| ZerraPella a întrebat:

Tatal unei fete are o sora, sotul ei are un frate care are un copil, adica eu. Pot sa ma casatoresc religios cu ea? Adica suntem rude ceva? Sau? Multumesc

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti. Nu sunteti rude decât prin alianță.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, sigur.
Sora tatalui si sotul ei sunt din familii diferite, deci restul pe cele doua ramuri sunt rude prin alianta.
La rude prin ALIANTA nu au nimic comun genetic, deci nu exista nici un impediment sa va casatoriti.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu zic sa nu te grabesti cu insuratoarea, macar pana aflii ce feld e rude sunteti, ca explicatia ta este fara sens si nu am inteels nimic.

| minrest a răspuns:

Sunteti rude prin alianta, nu aveti nici o legura genetica asa ca, daca stati la oras, va puteti casatori fara probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este unchi de-al dolea cu tine, si fii-sa este verisoara de gradul 2.
Dar ai explicat ca curu. jur. tata lu sora lu fratele lu verisoru sotiei prietenului, caca.
cati ani ai? 8?

| Teo29 a răspuns:

Sunteti rude, nu puteti!

| ibaal a răspuns:

rolling on the floor m-ai pierdut. laughing
daca nu esti sigur,mai bine las-o asalaughing
ceva, ceva, prin alianta tot sunteti!
Dar, cum va gasiti, fratilor?! Atatea femei si barbati si voi va ...cu rudelelaughing fie ele si prin aliantarolling on the floor