ca increderea trebuie sa ai mare grija cui I-o oferi, tu esti singurul in care trebuie sa ai incredere deplina. Viata nu s-a terminat aici, mai sunt multe lucruri frumoase de facut si de descoperit. Viata este cruda uneori, dar ne da lectii, care la inceput par dure, dar vom observa ca totul a fost spre binele nostrum si am devenit mai puternici. Ce ai patit tu este o lectie. Cel mai bun prieten al tau esti tu! Incearca sa faci diferite activitati, nu stiu, ceva ce te relaxeaza si te face sa uiti de tot, trebuie sa existe ceva, sunt sigura. Zambeste! Priveste mereu partea plina a paharului si chiar daca ai cazut, invata sa te ridici de fiecare data, sau macar incearca sa te ridici, oricat de rea a fost cazatura. Toti trecem prin chestiile astea si trebuie sa fim puternici, sa nu lasam niste personae care nu ne merita prietenia sa fim tristi. ZAMBESTE! NU ESTE CHIAR ASA DE RAU PRECUM PARE! :*

| StirOfEchoes a răspuns:

Scuze, am mai gresit la scris pe ici pe colo, neatentie. Sper sa intelegi. happy