Întrebare recomandată | RazvanX26 a întrebat:

Tatăl și cu mama mea vor sa ma dea afara din casa, doar ce am împlinit 18 ani mi-am făcut majoratul singur, am muncit pana în decembrie din luna iunie adica vreo 6 luni și am avut ceva bani,acum am rămas fără job dar urmează sa merg iară altundeva. Ideea e ca ei sunt nerecunoscatori, mereu le dau banii si îmi cer banii și dacă le cer banii înapoi îmi zic ca m-au crescut atâția ani de zile pentru mine și eu acum le cer banii. Nu știu ce sa fac, ca tata ma injura, ma bate, ma amenință cu moartea și ca ma da afara din casa ca sunt "lepra" în contextul in care alții de vârstă mea nu platesc nimic(iar eu îmi plătesc singur mâncarea, transportul, telefonul, sala). Nu știu ce sa fac, banii sa ma mut singur nu am ca am cam dat lor. Ce sa fac? Sunt disperat, va trebui sa stau pe strazi sau nu știu, dar vreau sa scap de ei.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Legiunea franceza, stai in armata primesti salariu, strangi bani si iti cumperi proprietatea ta. Poti sa te duci cand vrei tu

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Incearca sa iti gasesti de lucru si sa te muti. Nu mai spune ce salariu ai ca sa nu iti mai ceara din bani. Daca cer, spui ca nu ai, ca ai salariu mic. Pui deoparte in felul asta si te muti singur.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pleaca urgent, sau cand incearca jegul sa te bata data viitoare, rupe-i capul cu grija si atentie. Nu ai vrea sa il omori, totusi.

Răspuns utilizator avertizat
| 1997onur a răspuns:

Nu trebuie sa scoți certă sau sa ridic mâna la părinți tai nu te lua dupa uni nebuni de aicia ca altfel nu am cum sale spun te duci pe olx ai cauți de muncă daca nu cel mai bine te duci personal si întrebei până găsești apoi muncește puneți banu deoparte nu-i cheltui aiurea si te-ai mutat nu-i nevoie sa faci scandal dacă vezi ca pe uni atâta ii duc si atâta știu de la viață altceva in afară de scandalurile si certurile nu știe nimic nu trebuie sa fi la fel ca si nici sa ridici mâna la părinți tai nu-i deloc bine si nici normal eviți stai departe de asa oamenii cel la bine.

| DennK a răspuns:

Du te la poliție, curaj. Spune le ca părinții tai te agresează, spune-le ca vrei banii pe care tu i ai dat lor inapoi ca sa te muți in chirie pentru ca tu nu poți trai in condițiile astea. Dosar penal, judecată, sunt drepturile tale. Mor de ciuda ca in Romania nu sunt legi aspre cu părinții ăștia care la 18 ani îți cam fac vânt din casa lor ca si cum ei gata nu mai au nicio obligație nicio datorie. Bafta. Dacă ai nevoie de ceva scrie mi in privat

| UserNameLost a răspuns:

Mai rezistă până reușești să strângă destui bani cât să te muți singur, ai toată viața înainte și nu trebuie să te lași descurajat.

| pashkal a răspuns:

Te angajezi ca paznic (agent de securitate) si rar o sa mai dai pe acasa, te duci numai sa te culci. Am lucrat eu, sunt ture si de 24 de ore, asa ca ma gandesc ca daca te vad mai putin le mai trec nervii.