| anonim_4396 a întrebat:

Tii mult la orgoliul tau pana cunosti o persoana, deveniti mai apropiati (nu neaparat iubiti) si scazi orgoliul? sau preferi sa ramai cu orgoliul si singur? bineinteles ca nu veti fi crezuti hahaha! e o intrebare care nu are un raspuns corect teoretic in general. Este o situatie prin care trebuie sa treci de multe ori ca sa traiesti sentimentele alea. Cine vine cu o masca aici sa o faca pe durul, sa si-o bage in cur ca nu impresioneaza pe nimeni si nu castiga nimic.

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Viata e plina de compromisuri.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Sincer vorbind am fost un om orgolios dintotdeauna, cedez foarte rar teren si de multe ori prefer sa raman singur decat sa-mi calc principiile si preferintele pentru cineva care simt ca nu tine cu adevarat la mine, fie persoana respectiva doar un prieten/prietena sau o posibila iubire.

Dar mi s-a intamplat o singura data sa cedez aproape de tot din orgoliu. S-a dovedit acelasi lucru, ca eu am fost cel ranit.

| anonim_4396 explică (pentru AlexanderAdrian):

Numai un las se da batut dupa cateva esuari. Orgoliul nu te imbratiseaza si-ti aduce rasete. Vorbind la general acum, degeaba ai un orgoliu de metal in tine, daca nu ii dai motive acelei persoane ca sa apara sentimente mai profunde. Stii vorba aia ''meet me half-way''? poti fi la jumatate de drum, tu ai incercat, vezi mai departe cum paseste cealalta persoana.Eu sunt o persoana foarte intuitiva asa ca rareori am gresit, dar din propria mea experienta, intai trebuie sa stii ce vrei tu, apoi vei sti ce sa cauti in oameni si nu te vei imprieteni cu oamenii gresiti.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim_4396):

1. n-am spus nicaieri ca m-am dat batut

2. e relativ dificil sa nu dai si peste oameni "gresiti" La cat se minte in ziua de azi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu una am orgoliul mare. Dar de ex. atunci când mă cert cu persoana pe care o iubesc, parcă îmi vine să mai las din el, dar nu pot. Noi oamenii - nu toți - suntem prea mândri și nu vrem să fim luați de fraieri, de aceea dacă se nimeresc 2 orgolioși, e prea mare sacrificiul ca unul din ei să lase de la el.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-o relatie, daca vrei sa fie de lunga durata, orgoliul nu are ce cauta

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Daca m-as intelege foarte bine cu persoana respectiva evident ca las orgoliul, adica nu joc intr-un film ca sa incerc sa par ca Chuck Norris laughingSi apoi aeca persoana apropiata, daca e apropiata, te place asa cum esti.La ce iti mai trebuie orgoliu atunci? Pentru o cearta amarata...neah...se pot rezolva lucrurile.

| Northern a răspuns:

În general nu sunt o persoană orgolioasă, însă cunosc o mulțime de oameni cu o numită mândrie fața de ceilalți.Nu te prea poți schimba pentru o persoană anume, fie ea și din familie.Nu generalizez, dar sunt rare acele cazuri.Cei care s-au născut cu un orgoliu imens, nu prea pot schimba asta. Eu am în familie astfel de oameni.

| Mădălllinna a răspuns:

Uneori ai o stare in care te gandesti: "Renunt la orice, numai la Orgoliu nu", dar daca te gandesti mai bine, nu se merita sa pierzi persoane dragi, persoana iubita din cauza orgoliului. Mai bine omori orgoliu decat sentimentele ce leaga doua inimi happy

| SweetAl3x a răspuns:

Depinde de persoana asupra careia iti "exerciti" orgoliul, daca se merita sau nu sa cobori garda. Dar asta se afla in timp si in general iti vine pe moment, nu e ceva la care sa meditezi.