| LaviniuA a întrebat:

Sunt si eu curioasa, de la ce varsta incep fetele sa se streseze cu maritatul? Ceva de genul: trebuie sa-mi gasesc pe unul sa ma ia, sa fac copil cu el, ca trec anii si apoi nu mai pot! vai vai ce ma fac etc laughing
Cunoasteti persoane din astea? laughing
Pe aici prin Buc e mai chill dpdv asta, oamenii nu prea sunt asa familisti. La voi in oras cum e?

70 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde, cum este invatata fata, in tinerete.
Daca va domina dorinta de cariera, atunci instinctul matern ramane pe plan inferior.
Instinctul matern apare la fetele sanatoase la varsta tanara (12-15 ani). La cele care opteaza pentru cariera, acest instinct este "amanat" la varsta de 25-30+ ani, cand varsta le "obliga" sa faca copii (deseori chiar fara sa se marite).

| LaviniuA explică (pentru Bula):

Sa faca copii fara sa se marite? In vitro sau cum?

| painecuzahar a răspuns (pentru Bula):

12-15 ani? Aiurezi! Libido-ul si instinctul matern nu au nicio treaba.

| Bula a răspuns (pentru LaviniuA):

Cu unul. Oricine-i place.

| troleibuz a răspuns (pentru Bula):

"Instinctul matern apare la fetele sanatoase la varsta tanara (12-15 ani)."

E prima data cand aud asa ceva. De unde ai luat informatia asta?

| Bula a răspuns (pentru troleibuz):

Din constatarile mele de o viata.
La aceea varsta incep fetele sa se preocupe mult si de copii mici, sa le igrijeasca instinctiv.

| Bula a răspuns (pentru painecuzahar):

Cine a vorbit de libido (in afara de tie)?

| dullcat a răspuns (pentru painecuzahar):

Exact.Asa se credea cu secole in urma, de aceea le vedeai pe fete maritate la 15-16 ani.Noaptea mintii.

| LaviniuA explică (pentru Bula):

Cu oricine le iese in cale? laughing Mai intai fac copilul si apoi se marita? Sau il cresc fara tata? N-am mai auzit.

| Bula a răspuns (pentru LaviniuA):

Multe n-ai auzit si vazut. tongue
Nu se marita si creste copilul, chiar fara tata.

| relian a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu ai auzit, dar se practica, vorbesc de chestia aia sa faca copil singure. Dar fac asta femeile care is nitel plecate cu pluta si care au bani destul de consistent.
Daca mergi pe la doctori de astia de fertilitate, sa vezi acolo, au aia cataloage cu barbati, totu despre ei, femeia intra, alege pe carei place, vorbesc din catalog laughing se face programare, scoate doctorul sperma aluia de la racoare laughing o introduce in dispozitiv si asa ai ramas gravida, o sa ai un copil cu calitatile tale si aluia ce ai ales tu.

Dar sa faci SF de astea, e nevoie de cascaval laughing unde pui daca nici buna de fabricat copii nu esti, va trebuie sa iei ovule de la alta femela, iar si acolo poti alege femeia.
Dar nu ajunge oricine sa faca asa ceva, dar zic ca idee, am vazut spui ca nu ai mai auzit.
Deci cresc copilul fara tata, care e problema, daca au bani, fac ce vor. Daca ai auzit de donori de sperma, ei is 2 categorii, orice barbat poate dona, dar e folosita la creme si alta categorie, unde trebuie sa fii barbat fatal/mortal unde merg doar astia care au mai de toate, si fata, si corp, si educatie si sanatate, doar aia ajung in cataloage si materialul lor in frigidere laughing

| iulia0514 a răspuns (pentru Bula):

Instinctul matern îl dobândești doar după ce ai propriul copil și nici atunci imediat!

| Bula a răspuns (pentru iulia0514):

Instinctul matern porneste si se dezvolta chiar la inceputul copilariei, jucand cu papusile!

| LaviniuA explică (pentru relian):

Bai ce oameni. Ce tin acum oamenii in frigidere... De aia zic ca vreau o casuta pe Luna.

| iulia0514 a răspuns (pentru Bula):

Ai copiii? Dacă vrei un răspuns adevărat întreabă o femeie care are copil, nu poți compara joaca din copilărie cu instinctul matern pentru ca e alta mâncare de peste! Nu poți avea instinct matern /patern înainte de a avea copiii!

| Miruna333 a răspuns (pentru iulia0514):

Total gresit. Nu il dobandesti dupa ce ai propriul copil

| iulia0514 a răspuns (pentru Miruna333):

Câți copiii ai?

| Simpatic a răspuns:

Eu cred ca femeile sunt ingrijorate cu maritatul pentru ca biologic sunt constiente ca nu pot face copii o vesnicie
Am fost cu o astfel de tută care avea programate pana la varsta cutare ma marit, eu vreau sa am copil la 25 etc, ce sa vezi nu a avut cu mine ca eu nu voiam o tută de genul asta care isi progameaza viata precum isi programeaza directoarele in agenda sedintele; a avut cu unul mult mai mare de ani decat ea si nici dupa ani de zile nu s-au casatorit, poate mai incoace, deci nu s-a potrivit socoteala de pe agenda cu maritatul si facut de ploduriwinking numai pun ca multe se dau intelectuale si cuminti si sfarsesc in a avea fix acelasi tipar ca si experimentate prostituate, adica cu copii din flori!
Scuze, am fost cam misogin, dar nu costa nimic sa spui adevarul!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La voi in oras cum e? La fel.

| dullcat a răspuns:

Slava Domnului ca nu, nu cunosc astfel de persoane.laughing Dar cunosc rudele care se tot agita in jur pentru altii inca necasatoriti, ceea ce e tragicomic.

| relian a răspuns:

La ce varsta incep femeile sa fie stresate ca nu-s maritate si nu au copii?
De regula atunci cand vad ca nu prea mai le baga barbatii in sama laughing atunci intrati voi in disperare, de asta gen prapastie, deja deveniti obsedate, disperate, vai ce va faceti voi.

Se poate intampla la orice varsta, de regula alea frumoase se gindesc la asta cand deja e prea tirziu laughing ba chiar si cele care nu arata f bine, dar au pretentii cit china, asa o lungesc, stau ca poate poate apare unu mai bun, asa ajung pe la 30, apoi la 40 de ani si nemaritate si fara copii.

Atunci intra in disperare ce se fac ele, nau gasit barbatu visat, copil nau, care apare primul pe ala si sare laughing dar de regula la varsta aia barbatii singuri, sau femeile singure, is cam cu probleme, uite asa o sa ia unu, o sa vada ca nu-i bun, devin si mai disperate, zici vine sf lumii laughing

Asa ca tu, daca nu simti nevoia sa faci copii, sa te mariti acum, sau la varsta pana in 30 de ani, o sa ajungi ca femeile ce am spus mai sus, o sa te apuce disperatrea undeva pe la 40 de ani laughing cand pretentiile tale vor depasi deja china, poate si planeta Pamint laughing o sa faci ca trenu prin sistemul solar, cum sa faci sa rezolvi si tu ceva.

Nu conteaza in ce oras, tara, sat, padure esti, tine de tine ca persoana, cum esti tu.
Exact cum ai spus, asa trebuie sa faca, asta daca vor copii, pentru ca mai tirziu apar probleme, ori nu se mai poate, ori cine stie ce altceva.

| Emma30555 a răspuns (pentru relian):

O femeia deșteaptă nu va face copil doar ca să fie validata de societate. Eu nu mi am dorit niciodată copii. Sunt destul de fericita, am prieteni, am iubit, am parte de libertate, vacante. petreceri și îmi place asa. Nu simt nevoia sa ma mărit sau sa am copii, pur și simplu nu simt deși în teorie mi-ar fi plăcut dar practic nu. Da,, am și un job ok, sunt ok cu mine. Am fost frumoasa și sper sa rămân asa cât mai mult timp, dae sunt conștientă ca îmbătrânim dar depinde cum îmbătrânim. Putem sa avem farmec și sa fim plăcuți ca persoane la orice vârstă. Bărbați mereu se găsesc și sa ști ca nimeni nu e perfect nici la 20 nici la 40. Chiar dacă consideri ca cei liberi de 40 nu sunt buni, afla ca în zilele noaste sunt destul de buni, depinde ce vrei de la viata. Mie personal viețile tradiționale, familiste mi se par plictisitoare, as simții ca ma sufoc, dar sunt conștientă ca îți aduc echilibru și o siguranță în aparenta cel putin. Eu cred ca ar trebui sa incetam cu stereotipurile și prejudecățile. Nimeni nu are rețetă fericirii, nici căsătoria, nici celibatul nu garantează asta dar nu trebuie sa susținem atât de mult ideile învechite și fixiste. Cat despre femeile pretențioase dar frumoase eu nu prea am văzut sa fie singure, la nici o vârsta

| relian a răspuns (pentru Emma30555):

Ok si de ce imi spui mie chestiile astea? Eu nu am intrebat nimic, ai gresit persoana laughing
Daca ai comentat la raspunsul meu, ce sa zic, fiecare cei place cum ii place.
Normal, nu este cum gindesti tu, normal oamenii trebuie sa faca copiii, altfel daca ar gindi toti ca tine, am disparea, tu daca parintii tai ar fi gindit ca si tine, astazi nu mai existai pe nicaeri.
Nu e vorba de fericire, e vorba ca omu trebuie sa faca copii daca poate, daca are cu cine, iar cei care nu vor sa fie sanatosi, sincer nu stiu ce ai vrut sa spui, dar asta e.Nu stiu despre ce vorbesti de barbati peste 40 de ani, eu nu am spus nimic de barbati sau ca cineva e bun sau nu-i bun.

Femeile fac copii pentnru ca sunt femei, nu ca ar fi destepte sau mai putin destepte, nu are legatura copiii cu prefectura, Sa faci copil e ceva natural, este un instinct matern, nu tine de inteligenta.

| Emma30555 a răspuns (pentru relian):

Am comentat fiindcă mi s-a părut ca generalizezi. Nu femeile fac copii ci femeile împreună cu bărbații care și ei la rândul lor vor sa devina tați. Motivul pentru care m-am despărțit de fostul a fost fiindcă își dorea un copil deci iarăși mi se pare ca generalizezi felul de a fii al femeilor. De ce ar vrea o femeie sa facă un copil de dragul de a l face? Ți se pare simplu sa fii însărcinată, sa te îngrași, schimbări hormonale, apoi sa alăptezi sa te sacrifici cel puțin doi ani, cu atât mai mult cu cât susții ca unele ar face singure,, fără a avea un partener? Pentru ce? Mie mi se pare mai simplu pentru bărbați sa își dorească, viata lor nu se schimba asa mult și radical. Eu nu am cerut sa vin pe lume deci chestia ca trebuie sa facem copii eu nu o înțeleg. Ca asta e în instinctul multor oameni este partea a doua, natura ne a creeat în felul asta dar nu este nimic bătut în cuie și nu "trebuie" nimic decât ceea ce simți. Multi fac copiii fiindcă gândesc ca tine, ca asa trebuie dar nu e corect sa faci un copil din acest motiv, nu e corect fata de copil

| relian a răspuns (pentru Emma30555):

laughing deci dupa tine, sa faci un copil trebuie sa ai un motiv al naibi de intemeiat, ori un motiv anume.Ia lumineaza-ne si pe noi, ce motiv trebuie sa aiba un om sa faca copiii?

Multi fac copii, spui tu, pentru ca gindesc ca si mine.Gresit, habar nu ai pe ce lume stai.Majoritatea oamenilor care fac copii ii fac nu pentru ca asa au gindit ei, ii fac din greseala, asta daca nu stiai.
Banui ca niic nu stii cum se fac copiii, de ai fi stiut nu mai aberai pe aici.
Sexul pentru tine, banui ca este ceva strain, scirbos si la fel ca si copii nedorit de tine laughing

Daca nu tu ai cerut sa vii pe lume, e simplu, poti sa parasesti corabia, nu te tine nimeni cu forta laughing
Oamenii fac copii fara motive, pur si simplu pentru ca asa trebuie sa faca, faci copil pentru ca asa c ere specia, asa cere viata, sa mearga inainte, trebuie sa procreezi, fara, dispari ca specie.

Is curios, tu esti de pe planeta asta, ori acu ai cazut din Luna si nun stii mai nimic despre viata de aici?
Ori vii dintr-o lume paralela si acolo copii se fac in laboratoare, ies ca la fabrica cum iese cirnatii laughing
Nu mai scrie nimic, mergi inapoi de unde ai venit laughing iar prietenul ce spui ca l-ai lasat, eu bag mina in foc de fapt e; l tea l; asat pe tine si nu tu pe el.
Cind o fi vazut omu cu ce podoaba de femeia so incurcat, o lasat de la el, tio mai si multumit, numa sa te duci militar de la el.

| VoidEternal a răspuns (pentru Emma30555):

"Cat despre femeile pretențioase dar frumoase eu nu prea am văzut sa fie singure, la nici o vârsta"

Unde ai văzut asta, pe Instagram? happy

Zici că ești conștientă că frumusețea nu e eternă dar cumva mi se pare că te bazezi cam mult pe asta și în mintea ta îți spui că asta nu e problema ta, ci problema Emei din viitor.

Adevărul e că motivul nr1 pentru care cuplurile nu fac copii este comoditatea. Egocentrismul. Le-ar strica lifestyle-ul. Poți vopsi asta în ce culori vrei, poți zice că nu ar fi corect față de copil să-l aduci pe lumea asta rea, că nu ești suficient de pregătită, etc. Măcar recunoaște tu, față de tine, adevăratul motiv.

Plus că atunci când zici: "Ți se pare simplu sa fii însărcinată," și continui imediat cu "sa te îngrași..." e clar care ți-e scara de valori.

Nu toți oamenii trebuie să fie părinți. Dar dacă nici nu concepi ideea, daca o respingi vehement și te uiți de sus la cei care nu au ales același drum ca și tine, nu te amăgi că e din alta cauză decât comoditatea.

La 40 de ani când frumusețea pe care pui preț acum o să înceapă invariabil să pălească, când sănătatea începe să nu mai fie ce a fost, când ideea de mortalitate îți dă târcoale, o să vezi cât de găunos e stilul ăsta de viață în care te pui tot timpul pe tine înainte, în care singurul tău scop e plăcerea ta imediată. La un moment dat, într-o după-amiază oarecare de marți în timp ce îți faci a doua cafea, e posibil să te lovească brusc realizarea că ai un gol în suflet, un gol pe care nicio petrecere, nicio vacanță, nicio carieră nu-l va umple niciodată.

Am văzut pe viu asta. Patroni de firmă cu cifră de afaceri de milioane de euro, care își permit orice si-ar dori, ajunși acum la vârsta pensionării și care sunt pur și simplu inconsolabili.

E departe vremea aia, poate, pentru tine. Dar vine.

| Emma30555 a răspuns (pentru VoidEternal):

Eu cred ca ai prejudecăți. Nu încerc sa te conving de nimic, nu este egoism este o realitate pe care mulți o simt. Ideea ca la bătrânețe vom regreta, posibil, dar și dacă ne am întoarce în timp tot la fel am face. E o prostie sa ai regrete la bătrânețe când de fapt astea au fost alegerelie personale la tinerețe. Ce sa regret când am trecut prin toate astea și am trăit viata mea nu a altora. Tu spui ca ne sacrificam la tinerețe ca să avem speranța că la bătrânețe sau la vârsta mijlocie nu vom avea goluri în suflet? Nu garantează asta un copil. Eu sunt de acord ca oamenii fac copii pentru a-și umple goluri din suflet, dar nu sunt de acord cu asta. Pentru mine asta este egoism. Faci un copil fiindcă nu ești împlinit fără el, te agăți de acel copil ca să ai un scop. Poți sa găsești scopuri în viata, nu doar procreerea este unicul scop. Un copil se face fiindcă ți l dorești, fiindcă vrei sa iubești o alta ființă, fiindcă simți. Nu trebuie făcut un copil pentru a nu avea cândva goluri în suflet, fiindcă golurile nu dispar asa. Oricum, eu cunosc oameni care nu au copii, de toate vârstele, și nu regreta nimic. Doar ceilalți judeca în locul lor și au impresia ca trebuie sa fie ca ei fiindcă astea sunt valorile lor. Nu trebuie sa judeci o femeie care nu dorește copii, este o alegere și atât, din motive egoiste sau altruiste, poate nu are goluri și atunci nu simte sa facă pasul și dacă sa zicem, v a regreta cândva va fi problema ei nu a celorlați. Regretele nu și au rostul, trebuie sa cautam mereu lucruri care ne împlinesc, nu sa regretam ce am făcut sau ce nu am făcut. Teoretic toți ne dorim copii, dar nu toți pot fi părinți, nu toți sunt făcuți pentru asta și nu trebuie nici sa judecam nici sa le purtam de grija. Viata e frumoasa și la 40 de ani sa ști, și dacă ești sănătos, echilibrat cred ca e frumoasa și la 70. Bogătașii de care zici tu ca suferă ca sunt pensionari, ei de asta suferă, fiindcă sunt nostalgici, fiindcă le e greu sa se acomodeze cu viata de acasă, pot sa aibă ei 10 copiii și 20 de nepoți tot vor avea nostalgia ca nu mai au jobul și viata lor. Își pierd sensul. Aici e greșeală multor pensionari, ei ar trebui sa se axeze și pe viata sociala, sa aibă prieteni de vârstă lor, sa călătorească sa viziteze, sa citească sa învețe mereu ceva nou. Fericirea oamenilor consta în a avea o ocupație, a socializa cu ceilalți și a găsi pe cât posibil ceva nou din care sa poată sa învețe ceva sa ii entuziasmeze.

| Emma30555 a răspuns (pentru relian):

Corect, își dorea copii și a preferat sa plece iar eu mi am văzut de ale mele. Nu asta e problema. Sexul chiar îmi place, nu e deloc scârbos, ți am zis ca am un iubit și ma bucur de viata împreună cu el. Copiii nu se fac din greșeală, sunt destule metode de a preveni o sarcina nedorita, sunt convinsa ca ști despre asta. Uite care e treaba, mie mi s-a părut ca ești un băiat isteț, chiar nu înțeleg modul acid de a mi răspunde, nu vad cu te am ofensat. A face sau nu copiii pe lângă chemarea naturii, procreerea este o alegere și atât. Natura este un echilibru. Dacă toți ne am înmulții haotic nu cred ca ar fi în avantajul naturii. Eu nu am ținut sa ma "cert" cu tine, ți am explicat o realitate pe care refuzi sa o crezi fiindcă majoritatea vorbiți din cărți nu din realitate. Oamenii simplii în special fac copii, culmea ca cei mai săraci și needucați fac chiar mai mulți copii decât cei educați și cu venituri bune. Eu nu susțin ca e bine într un fel sau altul, e normal ca un cuplu care se iubește sa facă copii, dacă își doreste cum la fel de normal este sa nu. Oricum nimeni nu e în măsura sa judece, nu despre asta e vorba Eu susțin ideea ca mi se pare penibil ca femeie sau ca bărbat sa devii disperat sau sa ți dorești sa bifezi neapărat asta în viata doar ca asa "trebuie", sau ca asa ajungi în rândul lumii. E pur și simplu o prostie.

| VoidEternal a răspuns (pentru Emma30555):

Ai auzit de fraza correlation not causation?

Eu nu îți ziceam că scopul e să nu ai goluri în suflet. Aia e consecința.

Scopul trebuie sa fie să duci o viață împlinită, completă. Și îmi pare rău, dar nu ai trecut prin tot daca nu ai copii. E o experiență incomparabilă. Oricât ai citi, oricât ți-ar spune alții, nu ai cum să realizezi decât experimentând la prima mana.

Un părinte care nu are probleme psihice o să pună tot timpul nevoile copilului înainte. Cum poți spune că asta înseamnă egoism, și nu alternativa? Se vede că ti-ai repetat de multe ori chestiile asta daca chiar ai ajuns sa crezi că e mai egoist cineva care alege sa se pună pe el pe locul 2, decât cineva care își centrează viața pe plăcerile personale. Asta se numește self delusion.

Repet, când ziceam de golurile din suflet eu vorbeam de consecință nu de cauză.

Te amăgești, cum ziceam mai sus, ti-ai repetat de atât de multe ori ideile asta încât chiar ai ajuns sa le crezi.

Iar patronii de care îți spuneam nu sunt nicidecum inactivi, merg in nenumărate vacanțe pe toate continentele au prieteni și întâlniri, dar asta nu mai înseamnă mai nimic pentru ei.

| relian a răspuns (pentru Emma30555):

Nu am vvrut sa fiu acid cu tine, dar vad ca spui chestii aiurea, scuze ca spun, gindesti gresit.Nu ma refer la faptul ce alegi tu sa faci, ci la ce fel ai pus problema.
Ai spus ca trebuie sa ai un motiv anume sa faci copiii.Nu trebuie sa ai nici un motiv, viata asta face, se inmulteste, iar motivul, este pentru a supravietui, pentru a merge inainte.

Acum ca unele specii se inmultesc asa prea mult, asta e alta poveste, eu vorbeam in general.
Ce am raspuns celei care a intrebat, a fost din ce cunosc, stiu multe femei asa disperate, exact cum am spus, sa faca copii, pentru ca se trezesc la o varsta la care e destul de dificil din mai multe cauze.
Ce voiai sa spun ca nu este adevarat? Asa fac multe femei. Daca tu nu esti curioasa, este alegerea ta.Asa stiu si femei care nu-s curioase de copii, dar mai putine, comparartiv cu cele care isi doresc asta.

Spui ca cei saraci fac copii, intr-o veselie laughing este adevarat, pentru ca aia fac asta, exact cum am spus din greseala.Ei fac sex, nu au educatie sexuala, daca ramane gravida asta e,.
Unde pui c ei care is religiosi, nu-s curiosi deloc sa s e protejeze sa nu ramana gravide.

Cum am spus fiecare alege ce vrea sa faca.Dar cele mai multe fem ei vor la un moment dat copii, asta am spus.Tu tot insisti ca nu e asa, ca copiii se fac cu un motiv cu vraja marii.
Eu nu te-am judecat pe tine, am spus ca unele femei asa ajung sa fie disperate, pentru ca alearga dupa barbati aratosi, dar si cu ceva malai, ce zic exact asa se intampla.

Faptul ca tu ai ales sa nu faci copii, e alegerea ta, nu am spus ca nu sunt si astfel de femei.
Nu face nimeni copii ca sa fie in rindul lumii cum spui tu.Vezi, de aia am devenit acid laughing tu deja o dai in alte povesti.
Copiii te asigur, nu face nimeni sa fie in rindul lumiii, asa simte acele femei nevoia sa faca copiii, este un sentiment natural, este daca vrei asa cum iti vine pofta sa faci sex, asa cum iti vine sa maninci, asa cum e atunci cand te indragostesti si nu te poti abtine, nu ai incotro.

Tu daca nu simti asa, cum am spus oamenii is diferit din toate pctele de vedere, pentru ca asa au facut ei, atit iau dus mintea.

Sint si oameni care fac copiii cand vor ei, aia mai cu educatie, dar nu am intilnit oameni sa faca copii, sa fie si ei in rindul lumii.
Chestia asta probabil nu stiu cine tio fi spus-o, sau cum ai ajuns tu la concluzia asta, dar gresesti.

Nu tu esti cea care a pus intebarea, s-a spui ca am zis ceva la adresa ta, chiar de as fi spus, odata ce intrebi ceva, trebuie sa accepti otice parere. Oameni au si pareri diferite, nu doar cum arata, cum gindesc, asa ca trebuie sa acceptam pe toata lumea asa cum sunt ei.

aReferitor la barbati, eu cred ca ei nu simti vreun sentiment de asta sa faca copii laughing dar daca femeia spune hai sa facem si lui ii place de ea, o sa zica ca e de acord.
Asa barbati disperati dupa copiii mai rar vezi.Eu de cand stiu, odata am auzit pe cineva, era un barbat mai in varsta tinea cu toate alea sa caute pe una sa faca cu aia un copil.
In rest nu se agita asa barbatii, dupa plozi.Tu cine stie ce tip ai intilnit, de asta ce il impige mamasa de la spate, ce faci ba, stai ca mototolu laughing nu vezi ca unia ai familie, tu nu ai nimic, sunt si asa oameni, nu spun ca nu, dar is putini si aia.

Tu ai spus ca eu generalizez, dar se pare ca tu esti cea care o face.Eu am generalizat pentru ca asa se intampla ce am spus cu majoritatea oamenilor.
Ce ai aratat tu is exceptii, is mai putini, deci nu poti generaliza.
Femeile alea ce am zis cas disperate, nu asa au fost toata viata lor, ele isi doreau copil, sau o familie, dar nu acum, asa ca s-au lasat asa purtate de visuri, si la o varsta cum am spus, deja se trezesc laughing vai am deja 40 ce ma fac eu acum.
Dar nu toate femeile is asa, majoritatea fac copii cand is tinere, ca fac asta programat sau din greseala asta e.
Asa ca stai linistita, nu te judec eu pe tine, nici nu am avut intentia.Ca am fost nitel acid, aici asa este, dar nu din cauza ca nu esti tu curioasa de copil.
Daca ai iubit si te bucuri de viata impreuna, e bun, sa fiti sanatosi sa va simtiti bine happy
Daca iti place sa afci sex, atunci e de bine.Scuze pentru ca am spus probabil nici sexul nu iti place, dar nu am spus ca nu ti-ar placea, am spus probabil, deci am dat cu presupusu.

Referitor sa faci copii ca la batrinete sa stou si eu sa nu fii singur, aia e poveste laughing copii cand le vine rindul au zburat, tu vei ramne singur cuc, nu stau aia dupa tine.Fiecare e la casa lui, cu familia lui. Sa zici asa ca ar fi cimneva sa te ajuyte in caz de nevoie, da, ar fi o idee, dar si aici e asa si asa, multi au situatie slaba, de abia se ajuta pe ei, sa ajute pe aprinti is mai putini.

Plus aprintii mai au o pensie, au deja o casa a lor, se descurca ei cumva.
Asa nu te gindi ca la batrinete o sa regreti, pentru ca si cei care au multi copiii, tot singur raman, te nasti singur si mori singur, asa ca unia care spun nu stiu ce povesti sa ai sprijin la batrinete, basme laughing

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru Emma30555):

Are multe prejudecati, am observat ca uraste din ficati femeile care se machiaza, dar la inceli si misogini le gaseste scuze mereu oricate aberatii emit.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns (pentru VoidEternal):

Esti atat de fericit cu copilul tau incat nu stii cum sa mai atragi atentia pe TPU, sa te valideze cineva ca "intelectual" laughing

| J0B0MAT a răspuns:

De pe la 25 cam toate pe care le știu și eu.Mai nou cred că mă apucă și pe mine căci o iau spre 30.Nu mă ia nimeni, o să mă sinucidez.sad
Glumesc. Daar, mi-au mai zis unele că dacă ajung la anii mei nemăritate, s-o terminat viața.Și eram gen, whaat, i'm hopeless deci.
Pe bune acum, nu înțeleg drama asta și goana de a avea o familie până la o anumită vârstă. Unii s-au grăbit și au divorțat, de fapt foarte mulți care s-au aruncat de tineri în căsnicii.Alții nu au făcut nuntă nici la 40 și sunt foarte ok în relație.Eu cred că trebuie să știi foarte bine persoana și să fii măcar 95% sigur că nu vei regreta apoi decizia de a petrece tot restul vieții cu acea persoană.De copii nu mai vorbesc atunci când te decizi că vrei unul, trebuie să îți asumi responsabilitatea și să știi 100% că ești capabil să ai grijă cum trebuie de el, să îl educi corespunzător și să îl iubești mai mult decât orice.

| LaviniuA explică (pentru J0B0MAT):

Dap mai bine astepti pana cand esti sigura ca e persoana potrivita. Fetele respective de care zici, poate ca o cauta cu lumanarea laughing

| J0B0MAT a răspuns (pentru LaviniuA):

Mda, m-am gândit la un cap în gură, câțiva dinți scoși, vreun deget tăiat, dar am zis totuși că mai mare deranjul pentru cineva a cărui opinie nu contează.

| LaviniuA explică (pentru J0B0MAT):

O cauta cu lumanarea in planul maritat/procreere ziceam big grin

| J0B0MAT a răspuns (pentru LaviniuA):

O caută în orice planlaughing

| gabicoo a răspuns:

Mai nou de la doișpe.

| Hyperion7 a răspuns:

Femeilor,din ce am observat eu ca băiat, li se activează chestia asta cu familia și chestii in jurul vârstei de 18-25 de ani, dar se poate duce jeler până la un 35 de ani.
La mine, din ce am observat până în 25-27 maxim, multe se mărită, deci da

| iulia0514 a răspuns:

Cred ca după vârsta de 35 de ani desigur doar cele care vor copiii restul nu se stresează!

| VoidEternal a răspuns (pentru iulia0514):

Dpdv biologic după 35 de ani deja cresc riscurile in cazul unei sarcini. Eu zic că femeile care vor cu adevărat copii incep sa se preocupe de asta pe la 25, cel târziu 30.

| iulia0514 a răspuns (pentru VoidEternal):

Înainte poate dar acum nu mai e cazul pentru ca mai întâi vor sa aibă stabilite financiara, carieră, sa calatoreasca sa se distreze înainte de a avea copiii! După ce ai copiii nu mai poți sta prin cluburi pana la 4/5 dimineața sau sa mergi în fiecare weekend în altă țară etc.

| VoidEternal a răspuns (pentru iulia0514):

Se poate, dar consecințele întârzierii rămân valabile indiferent de cat de tare vor unii sa se distreze. Cei care chiar sunt serioși și chiar vor copii și înțeleg fenomenul cat de cat, se mobilizează mai repede, zic eu.

| iulia0514 a răspuns (pentru VoidEternal):

Eu personal am așteptat 10 ani înainte sa fac copilul și acum regret pentru ca poate dacă il făceam mai devreme ar fi fost mai bine pentru noi dar acum măcar am ce sa ii ofer! La urmă urmei e alegerea fiecărui om în parte un copil e tot copil fie ca îl faci la 20 sau la 40 doar ca cu cât ești mai tânăr cu atât ai mai mult timp de petrecut cu copilul

| LaviniuA explică (pentru iulia0514):

In ce fel ar fi fost mai bine pentru voi, daca il faceai mai devreme?
Daca il faci mai tarziu, cuplul e mai matur si stie sa-l educe mai bine.

| iulia0514 a răspuns (pentru LaviniuA):

Dacă îl făceam mai devreme aveam mai mult timp liber pentru a ne ocupa de el aveam un job mai puțin stresant mai puține obligați mai multa răbdare mai multa energie!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Stres? Fetele se marita5cand sunt stresate? Asta explică de ce multe fac o alegere proastă.

| LaviniuA explică (pentru DeMicUnCălător):

Da saracele laughing nu au auzit de Magnevie Stress Resist. Se streseaza, le mai cade parul, mai baga un maritat, un divort si gata sunt ok. Daca e mai merge inca un maritat pe fond nervos in caz de stres. Important sa dea nunta bine pe Facebook laughing poze cat mai profi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele fete vor sa se casatoreasca de la 18! Acum fiecare face ce vrea, eu consider ca cea mai buna varsta e de la 21 in sus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu totii nu avem delloc problema asta. Cred ca tu totusi esti de pe un deal ceva.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca nu ai acelasi limbaj cu al distinsei psiholoage Dr. Harleen Quinzel, ea era mai gratioasa, nu ii numim pe cei care nu sunt de opinie cu noi ca fiind de la tara, daca stau sa ma gandesc si noi orasenii avem rude sau stramosi din mediul rural!
Mai intai a fost satul si apoi orasul, nicidecum invers
Puddin'

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Ai o faza borderline?

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu da, tu dupa raspunsurile pe care le dai ai lipsa bunului simt
Multi sunteti oraseni dar veniti din toate catunele de la tara de prin Vaslui si nu numai, va permiteti sa judecati pe altii in schimb.
Mi-am dat seama de capacitatea ta intelectuala si cunoastere cand indemni pe cineva sa cunoasca persoane in barwinking
Ai fost prin baruri? stii ce gen de lume colinda asta, sau cine vine la agatat in club?
Ai auzit de proxeneti si persoane dubioase? se pare ca nu la voi e doar crema la orasele voastre de 2 lei laughing
Mai sunt unii care se mandresc ca sunt bucuresteni desi ei si toate rudele lor sunt moldoveni de cea mai joasa speta aia care dorm in sant cu rachiul langa ei, dar ce sa faci cand s-au vazut meltenii in Bucuresti injura pe toti ceilalti ca s-au facut oraseni
Cam asa si cu oraseanca din tine
Dupa intrebarile pe care le-ai pus crede-ma nu esti in masura sa dai sfaturi mai ales pe parte matrimonială, esti inca la stadiul de tabula rasa, slaba in orice cunoastere!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, am foost in baruri si e plin de proxeneti, mai ales cand vin astia de la Acasa sa filmeze, si mai ales cand mai e vreo simpatik care se cearta aiurea pe net, mare viata sociala ai daca ai scris trei texte despre proxeneti tu care nici nu iesi din casa, mai facii si pe desteapta. Deci crede-ma roxeneti aici foarte foarte rar gasesti dar degeaba incerci, mai bine stai zavorata in casa ca esti gretos de proasta.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Retardato sunt un el nu o ea! se citeste simpatic, toti de pe acest forum cunosc nicknameul meu, ceea ce tu nu stii ca esti o limitata!
Si am mult mai multa viata sociala decat orice terminata ca tine care s-a inregistrat ieri aici, o frustrata care latri aiurea, vezi ce intrebari pui mai copil atomic cu mintea subnutrita!
Ce stii tu despre viata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Ca esti proasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zic ca sigur esti de la tara nu e o presupunere. Dupa 20 de ani de stat la oras pur si simplu nu ai cum sa nu stii pe nimeni sa ai griji ca te mariti sau nu dar daca tastezi de sub o piatra sau ai bube in loc de creier atunci da e ceva super greu sa gasesti pe cineva. Asa ceva nici nu exista sa gasesti pe cineva. La oras intalnesti 20 de oameni pe zi. Cum ai putea sa te gandesti ca nu o sa poti produce copii? Maxim ca nu vrei. Pana la urma du-te la un bar si dup-aia schimba barul si dup-aia incepe sa te duci prin cafenele dar nu te duce singur si in cativa ani iti gasesti. dar au baruri in Suceava? Nu prea.

| Miruna333 a răspuns:

Cam cand se apropie de 30 si dupa incep si mai grav. Ma bucur ca nu cunosc persoane de genul, dar stiu din auzite. Fiind din Buc, e acelasi lucru

| KovacsB a răspuns:

La 18-20 de ani fetele inca viseaza feti frimosi calare pe cai albi, pe la 22-24 vad realitatea iar dupa 27chiar incep sa se streseze cu maritat copil popa etc.

| Celdrept a răspuns:

Mai mult din cauza presiunii sociale și cel familiar multe vor sa se mărite sau sa iei facă iubit fara al cunoaște cunoaste bine de teama de a nu fi judecate de societate sau anturaj, familie etc.
La noi babele deja te bârfesc daca nu te-ai însurat până în 30 de ani sau nu ai iubita.
Unele fete caută provideri altele o fac că așa simt, sunt mai multe chestii necunoscute, depinde la caz la caz.

| dullcat a răspuns (pentru Celdrept):

Nu cred ca existe batrani care sa nu discute despre cei tineri.

| Celdrept a răspuns (pentru dullcat):

Au mindset de eschimoși

| painecuzahar a răspuns:

Nu cunosc. Cam toate prietenele mele au intre 25-37 si inca nu se streseaza nimeni. Cred ca fricile astea apar pe fondul presiunii sociale si din fericire in jurul meu nu exista asa ceva.

| Marysaa16 a răspuns:

La mine în oraș nu se stresează cu măritatul, că cam 80% din cuplurile de la mine din oraș se înșelă reciproc, mai ales băieții în generația asta. Fetele din sate până la 17 ani schimbă câte 10 după la majorat zboară, rar să stea una acasă, în general așa s astea de la sate, nu toate

| dullcat a răspuns (pentru Marysaa16):

Ce generalizari bine fondate.NOT.

| Marysaa16 a răspuns (pentru dullcat):

Thanks laughing

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru DracuIa):

Nu stiu, dar vezi sa nu fie iubitoare de usturoi sau plaje insorite.

Răspuns utilizator avertizat
| hdhdbdjrana a răspuns:

Depinde de cat de matura esti sau le ce varsta incepi pubertatea dar in jur de 17 ani consider eu