| AndreiPintea a întrebat:

Sunt român și am locuit în România de când m-am născut până la 12 ani, apoi părinții mei m-au adus în Germania. Acum am 22 de ani. Am absolvit școala gimnaziala, am promovat formarea profesioanla în domeniul IT, dar sunt încă singur...

Când întâlnesc fete românce, mă găsesc atrăgător pentru că vin din străinătate, dar nu vor relații la distanță și nu vor să se mute în străinătate, adică în Germania. Nu pot rezona cu tineretul român. Slang-urile și mentalitatea tineretului din Romania. Nu le am in sange fiind crescut în Germania. Femeile germane, pe de altă parte, nu mă văd ca un german. Mă respectă, dar a fi străin chiar e un dezavantaj. Am avut zero cazuri rasiste, dar multe mi-au spus des ca mai târziu în viață vor să întemeieze o familie și copiii ar trebui să învețe în primul rând numai limba germană. Romana nu. Unelor li se pare enervant faptul că am și accentul meu românesc când vorbesc germana, dar ce ar trebui să fac, am crescut cu el.

Germanii mă văd român (ceea ce sunt eu), iar româncele mă văd German.

Apropo, nu am dorinta de a mă întorce în România. Părinții mei au renunțat la tot ce aveau și ce construit în România, astfel încât să pot crește într-o țară cu perspective de viitor.

Am crezut că există doar avantaje în a fi un copil migrant in alta tara, dar nu, există doar dezavantaje.

66 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Auschlander ramai pentru germani toata viata. Nu vrei sa prinzi o chinezoaica? Alea accepta numai sa scape de tara lor

| AndreiPintea explică (pentru mgtow):

Sa fiu sincer... daca viata nu imi da voie deloc sa ma bucur de cineva langa mine atunci vreau macar oficial sa stiu ca, crap singur si gata. Atata vreau sa stiu

| mgtow a răspuns (pentru AndreiPintea):

Si eu am fost in 2 tari straine. Ma aflu in a 2a tara acum & nici naiba nu s-a legat de mine. Asa ca tot ce poti face e şlampe daca vrei sau la ocazie prin alte metode. Personal numai cu schimburi de femei am trait in viata si chiar nu-mi pare rau. Ca tine nu am gasit pe una demna de familie si asa putem trai bine

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, inca nu ai gasit perechea ta, jumatatea ta, ea poate fi Româncă Nemtoaica sau de ce nu din alta țara, tu trebuie sa le cauti si sa le faci sa te iubeasca nu pentru averea care o au parintii tai in Germania ci pentru ce esti tu, nu ai spus mai ai frati? Sau esti singur? Cind ai vizitat ultima data Romania? Mergi in Moldova poate ai succes moldovencele sunt femei mișto sigur i ti va plăcea de ele.Snatate multa si succese.

| AndreiPintea explică (pentru CristiDinBucuresti):

In Moldova? Nu am fost niciodata... Plus eu vreau ca fata din Romania sa vina in Germania. Eu nu vreau sa ma intorc in Romania

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AndreiPintea):

Convingi o fata din Moldova sa vina cu tine in Germania, dar asta presupune timp bani, ca tu trebuie sa vi des in Romania sa va cunoaste ti bine tu cu ea nu o i ei in Germania mîine, o cunosti azi si timp de 1 an va vedeti va cunoaste ti, si vezi daca va potriviti.

| AndreiPintea explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cu cate femei din Romania am avut conversatii. Nici una cu care am vorbit nu si-a dorit sa vina in strainatate. Plus de la toate la fel am primit ca raspuns ca o relatie la distanta e neplacuta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AndreiPintea):

Atunci inseamna ca tu ai ceva si nu le place lor, analizeaza te atent si vezi ce anume le deranjeaza, tu vrei numai ca tine sa le duci acolo, trebuie sa cedezi sa faci si cum vor ele ca altfel ramîi singur, fetele nu suportă baietii dificili daca ai tot vorbit cu ele sigur ceva din ce le ai spus le-a deranjat.

| AndreiPintea explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am vorbit cu fetele foarte respectuos. Ele mi-ai vorbit la fel de respectuos inapoi, doar ca e foarte neplacut sa iti vezi partenerul doar de 1x sau 2x pe an. Nimeni nu vrea asta si asta e problema mea. Germanele? De ele nici nu m-ai discut... daca vor familie copilul invata doar germana. romana e interzisa. nu pot sa imi petrec viitorul cu asa o persoana

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiPintea):

Cam multe mofturi. Incearca si tu online, deh. Vrei-nu vrei, tot ar trebui sa vii incoace/in Moldova intr-o vizita-doua. Nu de alta, dar iti dai seama ca daca prinzi una care dupa 2-3 vorbe schimbate online vrea sa vina la tine, nu vine de bine ce ii e acasa si de dorul tau... vine de foame.

| AndreiPintea explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt mofturi dar situatia mea e una asa puternic intortochiata...
Pai daca de foame vine atunci e pe interes si nu din dragoste

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiPintea):

Majoritatea covirsitoare de foame pleaca din Romania/Moldova spre vest si se casatoresc cu cetateni straini. Ca dupa aia ajung sa se inteleaga cu aia si sa le fie partenere de viata ok de multe ori, asta e partea a doua.

| AndreiPintea explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sa fiu sincer... daca viata nu imi da voie deloc sa ma bucur de cineva langa mine atunci vreau macar oficial sa stiu ca, crap singur si gata. Atata vreau sa stiu. Altceva nu mai vreau sa stiu

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cam suferi, observ.

| GabiDumitrescu a răspuns:

... si nu ca ar avea nevoie sa o apere cineva, dar tu esti un cretin de proportii monumentale.

| Freya1 a răspuns:

Iubirea o poti gasi si la noi in tara si in Germania si in orce alt loc.Doar trebuie sa lucrezi putin la tine si sa deschizi ochii la persoanele pe care le abordezi.

| Catrice a răspuns:

Îți cauți o româncă singura mutata acolo. Simplu.

| gabicoo a răspuns:

Caută-ți o basarabeancă!

| AndreiPintea explică (pentru gabicoo):

Esti al doilea care imi spune sa imi iau o moldoveanca. De ce?

| Emma30555 a răspuns:

Nu e asta problema, oricum dacă ar fi asta eu cred ca sunt și alte familii de romani mutați în Germania adică sunt șanse sa fie și fete de origine romana care locuiesc acolo, te poți inprietenii cu ele. Dar cred ca nu a fost sa fie, nu e timpul trecut. Iubirea nu tine cont nici de religie nu contează originea, nu trebuie sa vezi asta ca pe un dezavantaj. O sa ți găsești și tu pe cineva trebuie doar sa cauți persoana potrivita

| Lukasssz a răspuns:

Ai o singura posibiliate iti iei una care e crescuta, nascuta in Germania si daca vreti copii il inveti doar germana.

| Lukasssz a răspuns:

Mna ai tai trebuiau sa se mute si ei intr-o tara unde oamenii sunt mai deschisi la minte ca Danemarca, Norvegia, Canada, Elvetia, unde nu se fac diferente.

| Lukasssz a răspuns:

Sau poti sa iti gasesti o fata acolo care e stabilita in Germania.

| AndreiPintea explică (pentru Lukasssz):

Sa fiu sincer... daca viata nu imi da voie deloc sa ma bucur de cineva langa mine atunci vreau macar oficial sa stiu ca, crap singur si gata. Atata vreau sa stiu. Nimic mai mult

| Furnicuta000 a răspuns:

Dar nu gasesti romance acolo in Germania? Eu cred ca sunt multe. Si poti cauta pe aplicatii de matrimoniale.
Nu trebuie neaparat sa iti faci o iubita romanca. Poate sa fie si de alta nationalitate si sa vorbiti in engleza, sunt multi imigranti in Germania

| AndreiPintea explică (pentru Furnicuta000):

Familiile tinerilor de alta nationalitate in Germania sunt foarte stricti. Am incercat cu o rusoaica. Mama iei mi-a spus in fata. Vrem rus in familie nu roman.
Am o situate extrem de intortochiata prin faptul ca ai mei m-au adus in Germania

| wildthing a răspuns:

Da mah, foarte bine! Atunci ce cauti pe site-uri romanesti daca esti asa mandru ca ai crescut in vest!? Stai acolo, in "minunata" societate germana.

| wildthing a răspuns:

Asa si? Mi-ai mai spus! Altceva?!

| Ana1687 a răspuns (pentru wildthing):

Nu, de ce continui sa îmi dai mesaje? Vezi-ți de viață

| wildthing a răspuns (pentru Ana1687):

Ce manipulare ieftina!

| Ana1687 a răspuns (pentru wildthing):

Eu vad contrariul cumetre

| Alverto a răspuns:

Ce aere mai ai și tu. Zici că ești nepotul Elisabetei a 2-a.

| Jus7t a răspuns:

Româncele te vad german thinking
aha.

| Gligore2000 a răspuns:

Fa-ti vacantele in Romania, si daca o sa-ti gasesti sufletul pereche lucrurile se vor aranja de la sine.

| Ana1687 a răspuns:

Și care este problema dacă m-aș mărită cu un om de culoare?

| Ana1687 a răspuns:

Ce vrei sa spui?

| Ana1687 a răspuns:

Sentimentul este reciproc

| Ana1687 a răspuns:

Care e problema ta cu oamenii de culoare?
Tatăl meu vitreg este un om de culoare așa că ai grija cui îi spui afirmații rasiste
Eu zic sa îți vezi de treabă ta

| Ana1687 a răspuns:

Dacă îți zic și că fac parte din comunitatea lgbt cred că ți-am stricat de tot ziua

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ana1687):

LGBTQ+, atee, metalista. L-ai spart.

| Ana1687 a răspuns:

Sincer, mai ieși pe afară și lasă internetul că se vede că ai nevoie

| wildthing a răspuns (pentru Ana1687):

Chiar crezi ca am nevoie sa primesc sfaturi de la tine?

| Design2021 a răspuns:

Esti inca tanar, toate vin la randul lor, cand cauti cu disperare un lucru acela nu o sa vina (in cazul tau o prietena).

Nu trebuie sa generalizezi nu toti nemtii si toti romanii sunt la fel.

Concentreaza-te pe o cariera, o sa ai toata viata inainte sa faci familie, o sa vina cand nici nu te astepti.

| AndreiPintea explică (pentru Design2021):

Sa fiu sincer... daca viata nu imi da voie deloc sa ma bucur de cineva langa mine atunci vreau macar oficial sa stiu ca, crap singur si gata. Atata vreau sa stiu. Nimuc altceva

| AndreiPintea explică:

Ce sfaturi imi puteti da?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiPintea):

Alege o tara terta in care sa te duci si sa iti cladesti un viitor, preferabil ceva mai deschis cu migrantii. De exemplu Elvetia.

| AndreiPintea explică (pentru GabiDumitrescu):

Elvetia de abia ii tolereaza pe nemti. Locuiesc 5km departare de granita si stiu asta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiPintea):

Du-te intr-o zona unde se vorbeste altceva. In zona aia in care se vorbeste italiana, de exemplu. happy

| AndreiPintea explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu stiu italiana si am crescut in Germania. Vorbesc germana si aici am liceul si diploma profesioanala dar germanele nu vor roman...
Asta e problema mea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiPintea):

Daca stii romana, italiana se invata destul de usor. Mie mi se pare ca esti cam temator de schimbare, desi asta e unul dintre lucrurile pe care personal le apreciez cel mai mult la vestici, si anume adaptabilitatea.

| mgtow a răspuns (pentru AndreiPintea):

Germanca vrea de.al ei dar vezi ca ii lasa imediat cand face copil pentru a primii mai multi bani. Vezi o rusoaica sau din argentina sa aduci la deutschlandia apoi familie cu riscuri sa te lase sau nu incerci

| AndreiPintea explică (pentru GabiDumitrescu):

Sa fiu sincer... daca viata nu imi da voie deloc sa ma bucur de cineva langa mine atunci vreau macar oficial sa stiu ca, crap singur si gata. Atata vreau sa stiu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiPintea):

Pai TU nu iti dai voie punind problema astfel. Intotdeauna cand ai impresia ca ceva e naspa in viata, cel mai mult depinde de tine.

| AndreiPintea explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum depinde doar de mine cand mereu preiau initiativa si mereu am vorbit respectuos si politicos. Niciodata nu am fost un marlan cu femeile si niciodata nu tratat femeia ca pe o masina de placeri sexuale ca majoritatea baietilor de varsta mea.
Si daca imi doresc un singur lucru...nici aur, nici cerul, nicic pamantul. Vreau si eu pe cineva in viata. M-ai mult nu imi doresc si daca pentru asta reusesc sa intalnesc doar nenorociti atunci vreau macar sa stiu cada craü singur sau nu...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiPintea):

Pai de tine depinde sa te desprinzi de ideile preconcepute cum ca gata, germana/romana, alta limba nu mai inveti. Gata, esti neamt dar nu esti neamt, nu mai vrei nici in Romania, nici in alta parte, dar sa pice ceva bun acolo unde esti. La maxim doua statii de autobuz distanta, daca se poate.
Nu ma refeream la cum te-ai comportat tu cu gagicile, poate esti piinea lu' Dumniedzău, dar esti inflexibil privind largirea orizontului de sortare. P.S. Tinder si alte povesti de genul nu functioneaza chiar deloc pentru tine?

| AndreiPintea explică (pentru GabiDumitrescu):

Intalnesc doar femei care ma gasesc plictisitor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiPintea):

Nu mai fi plictisitor. happy

| AndreiPintea explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai si cum sa nu mai fiu...
Nu merg la club, disco, petreceri foarte galagioase.
Fumatul si alcoolul sunt otrava pentru mine. Le-as da foc daca le-as in fata mea.
Imi place ciclismul, politica, economie, sah, istorie, teologie si lingvistica.
In timpul liber imi place sa exersez Linux si Azure dar mai ales Linux. La 30 ani vreau sa fiu Freelancer in Luxemburg cu tarif de 100€ pe ora. Actual traiesc in Germania.

Asta e caracterul meu la 21 ani si astea sunt idealurile si viziunile mele de viitor batute in cuie. Si toate fetele de varsta mea gasesc asta la mine ca fiind ceva plictistor. Cica nu imi traiesc viata. o traiesc dar sanatos.
Ce sa fac sa ma apuc sa beau sa merg prin baruri la discoteca si risipesc energie tanara ce poate investita in bunastare uriasa la doar 30 ani?
Nu mutumesc. Vreau sa fiu independent financiar si la 30 ani sa am un porsche poate ceva mai vechi cu 90000km la bord nu conteaza si un apartament modern pe care sa mi-l pot digitaliza la maxim.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreiPintea):

"Imi place ciclismul, politica, economie, sah, istorie, teologie si lingvistica.
In timpul liber imi place sa exersez Linux si Azure dar mai ales Linux." Jos palaria - deja ai o gramada de chestii foarte interesante pe care le poti discuta. Ca nu mergi la tambalau si nu fumezi/bei, din nou, jos palaria.
Povestea cu la 30 de ani freelancer... ce te opreste sa fii ACUM freelancer, ca oricum lucrezi remote?
P.S. Povestea asta cu "batute in cuie" te tine in loc. E bine sa ai planuri de viitor, dar si mai bine e sa lasi loc pentru noi/diferit.
P.S. 2 Daca nu te-ai apucat de investit in crypto inca, ar fi cazul. Poate chiar sa te apuci de ceva proiecte personale pe felia asta. Cu un pic de capital si inspiratie, rezolvi cel putin problema apartamentului in maxim 5 ani.

| Hurin a răspuns (pentru AndreiPintea):

Iti cauti alta natie cu care sa te casatoresti. E greu?

| AndreiPintea explică:

Nu trebuia sa imi iei apararea. lichele sunt in orice socieatate. egal de tara

| AndreiPintea explică:

Poate imi puteti da un sfat... happy pana la urma...XD

| Ana1687 a răspuns (pentru AndreiPintea):

In Germania sunt emigranți din toate națiile, eu zic sa te concentrezi pe alte emigrante

| AndreiPintea explică (pentru Ana1687):

Parintii lor sunt mai nationalisti de fel si daca nu stii limba familiei ei esti paduche. Am experimentat si asta. Cam ghinion am avut si acolo

| AndreiPintea explică:

Sa fiu sincer... daca viata nu imi da voie deloc sa ma bucur de cineva langa mine atunci vreau macar oficial sa stiu ca, crap singur si gata. Atata vreau sa stiu. Mna...

| Ana1687 a răspuns (pentru AndreiPintea):

Man, nu gândi așa, ai dar 22 de ani, până la 35 ai timp sa îți găsești pe cineva