Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sunteti de acord cu/aplicati principiul "sa moara si capra vecinului"? De ce? Vreau argumente pro si contra.
Ma refer la situatii de genul: doi elevi copiaza la un test. Pe primul il prinde, iar acesta spune ceva de genul "bine, m-ati prins, puneti-mi nota 1. Dar pe x nu il vedeti ca el copiaza de rupe si nu ii spuneti nimic? De ce numai eu?".

Răspuns Câştigător
| Userses a răspuns:

As fi de acord, dar nu prea. Trebuie sa stii de la bun inceput ca-ti asumi un risc copiind. Ca doar tu n-ai trecut neobservat prin acea incercare...asta e! Normal ca nu-ti convine ca vecinul inca e teafar si nevatamat, dar, pana la urma, putea el s-o pateasca si nu tu. Ideea e ca amandoi v-ati bagat oricum in rahat. Stii cum e vorba aia despre unele facultati? Intra cine vrea, iese cine poate. E ceva similar cu ce problema adresezi tu in intrebarea asta. Amandoi ati vrut sa copiati, dar nu amandoi ati si reusit sa copiati. Apoi, daca e s-o dam in alte discutii, iti spun din proprie experienta din liceu, ca unii profi lasau sa copieze pe cine voiau, cativa, putini, dar de regula copii buni la majoritatea materiilor, dar pana si acestia pot recurge la copiat din varii motive:n-au putut sa retina nu stiu ce formula kilometrica, n-au inteles prea bine un anumit exercitiu, etc. Dar erau cuminti, erau oarecum placuti profilor, pe cand altii mai galagiosi care deranjau ora erau mereu target anti-copiat. Pana la urma, nu tine doar de "capra vecinului".
E o chestie subiectiva. Depinde de exemplu, situatie. E firesc sa te cam oftici, insa pune-te si in situatia cea mai favorabila, tu scapi, o clasa intreaga e prinsa ca a copiat. Oricum ar fi, capra vecinului mai e mulsa si de alte persoane, nu doar de proprietar, crescator.

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu sunt de acord cu asta.De ce sa-i trag si pe altii nu dupa mine?! In principiu nu m-ar incalzi cu nimic si m-ar face sa ma simt oarecum penibil si mult prea pueril daca as face ceva de genu.Majoritatea vor spune ca nu sunt de acord cu asta, dar putini sunt capabili sa sa-si tina gura in astfel de situatii!

| CrazyTeenager a răspuns:

Fiecare cu norocul lui, macar unul sa reuseasca, nu sunt de acord, dar stiu din propria experienta cum gandesc unii.

| Woodenpints91 a răspuns:

Aici intervine mentalitatea de căcat majoritătii românilor.
Se simt mai bine când ştiu că şi alţii împart acelasi rău cu ei. Chiardacă pe ei nu-i avantajează deloc că moare şi capra vecinului, este un fel de prag psihologic pentru ei, un fel de consolare.
Dacă unui om îi ia foc maşina în parcare, doar maşina lui, desigur, e tragedie. Dacă ia foc toată parcarea de 30 de maşini, se vor consola între ei având impresia că paguba e mai mică, dacă li s-a întâmplat la toţi, astfel încât nu mai pot spune că-i ghinion.

| michelia a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ai surprins foarte exact mecanismul asta al consolarii prin comparatie. De fapt si terapeutii il folosesc, folosindu-se chiar si pe ei pe post de exemple pentru " capra vecinului". Nu cred ca sintem noi, romanii, cei care am descoperit la faza asta roata. Functioneza peste tot si cam la oricine. Si la mine, si la tine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta cu 'sa moara si capra vecinului' mi se pare o tampenie.
Oricum, in exemplul pe care l-ai dat tu, caprele sunt furate, din moment ce amandoi copiaza big grin

| qxAlbastru a răspuns:

Sincer nu sunt de acord cu asta.dar nu spun ca eu nu am facut-o :]] [acum nu o mai fac..imi fac probleme singura]
Nu stiu, pur si simplu noi ca oameni..nu vrem ca numai noi sa pierdem.
Daca pierdem sa piarda si restul.
E ca si cum..simtim nevoia de a ne descarca pe restul. facandu-le si lor ceea ce patim noi :]]