| 7uuuu7y5yg a întrebat:

Sunt foarte disperat. Un vecin de al nostru a venit acasa si face panarama pe strazi si se urla in fata portii la noi ca ne-am facut "palat", adica ne-am facut o casa mare anul asta. Se ducea la vecini si spunea ca il omoara pe tatal meu, il ameninta pentru ca cu cateva zile in urma a venit la noi si vorbea tampenii si l-a prins tata de mana si l-a dat afara. Am sunat la politie, a venit l-a luat si i-a dat drumul acum e acasa. Acum face iar panarama iar tatal meu cum nu are rabdare s-a dus afara dupa el. Ce ar trebui sa fac? Spuneti-mi va roog sunt foarte disperat si speriat.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pistol cu bile de cauciuc si cand vine sa.l impuste in boaşe apoi va ramane la casa lui pe viata

Bula
| Bula a răspuns:

Ar fi bine de stiut, de ce e suparat vecinul.
Poate casa voastra ii face umbra mai mare decat permite legea, sau are alt motiv.

| Violleta2022 a răspuns:

Chemati Politia si face-ti reclamatie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

112 și neapărat plângere pentru amenințări

| sierra1 a răspuns:

Nu vă faceți voi dreptate, sunați iar și iar la poliție (dacă ce spui e adevărat)

| 7uuuu7y5yg explică (pentru sierra1):

E adevarat! Jur

| minrest a răspuns:

Rabdare! Nu intrati in vorba cu el, si faceti plangere, de fiecare data cand face ceva mai grav.

| theforceofgood a răspuns:

În primul rând fii foarte atent cu astfel de oameni deoarece sunt foarte periculosi. Ia ca exemplu cazul acela din Timis cu criminalul acela de a intrat peste acel om în casă cu drujba, a tăiat uşa cu drujba şu după ce pătruna în casă a urmărit victima până în curtea casei unde a omorât-o în chinuri groaznice cu drujba. Şi mai venise şi înainte să facă scandal de a spart o sumă de lucruri prin casa acelor oameni. Fii foarte atent cu astfel de oameni, pot reprejenta un real pericol.
Încearcă să depui plângere direct la procuratură, fiind ca şi cum l-ai da în judecată pentru fapte penale.
În al doilea rând - securizeazăți casa usile tot timpul încuiate mai ales naoptea, seara, dimineața devreme. Să dispui de usi puternice, de metal dacă se poatr, ferestrele iarăşi solide, cu grilaje de fier dacă se poate.
Să ai în casă tot timpul ceva arme pentru autoapărare - bâte, furci, topoare, spray paralizant, electrosocuri de ale bune etc.
Ai putea să obții un permis de port armă şi să iei un pistol sau mai multe pentru casă. Sau dacă nu, poți cumpăra pistoale cu glaonțè de cauciuc de ale bune, pe care le poți cumpăra la liber de pe internet sau de la magazinul de arme şi sunt destul de eficiente - credemă - pot pune şi un luptătot de box sau mma de la categoria grea la pământ.

| CriisTiina12 a răspuns:

Du-te si fa plângere si ordin de restricție. Dacă se va mai apropia de voi o sa fie amendat sau mai rău

| Nimeni666666 a răspuns:

Ai putea sa faci o plangere la politie sau sa il chemati la voi acasa sa vorbiti despre faptul ca nu conteaza cat de mare e casa

| 7uuuu7y5yg explică (pentru Nimeni666666):

Frate el era beat mort si cand e treaz fuge de tatal meu

| Bula a răspuns (pentru 7uuuu7y5yg):

Asta nu e explicatie.
Daca casa voastra e mai inalta decat a dat el acordul si ii face umbra, atunci poate cere in instanta chiar si demolarea casei, pana la inaltimea legala si aprobata si de el!

| Nimeni666666 a răspuns (pentru 7uuuu7y5yg):

Asta e chiar ciudat

| StefanUrsake a răspuns:

In Romania abia dupa ce sa intampla ceva rau se iau masuri. Normal un om periculos trebuia inchis. Nu stiu. la politie. Politia sa faca dreptate pentru a fi totul legal. asa e cel mai bine

| UnicornLover1 a răspuns:

Iti recomand sa suni la politie iar si daca vin sa ii întrebi ce poți face daca vecinul tau continua