| Alina192 a întrebat:

Daca copilul e trecut pe numele tatalui si eu sunt inca minora el ar putea sa imi ia copilul?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate sa-ti ia fortat copilul, pentru asta trebuie sa obtina o hotarare judecatoreasca de incredintare sau stabilire a domiciliului minorului la el si aceasta se obtine in urma unui proces, in care se va lua in calcul conditiile fiecaruia pentru cresterea si ingriirea minorului. Abia daca obtine o hotarare favorabila lui iti poate lua copilul.

| mihai69 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Se poate totuși emite o ordonanță de încredințare până la terminarea unui eventual proces. Aceasta e executorie.

| mihai69 a răspuns:

Copilul nu e numai al unuia dintre părinți, ca să poată să-l ia sau să facă orice vrea cu el. Aveți drepturi egale, chiar dacă ești minoră.

| mihai69 a răspuns:

Acum, ce să zic, știu că ești mai în temă, dar am văzut una din asta cu ochii mei. O fi fost pe vechiul CPC?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihai69):

Revin si-mi corectez partial raspunsul.
Se pot lua masuri temporare, pe baza de ordonanta presedintiala, dar numai daca exista un proces de incredintare sau de stabilire a domiciliului minorului, conform CPC, citez:
"ART. 920. Măsuri vremelnice
  Instanţa poate lua, pe tot timpul procesului, prin ordonanţă preşedinţială, măsuri provizorii cu privire la stabilirea locuinţei copiilor minori, la obligaţia de întreţinere, la încasarea alocaţiei de stat pentru copii şi la folosirea locuinţei familiei."

| mihai69 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Exact, despre asta vorbeam și eu. Mersi pentru documentare.