| rozelor a întrebat:

imi cresc copilul singura,ii pot schimba numele, sa nu mai poarte numele tatalui sau sa-l adaug pe al meu? multumasc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Schimbarea numelui minorului se poate face pe cale administrativa, conform OG 41/2003, dar numai cu acordul celuilalt parinte sau cu hotararea instantei judecatoresti, cu unele exceptii, citez:
"ART.7.(1) Pentru minor, cererea de schimbare a numelui se face, dupã caz, de pãrinţi sau, cu încuviinţarea autoritãţii tutelare, de tutore. Dacã pãrinţii nu se înţeleg cu privire la schimbarea numelui copilului, va hotãrî autoritatea tutelara.
(2) Când cererea de schimbare a numelui minorului este fãcuta de cãtre unul dintre pãrinţi, este necesar acordul celuilalt pãrinte, dat în forma autenticã. Acordul nu este necesar în cazul în care celãlalt pãrinte este pus sub interdicţie ori este declarat judecãtoreşte dispãrut sau decãzut din drepturile pãrinteşti.
(3) In cazul în care minorul a împlinit vârsta de 14 ani, cererea va fi semnatã şi de acesta.
(4) Pentru persoana pusã sub interdicţie, cererea de schimbare a numelui se face de cãtre tutore, cu încuviinţarea autoritãţii tutelare.
(5) In cazul în care pãrinţii copilului sunt decedaţi, necunoscuţi, puşi sub interdicţie, declaraţi judecãtoreşte morţi ori dispãruţi sau decãzuţi din drepturile pãrinteşti şi nu a fost instituitã tutela, în cazul în care copilul a fost declarat abandonat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitiva, precum şi în cazul în care instanta judecãtoreascã nu a hotãrât încredinţarea copilului unei familii sau unei persoane, în condiţiile legii, cererea de schimbare a numelui minorului se face de cãtre serviciul public specializat pentru protecţia copilului din subordinea consiliului judeţean ori, dupã caz, a consiliului local, al sectorului municipiului Bucureşti." Numai bine!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimbarea numelui minorului se poate face doar cu acordul tatalui.

Minorul va purta intotdeauna numele tatalui care l-a recunoscut cu exceptia situatiei inserate mai jos :
"In conformitate cu dispozitiile art. 7 din OG nr. 41/2003, pentru minor, cererea de schimbare a numelui se formuleaza, fie de parinti sau, cu incuviintarea autoritatii tutelare, de tutore.
Daca parintii nu ajung la o intelegere cu privire la schimbarea numelui copilului, va hotari autoritatea tutelara.
Cand cererea de schimbare a numelui minorului este formulata de catre unul dintre parinti, este necesar acordul celuilalt parinte, inscris in forma autentica, la un notar.

| bangy a răspuns:

Depinde de situatia copilului si situatia dumneavostra actuala. ( copilul este din casatorie sau dinafara casatoriei?, inca sunteti casatorita sau divortata?, dumneavostra ce nume aveti?, tatal contribuie macar prin pensie alimentara la cresterea copilului?)

| Griek a răspuns:

Când cererea de schimbare a numelui minorului este făcută de către unul dintre părinţi, este necesar acordul celuilalt părinte, dat în formă autentică. Acordul nu este necesar în cazul în care celălalt părinte este pus sub interdicţie ori este declarat judecătoreşte dispărut sau decăzut din drepturile părinteşti.