| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am 13 ani. Deci eu ies afara in cartier, de obicei 2 strazi mai departe de strada mea. E un barbat undeva la vreo 47 ani care are o masina de care se sprijină toti copiii si tabla era îndoită dar nu de noi si a iesit bărbatul ala ca sa ne certe si ne amenința cu bataia, ne injura, ne zicea "mars/duceti-va dracu" si eu cum sunt cea mai rea in gura din gasca m-am luat la cearta cu el, cred ca de vreo doua ori. Azi mi-au zis niste prieteni ca cica a gasit cioburi in cauciucul din roata de la spate dar gen bagata intentionat si cica pe mine a dat vina si vrea sa ma bata. Azi a iesit si a inceput sa ma injure, sa ma ameninte ca ma bate, zicea ca il cunoaște pe taica-miu(si da, i-a zis numele deci inseamna ca il cunoaște), ca cica a vorbit cu el si o sa ma bata de fata cu el si multe alte tampenii. Sunt camere de luat vederi pe strada dar el a facut poza doar la roata, nu are vreo dovada ca eu i-am pus cioburi in roata, poate chiar el si-a pus singur cioburi ca sa dea vina pe mine ca sa platesc bani sau sa ma certe. Oricum il cred pe taica-miu in stare sa ma bata(mi-a mai zis ca cica cand ajung acasa o sa ma bata) dar nu mi se pare corect sa fiu certata si batuta din cauza unui bețiv ordinar care da vina pe mine degeaba fara dovezi, cand ar putea sa se uite pe camerele de supraveghere pentru ca sunt cateva persoane de pe strada care au camere de supraveghere. Va rog spuneti-mi ce sa fac, nu eu am pus cioburi si mi-e frica de tata ca sa nu ma certe sau sa ma bata. Daca o sa ma bata pe nedrept nu stiu ce o sa fac, cred ca o sa fug de acasa si nu o sa ma mai întorc niciodată crying

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Atat timp cat nu are nici o dovada fizic nu vad de ce te-ar bate tatal tau, pe cine crede el pe fata lui sau pe cineva de pe strada?

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru aditimus):

Parintii mei stiu ca sunt cam rea su am tupeul sa comentez aproape oricui pentru ca nu imi place sa stau ca scpava, sa ma faca in toate felurile si eu sa tac, ei bine asa e si aici. Eu am fost singura care a comentat si vad ca acum are pică pe mine, am aflat de la mai multi prieteni ca de fapt un baiat a spart o sticla si sticla si impingea cioburile sub masina sar in niciun caz in roata, cine știe ce dușmani mai are el la cat de nebun e sau pe unde a trecut cu masina. Deci v-am explicat cum sta treaba, tata il va crede mai mult ca sigur dar eu nu as fi in stare sa bag cioburi in cauciucuri si am mai zis, eu tot cre ca si-a bagat singur cioburi, a vazut cioburile alea si poate a vrut sa profite de situație, cred asta pentru ca v-am zis, are pica pe mine si s-a ambalat prea tare fara nici o dovada cand putea sa intrebe frumos etc. Azi am si început sa plang de nervi...

| aditimus a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

De ce nu iti chemi prietenii care stiu adevarul pe la tine sa ai un avans inaintea celui ce oricum o sa vina sa te parasca?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți fugi de acasă, vei fi prinsă și adusă înapoi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Deci te sprijineai si tu de masina "betivului", te-ai "luat in gura" cu el, iar acum te simti victima.
Cine te-a sfatuit sa te comporti asa?
Ti-ai cautat scandal, ai primit. Trebuia sa respecti masina omului, si sa nu stai pe langa/pe ea. Iar cand un adult urla la tine, e bine sa-l ignori, nu sa te certi aiurea cu el.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, m-am sprijinit si eu si toti restul copiilor care ies afara pentru ca a zis ca NE LASA, ceea ce nu ai inteles este ca ne-a certat pentru ca tabla de la masina era îndoită dar nu din cauza noastă si ne facea in toate felurile asa ca eu fiind tare in gura si neputând sa suport toate jignirile alea normal ca am comentat si a inceput sa ma faca panarama mica, proasta, imi zicea marș si multe altele. Sper ca nu o sa mai fie nevoie sa mai explic inca o data.

| MValentin a răspuns:

Fi fermă si calma, explică le parintilor tai ca nu ai niciun motiv pentru asta si forta ta nu e de ajuns sa impinga un ciob intr-o roata de masina doar daca o trecut peste ele nu stiu de unde. Fa in asa fel incat ai tai sa faca scandal cu betivu ala, încearcă mereu sa fi mai ferma si cu raspunsurile altor oameni nu stii ce le poate trece prin cap, da le peste nas inteligent, si in ultima instanta sa ti sara si tie,, mustarul,, happy