| brunetulxyz a întrebat:

Trebuie sa fi casatorit pentru ca copilul sa poarte numele tatalui?

Răspuns Câştigător
| maissner a răspuns:

Eu sunt copil din afara casatoriei, adica mama si tata nu au fost casatoriti cand m'au facut. Port numele tatalui, pentru ca la nastere el m'a recunoscut ca fiind copil al lui. Daca nu ma recunostea atunci as fii purtat numele mamei. Deci nu, nu trebuie sa fii casatorit pentru ca copilul sa poarte numele tatalui.

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! nu draga, nu musaii trebuie sa fii casatorit pentru ca copilu sa poarte numele tatalui, atat timp cat el recunoaste ca acel bebe este al lui, nu vor fi probleme si nici nu te intervieveaza de ce nu esti casatorit/ahappy

| doc69 a răspuns:

Nu.trebuie sa il declari la nastere si atat

| oanard174 a răspuns:

Nu,ca, copilul sa poarte numele tatalui acesta trebuie sa-l recunoasca drept ca fiind copilul sau.

| MeGustaaaaa a răspuns:

Verisoara mea a divortat acum 4 ani, iar ea si copilul au pastrat numele tatalui.Deci, se poate. Funda?big grin

| Antichrist a răspuns:

La intrebarea ta nu trebuie sa iti faci griji, probabil vei fi tatal unei gaini in cel mai bun caz.

| timidd a răspuns:

Tu numele cui al portii a lu mata sau tactu? normal ca al tatalui se pune

| Morenna10 a răspuns:

NU. copilul poate avea oricare din cele doua nume de familie, chiar si al mamei.big grin

| DarkVampire99 a răspuns:

Nu...dar mai bine ar fi sa o faci!

| AuraAngel a răspuns:

Nu neaparat