| karmaitsabitch a întrebat:

Sunteți pro/contra copii? Mă refer la a avea copii, mai exact. Aș vrea și argumente, dar nu de genul "pentru că vreau" și atât.

48 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Sunt pro; si as vrea să am. De ce? Mmm, nu caut neapărat un motiv, sau o explicaţie logică, biologică, sentimentală sau câte or mai fi. Ci pentru că pur si simplu este natural. Şi asa a fost şi asa va fi mereu. Iar eu vreau să fiu în armonie cu natura.

| RAY a răspuns:

E o prostie sa fi contra, logic ca PRO cel mai minunat lucru este sa dai viata, sa iti clonezi propiul adn =asta e scopul unei speci pana la urma, as vrea doi copii o fata si un baiat

| Violleta2022 a răspuns:

Am deja doi copii (acum sunt adulti), dar sunt PRO copilasi!

| sadrian46 a răspuns (pentru Violleta2022):

Vă felict dnă!
Scuzați ieșirile mele de peTPU.
Vă respect mult de altfel.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să discutăm despre strămoșii tăi, de când sunt oamenii, oameni, cam de 1 milion de ani, să nu mergem mai adânc, cu toate că ar fi necesar.
40000 de strămoși ai dtale pe verticală au răspuns cu pro la această întrebare. Răspunsul lor ești tu însuți.
Opțiunea este personală. Eu nu pot hotărî pentru nimeni.
dar hai să presupunem prin reducere la absurd că toată lumea ar decide să nu mai facă, și ar folosi cele mai sofisticate mijloace contraceptive care ar putea fi concepute, chiar și atunci viața ar fi învingătoare, căci nu există și nici nu va exista niciodată un mijloc contraceptiv perfect. Asta ar însemna sinuciderea colectivă a speciei umane. Așa ceva nu se va întâmpla niciodată.
Deci pro sau contra, nu are relevanță decât în plan strict personal.
Astfel, poți avea un procent mai mare sau mai mic de pro sau contra la răspunsuri TPU aici. Ce o să faci, o să îți ghidezi viața după ele? Mare nenorocit ar trebui să fii, ca să faci așa ceva.
Răspunsul meu a fost pro, eu am 3 copii. Un om normal și sănătos și la trup își dorește, deci răspunde cu pro.
Dta ceri să îți explice cu argumente de ce este el normal și sănătos.
Să îți dorești să ai copii, înseamnă să îți trăiești viața iar trăirea vieții are prioritate în raport cu argumentarea ei. Poți argumentezi dacă în primul rând trăiești iar nu argumentezi întâi, despre cum ar fi să trăiești ca om, ceea ce înseamnă să îți dorești și să faci copii. și apoi o faci.
Viața e mai puternică decât orice argument al tău sau al meu, nu eu spun vreau, ci viața din mine, ea este argumentul cel mai puternic de pe lumea asta, și nu dă doi bani pe întrebarea ta.

| karmaitsabitch explică (pentru sadrian46):

V-am înțeles părerea și argumentele, cu toate că dacă un om nu vrea copii, va face în așa fel încânt să nu aibă, cu orice metodă contraceptivă, da. Asta nu înseamnă sfârșitul omenirii sau altceva. Înseamnă doar că niște indivizi din atâtea miliarde de indivizi nu vor copii și atât.
Și ca să-mi ghidez viața după o întrebare pusă pe TPU e deja S. F.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răspunsul dtale este morbid (umor nepotrivit dar nu mă pot abține).
Cu cât ești mai tânăr genele pe care le transmiți sunt mai fragede și ai timp înainte să dai ortul popii să te bucuri și de nepoți.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru cei ce sunt contra și cei care amână, fiecare cu motivele lor.
Tu ai fi existat dacă mă-ta ar fi luat decizia să nu te facă?
Nu.
Astfel, tu iei o decizie pe care, dacă ar fi fost vorba să iei o decizie pentru tine, înainte de a te naște, nu ai fi luat-o și nu ți-ar fi păsat de motivele pe care le-ar fi invocat părinții tăi, ca să nu te facă.
Concluzia mea, pentru voi.
Propria voastră existență și faptul că putem sta de vorbă, aici și acum contrazice și face praf și pulbere oricare din argumentele pe care le aduceți atunci când luați decizia de a nu face copii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pro.
Nu prea ma regasesc in burlaceala, si nu vad ce altceva as putea face cu succesul (la care lucrez laughing ), in afara de rasfatat niste plozi.
Nu sunt genul care sa pretinda ca e fericit doar cu bani, obiecte si pisici. Pe astea le am deja, si ar fi "putin" cam deprimant sa raman la nivelul asta.

| Freya1 a răspuns:

Pro.
Atata timp cat esti un om matur ce poti sa iti asumi responsabilitatea de a creste un copil e ok sa faci.Adica eu cam asa vad viata, copilaresti, credti, te maturizezi, te pui pe picioare si intemeiezi o familie.

| SilentRain a răspuns:

Contra, conform istoricului familiei mele a-și risca sa am copii bolnavi, nu am bani și nici mentalitatea de a creste și educa un copil corect

| sadrian46 a răspuns (pentru SilentRain):

Părinții tăi au avut destui bani?
Banii niciodată nu sunt destul de mulți.
Este un singur mod de a fi suficienți, să te descurci cu cei pe care ai.
A educa un pe propriul copil în mod corect.
Este suficient să fie alături de tine și el va învăța de la mama limba maternă și de la dta, să deosebească binele de rău.

| sofisis a răspuns:

Pro. De ce as fi contra?

| Plato a răspuns:

Bineinteles ca pro. In cazul asta, nu ai cum sa excluzi "pentru ca vreau". Pentru ca ai optiunea de a avea copii pentru ca vrei, nemaifiind nevoia de alte justificari.
Totodata, copiii sunt o binecuvantare. Duc specia mai departe, iti ofera o multitudine de emotii intr-o concentratie nemaipomenita si inextricabila, apoi, cand zaci la pat, are cine sa-ti aduca un pahar de apa, cum se zice.
Mi se pare imposibil sa fii contra, chiar daca tu personal nu vrei. Sa detesti in general copiii inseamna sa fii un om distrus.

| karmaitsabitch explică (pentru Plato):

Probabil m-am exprimat eu mai aiurea, dar nu am spus "contra" cu sensul de a detesta copiii. Contra în sensul în care suntem în lumea în care suntem, cu aproape 8 miliarde și resursele sunt tot mai puține. Sau în sensul în care suntem în România și nu cred că trebuie să mă explic foarte mult aici și contra cu gândul la toți factorii de genul. Și când am spus că motivul doar "pentru că vreau" nu e de ajuns m-am referit la a lăsa egoismul deoparte. Pentru că dacă îl faci doar pentru că vrei un copil și nu te gândești la nimic altceva, la viitorul lui, la ce se întâmplă în țară și cum vor evolua lucrurile, mi se pare sincer un act de egoism.
Asta e strict din punctul meu de vedere, desigur.

| Plato a răspuns (pentru karmaitsabitch):

Egoism? Deci inainte de a face un copil, trebuie sa analizez economia internationala, natalitatea si decesele, ca sa vad daca lumea are nevoie de copilul meu?
Da, fac copii pentru mine si pentru ei(copii). Sa le dau sansa de a trai si mie de a ma bucura de ei. Daca asta e egoism, e cea mai nevinovata forma de egoism.

| karmaitsabitch explică (pentru Plato):

Ce mod frumos de a descrie egoismul... E ceva.

| sadrian46 a răspuns (pentru karmaitsabitch):

Despre ce se întâmplă în țară afli de la TV, nu-i așa?
Concluzia mea este că pentru tine TV-ul funcționează pe post de prezervativ, nu te lasă să faci copii. O funcție pe care nu m-am gândit că o are.
A doua funcție este că se află în slujba străinătăți, dacă te alungă din țară ca să poți și dta să fii fericit, să faci copii, în zona unde umblă câinii cu colaci în coadă.
Ați mințit poporul, cu televizorul!

| karmaitsabitch explică (pentru sadrian46):

Ați scris ditamai răspunsul pe baza unei presupuneri când eu n-am menționat nicăieri dacă eu mă uit la TV sau nu. Mai ușor cu presupunerile astea.

| sadrian46 a răspuns (pentru karmaitsabitch):

Așa să fie, dacă nu de la TV, de unde ai aflat că România e pe copcă, și nu merită să faci copii în ea, ceea ce e adevărat, cumva pe surse și resurse?

| Nemessys a răspuns:

Eu sunt de parere ca fiecare este liber sa faca ce vrea. Eu am motivele mele personale pentru care nu o sa vreau niciodata copii, dar din partea mea altii pot avea. Ma enerveaza doar aia care nu au bani nici de apa potabila dar totusi fac cateva 6-7 copii. Nu am sa ii inteleg niciodata. De ce el, daca traieste in saracie extrema, trebuie sa mai chinuie si alt suflet nevinovat.

| bogdan324 a răspuns:

Daca ai bani, timp pentru a-l educa si cel mai important afectiune pentru ei, clar pro.
Eu nu as putea concepe ideea sa am un copil care ar fi gen "ala are si eu nu am".
Personal nu as vrea sa am un copil fiindca stiu ca nu ii voi putea oferi tot ce vrea.
Pur si simplu nu vreau sa fiu genul ala de tata "Te-am facut, acum descurca-te!"

| Eireann a răspuns:

Eu personal nu vreau sa am copii, nu ii consider "dragalasi", ma irita zgomotele si nu am dispozitia necesara sa ma pun la mintea lor. Ma simt implinita si multumita fara. Cei care ii doresc si cred ca ii pot creste bine - mult succes si sa fie sanatosi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Eireann):

Copiii nu ii faci ca ii consideri dragalasi, ci pentru a lasa ceva din tine in urma. Bine, daca esti profesoara de elita sau in alta pozitie in care marchezi pozitiv vietile a sute de copii si ajuti la formarea lor ca oameni ok, atunci poti fi absolvita de asta. Altfel, cand aud ineptii cu "nu am dispozitia necesara sa ma pun la mintea lor" sunt tare curios ce dispozitie si implinire o sa ai cand vei fi cu un picior in groapa si nu o sa ai cu cine schimba o vorba...

| PersonajFictiv a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=u-ryuJDTpEc&t=0m15s

Îl faci pentru că vrei să se bucure de viață.
Îl faci când poți să îl ajuți cu orice are nevoie el.
Vorbesc doar pentru mine aici.
Și nu am idee daca vreau, dar știu sigur că în România NU ar avea ce căuta.

| CleanHeart a răspuns:

Pro, ador copiii și când o să vina vremea vreau și eu 2. Nu sunt de judecat nici cei care sunt contra, probabil au motivele lor dar copilașii rămân mereu o binecuvântare.

| FaraNume1245 a răspuns:

Chiar e o chestie de "pentru că așa vreau".

| karmaitsabitch explică (pentru FaraNume1245):

Normal că e important să-l vrei, altfel dacă nu îl vrei și îl faci ar fi tragic. Mă refer mai exact la ce viitor credeți că ar avea el. Adică cred că trebuie să te gândești bine la toți factorii care sunt în jur pentru a face un copil.
Adică e mai ok să îl faci pe sistemul "lasă că poate o să fie bine" cu toate că îs atâtea chestii negative sau îl faci doar când ești absolut sigur că îi poți oferi aproape totul, din toate punctele de vedere? Cred că o bună întrebare ar fi și dacă l-ați face în România, până la urmă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pro si contra, dar când trebuie. Si asta Depinde peste foarte mult timp, vad moda asta de a avea copii când esti tânãr sincer mie mi se pare o prostie. Cu cat esti mai iaintat in vârsta cu atât sti mai multe/esti in stare sa-ti cresti copilul sanatos si te poti ocupa calumea de el.

| ℓαυяα a răspuns:

Sunt contra dacă faci un copil când nu te poți întreține nici măcar pe tine. In momentul in care ești la casa ta, ai un job stabil și plătit bine, un partener care știi ca te susține și te iubește, atunci da, poți face un copil. Eu îmi doresc doar îmi momentul in care știu ca ii pot da tot ce are nevoie, fără sa ducă lipsa de nimic happy

| QElenaBoghiu a răspuns:

Un copil este o bucurie (binecuvântarea) într-o familie.
Eu de exemplu nu pot avea copii, însă mi-a-și dori.
Unii își doresc copiii și nu pot face.
Iar alții fac copii și îl lasă fără viitor (părinți incapabili)

Ceea ce vreau sa zic este ca un copil este rezultatul a doi oamenii care se iubesc happy

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Eu nu vreau, simplu. laughing
Nu sunt contra in a avea copii, dar nu imi plac. Comportamentul lor ma irita si nu sunt pregatita psihic pentru atata rabdare. happy

| IIIshaneIII a răspuns:

Clar nu vreau, nu vreau sa ma zbat sa muncesc sa ai intertin si sa imi faca fire albe, sa inbatranesc inainte de termen, vreau sa imi traiesc viata in liniste si libertate si cu o partenera cu aceleasi conceptii.

| Gaby212 a răspuns:

Daca este vorba de o relatie stabila, in care cei 2 au principii de viata sanatoase si resursele necesare cresterii si educarii unui copil, atunci sunt PRO.

Daca exista probleme mai dificile in cuplu, instabilitate financiara sau pur si simplu lipsa de responsabilitate, sunt CONTRA.

Nu ma declar de acord cu avorturile, deci oamenii din a 2-a categorie ar face bine sa isi tina veverita departe de scorbura daca nu stiu sa foloseasca un prezervativ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gaby212):

In teorie suna bine, asa pe hartie, dar planurile de-acasa nu se potrivesc cu cele din targ.
tu ce fel de parinte crezi ca ai fi?

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am avut o relatie de 3 ani cu o persoana minunata...Dar pentru ca sentimentele mele erau mai profunde decat ale ei si ma vedeam ca fiind singurul care ducea in spate relatia, am pus punct.Si acum ma doare...Un an s-a scurs si eu inca nu am trecut peste.Imi e dor de ea.Chiar daca acum are pe altcineva in viata ei, ii doresc tot binele din lume si sper ca e fericita.
Copii vreau dupa casatorie, momentan am 23 de ani.Inainte de 25 nu planuiesc asa ceva.
Iubesc copiii, cred ca as fi un tata bun. Baieti/fete...Nu conteaza! Sanatosi sa fie!
I-as duce la meciuri sportive, spectacole, concerte, m-as juca cu ei, i-as invata sa fie oameni in societate si i-as ajuta cu temele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gaby212):

Mmmm, deci tu ai fost femeia si ea barbatu. Tu cu floricele, care "ducea relatia in spate" de parca ar fi fost ca o pedeapsa, tu cu sentimente profunde in timp ce ea trebuia sa fie barbatu casei, daca tu erai gingas ca o petala ducand relatia in spate.
Aici ai gresithappy

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am tinut la ea si am menajat-o de multe pentru ca parea genul de femeie care merita.Si mai tarziu mi-am dat seama ca de fapt era paralela cu relatia noastra. Am renuntat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gaby212):

Daca n-ai inteles unde ai gresit, degeaba happy o sa iti dai seama mai tarziu. cu petalele si gingasiahappy

| Gaby212 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ea este genul de femeie care are nevoie de protectie si atentie...E foartemica si fragila laughing Imi era frica sa o las singura pe strada dupa ora 6 laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gaby212):

Esti sigur? sau el e "cel fragila " care vrea sa se faca folositor, da "doar vrea sa para?"
femeile sunt independente ca barbatii, nu au nici un handicap. de ce porneste nenea vasile asta pe premiza ca ea ar avea un "handicap" si el a "luat in spate toata relatia?" cred ca a muscat mai mult decat putea inghite.

| sadrian46 a răspuns (pentru Gaby212):

Te înțeleg în chestia cu căsătoria, dar comentariul meu este că copilul se bucură de viață dacă îl faci și nu te întreabă dacă ai fost la popă și la primar înainte și nici câte iubite ai avut înainte ( sau după).

| sadrian46 a răspuns (pentru Gaby212):

Tot așa ca să te în-cura-jez. (Glumă tâmpită din partea mea).
Ea nu putea să fie paralelă singură, dacă nu erai și tu paralel.
Două drepte nu pot să fie paralele una cu alta, dacă una e paralelă și alta nu.
Așa că eu zic să nu aștepți până la 25 de ani, ca să înveți teoremele lui Euclid și ascensiunile pe Muntele lui Venus.

| Gaby212 a răspuns (pentru sadrian46):

As fi vrut sa pornesc o initiativa contra avorturilor dar fiind student nu prea am timp.

| sadrian46 a răspuns (pentru Gaby212):

Nu ne grăbim, dar strângem rândurile.
Veniți cu noi,
Și în rânduri strânse, strânse să pornim.
( Imnul FMTD).

| Gaby212 a răspuns (pentru sadrian46):

E pacat ca multora le place sa isi faca de cap o noapte intreaga fara sa isi asume responsabilitati...Si e mai naspa ca majoritatea avorturilor sunt facute de parasute de 14-15 ani.Ce sex sa faci la varsta aia?! Doamne...

| Necunoscutu92 a răspuns:

Pro e ceva normal sa ai copii serios acum numai daca nu vrei sa ai mostenitori etc atunci doar

| Delilahhh a răspuns:

Pro, desigur. Copiii ne amintesc sa fim oameni, ne invata cum sa ne bucuram din nou de viata si cum sa vedem frumusetea lumii in care traim prin ochii lor, sunt emotie...