| anonim_4396 a întrebat:

TPU am o întrebare, dacă eu şi o fată suntem verişori cu cineva, şi eu cu acea fată suntem verişori? Ea spune că suntem, dar eu nu sunt sigur. Mai exact cum se stabilesc verişorii?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Voi puteti fi si frati.

| K0sti a răspuns:

Fata aia e mai isteata ca tine!

| raluk27 a răspuns:

Unul dintre parintii tai (tata sau mama) este frate/sora cu unul dintre parintii celuilalt (tata sau mama). Asa se stabilesc verisorii.

| raluk27 a răspuns:

In situatia data de tine, nu e obligatoriu ca la randul tau sa fii var cu acea fata.
De exemplu, sa zicem ca tatal tau are un frate.
E posibil ca mama verisoarei tale (adica sotia unchiului tau si matusa ta prin alinata) sa fie sora cu mama acelei fete.
Fiica unchiului tau e verisoara si cu tine (tatii vostri sunt frati), dar si cu acea fata (mamele lor sunt surori)
Dar asta nu inseamna ca ai vreo legatura cu acea fata.

| Madesz a răspuns:

Sunteti verisori. happy