| anonim_4396 a întrebat:

TPU,am un iubit de 4 luni (totul metge bine intre noi )dar este un singur lucru care ma deranjeaza el are o prietenà de 3 ani,(cand eram doar amici el mi.a spus ca o place dar ea nu pe el ) si ca s-a despartit de fostele lui ca erau geloase pe ea.intodeauna cand ea posteaza ceva pe Facebook, el e primul care ii da ador, mie nu, si se joaca jocuri video cu ea, cu mine nu...
La inceputul relatiei am primit block doar pentru ca i-am dat ei mesaj...
Nu as vrea sa ii despart sunt singura ca au trecut prin multe greutati si ei, dar ma doare cand vad asta.
Cateodata imi vine saa ii pun capat dar el e primul care ma aceeptat asa cum sunt.
Mi-a jurat de la inceputul relatie ca nu o sa se intample nimic intre ei...dar nu exista prietenie dintre o fata si un baiat.
Oare asa arata inceputul unei relati care dureaza vesnic?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Trebuie să înțelegi că apropiere astea sunt exagerate si nu isi au locul indiferent de cine ce zice.
Într-o situație de genul el avea două opțiuni. Daca o plăcea ori făcea o relație cu ea ori punea punct la orce legătură si pleca, pentru ca nu poti sa stai atata timp in preajma unei persoane pe care o placi fara speranta de ceva mai mult pretinzând că ti-au dispărut brusc sentimentele dar vrei totusi sa rămâneți prieteni.Asta sunt vrajeli si nu degeaba fostele l-au lăsat.
Nici mie una nu mi se pare normal felul în care se comportă. Daca tu ai o relație de iubire cu cineva, nu esti neapărat obligat sa iti închei relațiile de prietenie, dar din cate stiu daca nu ai nimic de ascuns iti integrezi si iubita intre prieteni tai sau cel putin nu ii dai cu piciorul in fund in defavoarea celeilalte.
Eu te sfătuiesc să vorbești cu el si sa ii spui ca nu e normal ce se intampla si ca pur si simplu te rănește.Asa ca mai bine dai un timp scurt la dispozitie sa se hotărască ce vrea sa faca si sa vina cu o idee ce sa fie si in favoarea ta daca nu valea.

16 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Daca o place, asta nu inseamna ca vrea si o relatie cu ea ci ii place de ea ca persoana. Nu vad ce este rau in asta. Daca nu o placea, nu mai erau prieteni atata timp.

Nu inteleg de ce ai obsesia asta sa-i urmaresti profilul de Facebook ca sa vezi ce posteaza, cand posteaza si mai ales sa dai un mic check pentru a vedea cine este primul care-i ofera o reactie, reactie care, hai sa fim seriosi, nu inseamna nimic. E doar un ador, doar niste pixeli, te stresezi degeaba pentru o prostie ca aia? Sa fim seriosi acum.
Nu vad de unde a pornit obligatia asta intr-o relatie de a da ador unul altuia, iar la alte persoane sa nu mai dam deloc. Oferi prea multa importanta unui lucru minor.

Se joaca jocuri cu ea si cu tine nu. Poate nu te joci acelasi joc pe care-l joaca el, poate nu joci la fel de bine ca ei 2. Nu vad de ce ai lua-o in nume de rau. Oricum, chiar daca ar fi asa, nu este prea este frumos din partea lui ca face asta. I-ai cerut o explicatie pentru lucrurile astea 2? Sau o mai buna intrebare ar fi : L-ai intrebat pe el ceva sau ai discutat cu el inainte sa vii aici sa pui intrebarea asta? Banuiesc ca nu. happy

Din moment ce ti-a dat block la inceputul relatiei, banuiesc ca mesajul pe care i l-ai trimis prietenei lui nu a fost unul tocmai unul frumos.

,, Mi-a jurat de la inceputul relatiei ca nu o sa se intample nimic intre ei " laughing))))) Si asta ce vrea sa insemne asta? Nu vrei sa semneze si un contract? Doar pentru ca ti-a jurat acel lucru, tu acum chiar nu mai niciun stres? Daca ti-a jurat, ce? Nu poate sa-si incalce propriul juramant? Oricum nu i se intampla nimic. laughing Eu nu dau doi bani pe juraminte sau promisiuni

,, oare asa arata inceputul unei relatii care dureaza vesnic?" Ai deja 4 luni cu el si te gandesti la asta? Inceputul unei relatii care dureaza vesnic poate arata oricum... Tu daca ai avea o carte prafuita si botita in mana, deja ai zice ca nu mai are rost sa o citesti deoarece oricum e o carte proasta? Conteaza cuprinsul, nu exteriorul.

Eu zic sa devii mai nepasatoare. Te stresezi prea mult cu lucruri care in realitate nu inseamna NIMIC, nu au nicio valoarea. Anyway, daca in 3 ani nu s-a intampla nimic intre ei, ce te face sa crezi ca o sa se intample acum?

| sabin89 a răspuns:

Dacă am înţeles bine, el o iubeşte încă pe iubita aia de acum 3 ani, care ea nu-l iubea, dar el o iubea? Aşa e? Dacă am înţeles greşit, te rog să mă corectezi.

| NotNamed a răspuns:

"Am IUBIT de 4 luni...dar el o place pe prietena lui"...cea mai tare relatie din ROMANIA. M.ai lasat fara cuvinte. Sa va tina!

| mgtow a răspuns:

Poate ceda oricand tentatiei sa se duca la ea fara sa stii, cauta un om cu echilibru emotional stabil

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Nu au fost impreuna niciodataaa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Nu am scris asta. Ce te umfli asa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ìnsfarsit cineva care ma intelege, am vorbit cu el despre asta, am zis cum ma simt, dar el continua sa afirme ca sunt doar prieteni si a inceput sà ii pese de relatia noastra mai mult.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu exista prietenie dintre o fata si un baiat.
Uneori, rareori, există.
Oare asa arata inceputul unei relati care dureaza vesnic?
Nici o relație nu durează veșnic. Dovadă chiar a ta, acum, care deja scârțâie rău.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

"Nu inteleg de ce ai obsesia asta sa-i urmareste profilu de Facebook? "
Deoarece el e singurl care ii da like.

In legatura cu jocurile, ei se joaca seara de seara si eu singura.

In legatura cu mesajele, ea era trista si doar am intrebat-o daca e bine ....si ea ma mintea ca e bine. Dar nu era.

In leg cu juramintele, vreau o relatie serioasa, eu vreau o familie, normal ca conteaza.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi degeaba ne ascundem dupa deget cand trebuie sa fim realiști.
Trebuie să îi spui ca nu functioneaza asa si sa il întrebi si tu pe el la rândul tău daca lui i-ar conveni sa procedezi astfel.Amintestei ce a facut, cum a reacționat si etc si intreaba-l ce ar fi facut daca ar fi fost invers.
Ideea e ca si tu ai gresit putin inhamandute la o astfel de relație. Poate nu ti-ai dat seama îndrăgostită fiind dar relația cu tine poate fi una pansament si nu cred ca ai nevoie de asa ceva.Momentan aveti doar 4 luni, asa ca daca e o relație toxică rupe- o până nu se avansează și o sa suferi mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Sunt de acord cu tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă asta vrei, asta se cpnstruiește. Uneori cărămizile sunt vechi și pline de moloz. Nu mai contează ce a fost. Să aducă banii acasă, seara la ora 22 să fie acasă, iar dimineața să îi dai chiloți curați, să nu se facă de rușine pe unde umblă. Așa este într-o familie serioasă.

"dar nu exista prietenie dintre o fata si un baiat." - Dacă tu nu ești capabilă să înțelegi, nu înseamnă că nu există.

Bănuiesc că urmează o întrebare în care ne întrebi dacă un băiat care vrea să fie prieten cu tine și se poartă frumos vrea să te penetreze în toate orificiile naturale pe care le posedă organismul pe care tu îl controlezi?

Poate te băgau ei înainte să îți dai seama.

Să înțeleg că opinia ta este că atunci când un băiat conversează cu tine are musai ca deziderat "conquer your ass"?

Nici nu am adus discuția despre asta.
Ai ajuns singură la ideea aceasta. Cum poți spune că nu te gândești la ceva dacă te gândești? E fizic și matematic imposibil.

| Andreeush a răspuns:

"Sa despărțit de fostele lui că erau geloase pe ea"... vezi să nu ți se întâmple și ție la fel.