| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un baiat de 16 ani, mai am un frate de 9 ani. Parintii mei se cearta tot timpul. Eu sunt mai emotiv de fel.
Mama a ramas insarcinata, tata s-a imbatat si s-a certat cu ea zicand ca nu e copilul lui si sa faca avort. Astazi la ora 13 (acum e 12) e programata la avort. Tata i-a spus sa il lase sa se nasca fiindca unde sunt deja doi poate sa mai fie unul, etc. Mama nu il asculta, i-a spus ca dupa ce face avortul sa dea Dumnezeu ca tata sa il viseze toata viata. A plecat deja spre spital. Nu vreau sa am o mama ucigasa (a mai facut deja un avort dupa ce m-a nascut pe mine). M-am uitat si la filmul Strigatul mut si am ramas socat, am vrut sa il arat si ei, dar n-am avut curaj si a plecat. Mai exista vreo sansa?

Răspuns Câştigător
| DauViata a răspuns:

Raspunsuri posteaza multa lume, insa putini sunt si oameni.
Feri2002 ai mesaj in privat

| anonim_4396 explică (pentru DauViata):

QuoVadis, iti multumesc pentru cuvintele tale. Ma bucur ca in lumea asta mai sunt si oameni cu suflet, cu empatie, oameni dornici sa ajute.
Din pacate, e prea tarziu. A facut deja avortul. Acum e in drum spre casa.
Ma gandeam sa-i arat filmul acela, dar cred ca mai bine nu. Nu vreau sa-i provoc suferinta, mai ales ca fapta e deja consumata. Singurul lucru pe care-l mai pot face e sa ma rog sa o ierte Dumnezeu pentru fapta ei.
Cat despre tata...
S-a intors acasa si dupa cum pare ori e beat ori e trist pentru mama.
Am incercat sa iti raspund in privat, dar "statusul de junior nu imi permite sa-ti raspund"

| anonim_4396 explică (pentru DauViata):

QuoVadis, iti multumesc pentru cuvintele tale. Ma bucur ca in lumea asta mai sunt si oameni cu suflet, cu empatie, oameni dornici sa ajute.
Dun pacate, e prea tarziu. A facut deja avortul. Acum e in drum spre casa.
Ma gandeam sa-i arat filmul acela, dar cred ca mai bine nu. Nu vreau sa-i provoc suferinta, mai ales ca fapta e deja consumata. Singurul lucru pe care-l mai pot face e sa ma rog sa o ierte Dumnezeu pentru fapta ei.
Cat despre tata...
S-a intors acasa si dupa cum pare ori e beat ori e trist pentru mama.
Am incercat sa-ti raspund in privat, dar "statutul de junoior nu ma lasa sa raspund"

13 răspunsuri:
| Couragebv a răspuns:

O mama ucigasa? Dar de voi cine are grija? Nu oameni din film, si nici parerile oamenilor din afara. Nu sunt, nici pro nici, contra avort. Dar se vede ca nu stii ce inseamna cresterea unui copil.

| anonim_4396 explică (pentru Couragebv):

Poate ca am folosit cuvintele gresite, ceea ce voiam sa apun e ca a ucis/va ucide un copil nevinovat datorita neatentiei. Pe noi a ales sa ne nasca si sa ne creasca. De ce nu a putut face asta si in cazul acestui copil. Oricum nu cred ca mai conteaza acum, cred ca deja a avut loc procedura. Imi cer scuze daca esti o mama si cuvintele (probabil exagerate) de mai sus te-au facut sa te simti ciudat.

| gabicoo a răspuns:

Băi ești troll!
Data viitoare inventează o poveste mai bună.
laughing

| Donsavas a răspuns:

In viata,toti ucidem la un moment dat. Intenrionat sau accidental. Plante,animale, amintiri, vise, oameni...
Se intampla, viata asta e o luptă continua iar pacea își face prezenta la un moment dat cand se așează totul în capul nostru. Parerea mea este ca tu esti prea implicat în discuțiile astea si nici macar nu esti major. Ar trebui să discuți cu consilierul școlar de la tine.

| Ineys a răspuns:

Avand in vedere ca deja a plecat spre spital de dimineata iar acum e ora 14:20 si tu nu ai facut nimic, nu prea mai e nici o sansa.

Spune-ne cum au evoluat lucrurile.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Ma faci sa ma simt vinovat...

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vina ta. Nici un copil nu are puterea de a-si controla parintii.
Tu ai facut cam tot ce puteai. Chiar daca ii mai ziceai odata inainte sa plece sau in timp ce era pe drum nu se schimba nimic. Nu te simtii vinovat si nu lasa asta sa puna o amprenta asupra vietii tale.

Cate luni avea copilul?

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Aproape doua

| GirlOnline81 a răspuns:

Ca sa ne intelegem de la inceput, sunt impotriva avortului, mai ales cand exista atatea metode contraceptive.
Dar decat sa isi traiasca restul vietii cu reprosuri din partea lui...

| anonim_4396 explică (pentru GirlOnline81):

Copilul ESTE al lui. Sunt sigur de asta

| GirlOnline81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am scris undeva ca n-ar fi, ma rog... n-a fost?
Am o prietena care a ales sa nasca cel de-al doilea copil tot intr-o situatie asemanatoare. Copilul are acum 7 ani si sotul inca ii reproseaza ca nu este al lui, desi ii este copie. Intelegi acum ce spun?