| anonim_4396 a întrebat:

Sunt putin cam introvertita. Mama cand greseam ma batea rau si tipa la mine intr-una asa face si acum, doar ca nu ma bate. Nu imi place sa ma comport urat cu ea sau sa o jignesc dar nu ma lasa in pace. Stiu ca nu sunt ordonanta si nu o prea ascult, dar nici ea nu se comporta normal cu mine. E un fel de tiganie. Toata ziua ne certam si ma face sa plang mult. Si acum plang. Nu vreau sa fiu o persoana rea, stiu ca gresesc mult, dar si ea exagereaza. Cum as putea sa am o familie normala? Sa nu mai fie certuri sau batai? Cum as putea sa fiu mai sociabila si sa nu ma mai desconsider? Imi pare rau, poate aici sunt persoane care au mai mare nevoie de ajutorul vostru, dar nu mai pot... -

6 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Pai da si tu un exemplu concret. Ce ai facut/zis tu, ce a facut/zis ea, etc.

| Kenya a răspuns:

Fa ce spune ea, indiferent, trebuie sa o asculti. Nu te desconsidera, fii sociabila, vorbeste cu prietenii si nu sta asa mult acasa

| nowar a răspuns:

Nu te gandi ca certurile din familie sunt din vina ta. Copiii sunt cei mai afectati cand apar controversele dintre parinti. Orice ai face, e gresit ca mama ta sa aplice tipatul/ violenta. Tot ce ai de facut e sa o asculti, si cand nu are motiv sa te certe, las-o sa urle la pereti. Dar nu stiu, daca e o persoana cu care se poate vorbi cat de cat, apropie-te de ea si spune-i ca te afecteaza tot ce se intampla.

| ﱞﱞﱞ a răspuns:

Poti sa ii zici sas termine. Daca ai sub 18 suna la protectia copiilor. Sau daca astea nu se aplica, nu uita, iti trebuie 42 muschi sa raspunzi unei jigniri, dar iti trebuie doar 2 muschi sa intinzi palma

| MadalinaRebe a răspuns (pentru ﱞﱞﱞ):

Nici chiar asa...

| mihaicelsfant a răspuns (pentru ﱞﱞﱞ):

Usor de zisbig grin greu de facut. toti sunteti cu proctectia copilului, si 1% suna. parea mea